Argumentum ad feminam – neopodstatnenosť ženských komplexov

Prvá úloha vedy je pomáhať ľudstvu, približovať horizont poznania. Po tom, ako sme uverejnili naše posledné výsledky, Medzinárodné konzorcium registrácie nových vedeckých disciplín začalo proces zaraďovania feminológie medzi všeobecne uznávané odbory ako kybernetika či biológia. Náš posledný projekt je svojím spôsobom kuriózny; realizovali sme ho na domorodých obyvateľkách väčšiny rozvojových krajín nepoznačených blenom pokroku. Výskum sme finalizovali počas dovolenky na súostroví Kiribati v prestávkach medzi behaním na toaletu (možno sme nemali okoštovať predžuvanú stravu).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
U domorodej obyvateľky Papui Novej Guiney niet ani stopy po komplexe menejcennosti.
U domorodej obyvateľky Papui Novej Guiney niet ani stopy po komplexe menejcennosti. (zdroj: Eduardo Masferre)

Kľúčové slová: emočné priesaky, výpadok rácia, vnútro vo vnútri  

Za cieľ sme si stanovili keď už nie priamo potvrdiť aspoň teda vyslovene nevyvrátiť hypotézu vyjadrenú v 3 nasledovných predpokladoch. Premisa č. 1: Ženy sa samé sebe páčia

Náš celosvetový výskum zahŕňajúci aj oblasti s hustotou obyvateľstva blížiacej sa k nule priniesol presne opačné výsledky než obdobné výskumy v Európe a Amerike. Skupina feminológov Patriarchalnyje opportunisti z pobrežia Volgy minulý rok oprávnene vyvracala štatistické zistenia svojich amerických kolegov o silnej nespokojnosti ženskej časti populácie každého veku so svojím zovňajškom (rozumej mierou „peknosti“ pleti a postavy, hľadajúc všetky dostupné prostriedky ako stav zmeniť/upraviť). Tieto plytké údaje platné len pre civilizované krajiny zakrývajú omnoho desivejšie skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozorovanie kolónie tučniakov patagónskych nás doviedlo k presvedčeniu, že civilizované ženy, ktoré vykazujú povrchové komplexy sú vlastne nespokojné so svojím vnútrom. Prejavuje sa to tzv. emočnými priesakmi vo všemožných formách: intrigy, žiarlivosť, hrdosť, urážlivosť, vzťahovačnosť, závisť, podráždenosť, ba i veľmi ojedinelá kombinácia sebalásky a sebanenávisti. Spomedzi fyzických foriem menujme aspoň liposukciu, silikónové riešenia, transplantáciu jemnej pokožky na päty.

Náš vskutku globálny prieskum však ukazuje, že odhliadnuc od toho, ako sú komplexy u žien pomerne štatisticky významné vo vyspelých krajinách, v celosvetovom meradle sú zanedbateľné. Vzťah priemernej obyvateľky našej planéty k svojmu telu je kladný. Môžeme teda prehlásiť, že ženy so svojou postavou a výzorom sú spokojné. Iba vedci, ktorí nám nehorázne závidia úspech môžu tvrdiť že je tomu tak preto, lebo sa o seba ženy krajín tretieho sveta nezaujímajú, že im na svojom vzhľade nezáleží. Premisa č. 2: Ženy sa páčia mužom

SkryťVypnúť reklamu

V štúdii sa pre nedostatok miesta nemôžeme do hĺbky venovať poznatkom o tvorení estetického vnemu u mužov. Už pomerne hodnoverne je dokázané že ho nemá na svedomí zrak. Známe romeojuliánske štádiá „zapozeranie“ - „zaľúbenie“ - „výpadok rácia“ sú podmienené čuchom. Preto ešte nevzišiel žiaden partnerský vzťah z náhodnej známosti pri kydaní hnoja alebo v zubárskom kresle. Naopak, prirodzená vôňa ženy, alebo prostredia v ktorom sa nachádza spôsobuje u mužov tzv. rhinosynathréziu – lokálne prekrvenie nosa, čím dôjde k úbytku krvi v malom mozgu (kde sa nachádza centrum zdravého úsudku) a následne k prvej fáze zaľúbenia. Prečo ale iba necelých 5% mužov prechádza na ďalšie štádium a nadväzuje trvalý vzťah? Spôsobuje to strach z neznámeho [1]. Muži majú obavy z emočných priesakov žien, ktoré sa nevedia prijať a sú so sebou nespokojné.  

SkryťVypnúť reklamu

Nápad zrealizovať celosvetový prieskum ženských komplexov nám skrsol práve na ostrove Nikumaroro, kde nám do očí bila vonkajšia sloboda domorodých žien manifestovaná nezahaľovaním si tučných partií brucha, krivých zubov ani malých prsníkov. Ignorovanie fyzických nedostatkov (podľa kritérií civilizovaných krajín) umožnilo týmto ženám tmavej pleti vyjadrovať pocity jednoznačne. Ich kultúra nepozná sémantické dvojzmyselnosti typu „nie, nič mi nie je“ alebo „počkaj vonku, o chvíľu budem hotová“. Ich bezprostrednosť, sloboda, úsmev, spev (te anene) a tanec (te mwaie) boli tak okúzľujúce, že si viac než polovica nášho tímu odniesla z dovolenky nevesty.  

SkryťVypnúť reklamu

Vzorku tvorili ženy veku 15-55 rokov, zastúpené väčšinou etnológii známych rás. Práve tento moment prevrátil výsledky vyspelých krajín, poukazujúce na ženské komplexy zo svojho vzhľadu. Napriek hojnej grantovej podpore nebolo vôbec jednoduché preložiť dotazníky do 217-tich jazykov, vrátane AkawaioYukaghir, či dokonca !Xó?, so 141 hláskami, u ktorého neprítomnosť písomného prejavu nás prinútila viac než improvizovať. V niektorých prípadoch sme zohľadnili i nárečové špecifiká, aby sme sa respondentkám čo najviac priblížili. Lingvistom, ktorí s nami spolupracovali sme ako odškodnenie za stratený čas čo najsrdečnejšie poďakovali a na ich naliehanie prisľúbili, že im už dáme „svätý pokoj“.  

Zber dotazníkových údajov sprevádzalo niekoľko predpokladaných problémov. Zvlášť nepríjemné situácie zažil jeden náš pracovník v Indonézii, kde takmer prišiel o končatinu, keď mu na ostrove Buaya pri samostatnom vyplňovaní dotazníka (bez účasti respondentky zaneprázdnenej klčovaním bambusu, čo bolo vysoko nekorektné a v štatistikách nezohľadnené) bezdôvodne zahryzla do kotníka močiarna ježura. V Brazílskom pralese sme mali veľké dorozumievacie problémy s kmeňom Kajapov. Po márnej snahe rozlúštiť ich posunkovú reč nás externý zoológ upozornil, že sa nejedná o kmeň Kajapov, ale o doposiaľ nezdokumentovaný rod obrích opíc. Premisa č. 3: Ženy sú objektívne pekné

Napriek tomu, že to tak vôbec nevyzerá, výsledky jasne ukazujú na to, že ženy sú naozaj (viac-menej) veľmi pekné a že nespokojnosť žien z ekonomicky rozvinutých krajín so svojím zovňajškom je neopodstatnená. Pri zostavovaní stručného návodu ako odstrániť vnútorné disharmónie sme rozšírili i poznatky modernej psychológie, keď sme neostali iba pri jednom vnútre ženy, ale šli sme ešte hlbšie a objavili sme vnútro vo vnútri, ktorému sa vlastne to klasické vnútro javí ako praobyčajný vonkajšok. Môžeme iba predpokladať že sa tam ukrýva niečo skutočne hodnotné a ušľachtilé. Žiaľ, so súčasnými metódami a technikou to nie je možné dokázať, iba ak vyvrátiť.

Príloha č. 1: Ostrov Nikumaroro a jeho pôvodná obyvateľka

Obrázok blogu

Príloha č. 2: Vybrané otázky z dotazníka

- Zmenili by ste na sebe niečo (dĺžku nôh, tvar nosa)? 

- Cítite potrebu skrášľovať si telo medenými krúžkami a čelenkami?

- Poznáte rituál voňavkovania a nanášania farieb na pleť?

- Počítate si pri stravovaní kalórie? Odstreďujete tuk z kozieho mlieka? 

- Koľko času denne trávite pred zrkadlom (resp. nad vodnou hladinou)?

- Chcete sa páčiť mužom (nepýtať sa Amazoniek od Čierneho mora)?

- Majú ženy vášho kmeňa veľa nápadníkov? 

- Ako zmýšľate o ženách s nadbytkom sádla (nepýtať sa Kanibaliek na Fidži)?  Jurij Warlenheim

Referencie

[1] Xenofóbní tendence cizopasných mikroorganizmů. Ondatra print, Valašské Meziříčí 2001

[2] Súkromné poznámky neznámej lovkyne perál

Ľuboslav Moza

Ľuboslav Moza

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktivista vedného odboru feminológia a zapisovateľ objavov Jurija Warlenheima - jej zakladateľa. Zaoberám sa vopred neúspešným hľadaním súvislostí v ženskom charaktere a ich klasifikáciou. Zoznam autorových rubrík:  Beda

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu