Kríza hodnôt: Ide nám viac o hospodársky rast ako o kvalitu života

O čom je celý náš život? Zdá sa, že tu ide skôr o prežívanie, ako o žitie. V novinách sa rieši zero generation a polemizujeme, aká nás čaká budúcnosť, keď ju držia v rukách súčasní mladí ľudia s chýbajúcou sebakritikou a logickým sedliackym rozumom. Chceme zrušiť dva sviatky, aby spoločnosť vyprodukovala viac! Veď načo oddychovať a váľať si šunky, makajte, makajme J Hospodársky rast je predsa dôležitejší ako kvalita nášho života!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Týchto zopár riadkov vyrieklo absolútne všetko, niekedy sa to naozaj dá napísať stručne J Môj angličtinár to nazval vicious circle - začarovaný kruh. Je to trošku blbé, ale začarovaný kruh zvyčajne nemá riešenie .......... až pokým by samozrejme neprišlo k hromadnému uvedomeniu. Veď ľudia si nastavujú sami všetky pravidlá, procesy, volia vlády a predstaviteľov. Je to teda všetko v našich rukách, len nastáva akási kríza hodnôt. Naši predstavitelia, ktorých sme si zvolili sami tvrdia, že hospodársky rast je dôležitejší ako vy, váš deň voľna strávený s rodinou. Čudujeme sa, že deti vyrastajú bez kritického myslenia, sú ľahko ovplyvniteľné kadejakými demagógmi, trpia depresiami? Ich vlastní rodičia na nich nemajú čas, chcú, aby ich vychovávali v škole, no učiteľom zobrali všetky právomoci. A rodičia musia chodiť do práce, najlepšie aj do dvoch, aby mohli zaplatiť hypotéku, splácať auto a z toho úmoru si aspoň raz do roka išli oddýchnuť k moru. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako by človek už nemal takú hodnotu, hodnotný je skôr počet vyrobených áut alebo sú dôležitejšie odpracované normohodiny. No nepretržitý a stále rastúci rast môže skôr viesť ku kolapsu planéty a zničeniu civilizácie. Ale argumenty sú neúprosné – ekonomický rast prinesie zamestnanosť, zníži sa chudoba a zvýši štandard života .....

Zero generation sme si vytvorili sami, konzumnú spoločnosť sme si vytvorili sami. Asi to tak má byť, ale ja dnes predsa len skončím o štvrtej, pôjdem do parku a budem si čítať knihu. Vonku je tak krásne, bola by škoda zahodiť takýto pekný deň.

Monika Sobeková

Monika Sobeková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Z času na čas sa potrebujem vypísať, aby sa mi ľahšie dýchalo ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu