Špecifiká ženského orientačného zmyslu

Po kratšej odmlke vám náš výskumný tím obohatený odborníkmi z Angoly, Fidži a Kajmanských ostrovov prináša najnovšie výsledky z oblasti ženskej orientácie. V priestore. Neraz zaznelo z úst pracovníkov nášho tímu zvolanie „Heuréka!“. Opodstatnene. Celých 6 mesiacov sa miestnosťami nášho laboratória niesol tvorivý šum pilnej práce. Toto obdobie nie je možné označiť inak ako plodné, o čom svedčí aj nominácia na prestížnu Cenu Ľavej Hemisféry (každoročne udeľovanú inštitútom mentálneho zdravia v Kambodži).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
Je riešenie ozaj jednoznačné?
Je riešenie ozaj jednoznačné? 

Prieskum

Meranie sme realizovali pomocou navigačného prístroja GPS, ktorý nám zapožičal Zväz orientačných bežcov. Žiaľ komunikáciu prístroja so satelitom sa málokedy podarilo nadviazať a nanešťastie obsahoval nainštalovaný program iba námorné mapy. Napriek tomu považujeme naše výsledky za prelom vo svete vedy.

Snahou bolo zostaviť čo najheterogénnejšiu vzorku. Oslovili sme preto ženy rôzneho veku, rasy, náboženskej príslušnosti i pohlavia. Sklamaním pre nás bola skutočnosť, že súhlasilo iba 7 dobrovoľníčok. Kvôli dosiahnutiu reprezentatívnej vzorky sme teda boli nútení improvizovať, vďaka čomu sme pre náš projekt získali neuveriteľných 41 mužov, ktorí sa zaviazali, že sa do ženskej úlohy vžijú. Reliabilita teda nie je predmetom sporu. Dobrovoľníčky mali podstúpiť dve tematicky rozdelené úlohy. Orientácia v meste a orientácie v prírode.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Orientácia v meste

Z hlavného námestia do najbližšieho supermarketu trafili všetky najkratšou cestou. Ale celých 84% skúmaných žien išlo po zadaní „kúpiť chlieb a mlieko“ do potravín cez klenotníctvo, koženú galantériu a domáce potreby. Priamo do potravín išlo iba 16% žien. Nie je však ťažké spochybniť i toto číslo, pretože bezprostredne potom zahli do oddelenia bielizne alebo obuvi.

Uspelo 16%

Neuspelo 84%

Obrázok blogu

Orientácia v prírode 

Druhú úlohu možno považovať za viac dobrodružnú. Trasa Kačín (332 m. n. m.) - Lamač (210 m.n.m.). Cieľ - dostať sa do civilizácie (krmelec pre srny ani salaš nebol akceptovaný). V pokynoch bolo explicitne uvedené, aby sledovali turistický chodník značený červenou farbou. 4 ženy (z toho 2 muži) sú doteraz nezvestné. Po troch dňoch čakania sme si preto boli nútení dodatočne určiť časový limit úlohy. Napriek týmto nezdarom sme sa nedali od spracovania výsledkov odradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Sídlisko našlo 11%

Sídlisko nenašlo 89% Uvedené čísla iba potvrdzujú výsledky nášho bádania

Orientácia je prirodzene u človeka geneticky podmienená. Zaujímavosťou je i to, že na rozdiel od mužov, u každej ženy sa gén pre orientáciu a šiesty zmysel nachádza vždy na inom chromozóme, akoby ani sám nemal v orientácii jasno.

Kľúčom k celému problému je zavedenie jednotky orientácie. 1 orient predstavuje jeden prejdený kilometer určenej trasy bez sebemenšieho vychýlenia sa od destinácie, pri tempe 5km/hod., nezávisle od náročnosti terénu. Naproti tomu, odchýlka od ideálnej orientácie pojala označenie dezorient, ktorý získame (pre svoju zložitosť neuverejniteľným) matematickým algoritmom zahŕňajúcim ideálny a reálny čas a najkratšiu a reálnu trajektóriu.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažkosti s orientáciou sú markantné najmä na neznámych alebo nových miestach, v cudzine, či dokonca na návšteve u známych, kde majú dámy neraz problém nájsť toaletu a znemožňujú sa pred hostiteľmi potupným vypytovaním sa.

Vybrané otázky z tlačovej konferencie

Otázka: „Prečo teda majú niektoré ženy športové úspechy v orientačnom behu?“

Odpoveď: „Považujeme to za deviáciu od normy, resp. zanedbateľné výnimky potvrdzujúce pravidlo.“

Otázka: „Prečo je to vôbec v ženskom tele takto zariadené? Nie je to určitým spôsobom handicap?“

Odpoveď: „Táto neschopnosť je kompenzáciou hyperaktívneho centra intuície (v predošlom období nesprávne označovaného ako centrum domýšľavosti). Niekde príroda uberie, inde pridá.“

SkryťVypnúť reklamu

Otázka: „Dopočul som sa, že jestvujú spôsoby ako môžu ženy svoju orientačnú schopnosť zlepšiť. Je to iba fáma?“

Odpoveď: „Vôbec nie. Jednou z pomôcok je napríklad tzv. slepá baba, hra, pri ktorej má hlavná účastníčka zaviazané oči a musí teda bez pomoci zraku chytiť inú osobu, ktorá po nej následne túto dominantnú rolu preberá.“ 

Jurij Warlenheim

Referencie

[1] Kierkegaard, S.: „Kam smerujeme?“, Philosophy Journal, No. 9, Vol. 2, Dublin 1840.

[2] Pepperhauser, J.: „Zubné protézy“, Avicenna, Bratislava 1994.

[3] (strana s tirážou nečitateľná)

Ľuboslav Moza

Ľuboslav Moza

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktivista vedného odboru feminológia a zapisovateľ objavov Jurija Warlenheima - jej zakladateľa. Zaoberám sa vopred neúspešným hľadaním súvislostí v ženskom charaktere a ich klasifikáciou. Zoznam autorových rubrík:  Beda

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu