Asertivita nebudí hnev alebo Ako na to?

Vaša kolegyňa je zavalená povinnosťami a v strese. Ale aj tak ju požiadate o pomoc, lebo je vždy ochotná. Kŕčovito sa usmeje a povie, že vám pomôže. Toto je častý postoj u ľudí, ktorí nie sú asertívni. Vidíte v tom sami seba?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Niektorí z nás nedokážu povedať jasné NIE, lebo sa obávajú následkov. Následne u nich narastá pocit „obete“. Cítia, že oni sú tu pre všetkých, kým pre nich nikto.

Ak medzi nich patríte, poradím vám postup, ako tieto situácie zvládnuť lepšie.

1. Vyjadrite porozumenie. Použite slovné formulky ako „Vidím, že ťa tlačí čas“ alebo „Je to pre teba asi veľmi dôležité“.

2. Povedzte svoje stanovisko. „... ale teraz nie, teraz nemôžem, teraz mám iný program, teraz mám veľa svojej práce,“ a pod.

3. Ponúknite alternatívu: Povedzte, kedy by ste dotyčnému vedeli pomôcť. Neponúkajte však alternatívu, ktorá je pre vás nereálna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4. Ak je to potrebné, opäť vyjadrite, že teraz nemôžete.

Asi ste si všimli, že žiaden z krokov nevysvetľoval dôvod, prečo ste „nie“ povedali. Nie je to potrebné. Nenechávajte druhých posúdiť vhodnosť vášho argumentu, za svoje dôvody sa nemusíte ospravedlňovať.

Asertivita rešpektuje osobnosť človeka

Asertivita je spôsob, akým sa môžeme zmeniť z obete na sebavedomého človeka, ktorý si stojí za svojim slovom. Nejde o to, aby sme všetkých a všetko prinicipálne odmietali a presadzovali svoje záujmy. Cieľom je jasne vyjadriť svoje stanovisko.

Môj prejav mnohí hodnotia ako jemný a mäkký. Napriek tomu ma v predajni mobilného operátora vybavia, aj keď je už zatvorené, a reklamáciu nevydareného jedla mi vynahradia fľašou kvalitného vína. Za svoje požiadavky sa vôbec neospravedlňujem a s pokojom a rozvahou trvám na ich splnení.

SkryťVypnúť reklamu

Telo vás prezradí

Predstavte si situáciu s kolegyňou opäť. Tentokrát má vystreté ramená, uvoľnene sedí a sebaisto odpovedá: „Rada by som ti pomohla, ale najbližšie dva týždne sa budem môcť venovať len svojej práci. Ak chceš, ozvi sa potom, rada to pre teba urobím.“ Je to rozdiel, však?

5 tipov na podporu asertívneho prejavu

  1. Nehrbte sa. Vyrolujte svoje telo. Doprajte mu, aby zhlboka dýchalo. Ak dodáte svojmu telu kyslík, je schopné prejaviť gestá, ktoré vyjadrujú, že sami za sebou stojíte.

  2. Spievajte. Zvyknite si na svoj hlas a hoc aj falošný tón spevu. Rozvíjajte hlasový prejav, pretože v hlase sa dokáže skrývať veľa hanby.

  3. Dýchajte. Dýchaním podporujete svoj presvedčivý postoj aj vyjadrovanie.

  4. Starajte sa o seba. Prospieva to vášmu sebavedomiu a sebaúcte.

  5. Určite si priority. Ak vravíte nie práci, ktorá vás obťažuje, vravíte áno svojej rodine, svojmu partnerovi alebo času strávenému športovaním.

Budete prekvapení, ako ľahko sa vo vás zobudí “alfa-samec”, ktorý sa ničoho nebojí a vie, že má situáciu pevne v rukách. Pokojne odmietne a ponúkne alternatívne riešenie. Bez strachu a pocitu viny, pretože pozná svoju hodnotu.
 

***

Ak vo vás táto téma rezonuje, napíšte mi na napis@bodytalks.sk. Rada odpoviem na vaše otázky, postrehy a názory.

SkryťVypnúť reklamu

www.bodytalks.sk

Monika Stehlíková

Monika Stehlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som odborníčka na neverbálnu komunikáciu. Za viac než 20 rokov praxe som vyvinula vlastnú metodiku VEDOMÁ REČ TELA. V jej rámci pracujem s autenticitou: ľudí nenaprávam, vediem ich k tomu, aby rečou tela vyjadril to, čo chcú a zároveň ostali sami sebou. Ak máte otázky k reči tela vás či niekoho iného, napíšte mi na napis@bodytalks.skwww.bodytalks.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu