Telekomunikačné deformácie u žien

Je všeobecne známe, že ženy sa spravidla nevyznačujú pasiou v technike. Preto môže byť zarážajúce s akou ľahkosťou sú schopné zvládnuť v relatívne krátkom čase ovládanie akéhokoľvek „klábosného mechanizmu“. Aktuálnym pálčivým problémom, na ktorý sme upriamili svoje sústavne žízniace kognitívne procesy je používanie telefónneho prístroja ženami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)
Obľúbená reproakustická poloha
Obľúbená reproakustická poloha 

Nahliadnime teraz na problém z biologickej stránky. Táto telekomunikačná závislosť postihuje najmä mladé ženy, no nevyhýba sa ani ostatným vekovým skupinám nežného pohlavia, u ktorých sa vyskytuje síce v redšej frekvencii, o to však intenzívnejšie. Čo sa vlastne v ženskom organizme deje? Už od raného detstva sa ženám vylučuje do krvi (a následne do moču, čo ma viedlo k patentovaniu telefónneho minitestu obsahujúceho zvlášť citlivý lakmusový papierik pomarančovej farby a chute, na ktorý stačí kvapnúť niekoľko kvapiek ranného moču a podľa priloženej spektrálnej schémy je možné určiť, v ako kritickom stave sa postihnutá osoba nachádza) podobličkový hormón klevetín (Clevettus Clevettus). Ten stimuluje rečové a sčasti aj sluchové centrum v mozgu k zvýšenej aktivite. Ak sa telefonovanie v skorom veku neobmedzí, dôjde k istej forme závislosti, podobne ako vrcholových športovcov euforizujú endogénne opiáty (endorfín).

Aké sú najčastejšie témy rozpravy dvoch žien? Na prvom mieste treba podotknúť, že v písomnom prejave nie je možné verne reprodukovať arytmiku ani rozháranú intonáciu reči (porovnaj Rouch, M.: Irregularities in women’s speech, Longman 1985).
Vskutku komornému výskumu sa dobrovoľne podrobilo 61 dobrovoľníčok, z ktorých sme boli nútení jednu vylúčiť pre nevyhnutnosť párneho počtu. Na magnetické pásky sme zaznamenávali rozhovory v priebehu dvoch dní. Nebyť toho, že sme účastníčkam prisľúbili preplatenie hovorov, nevyšplhal by sa azda priemerný počet pretelefonovaných hodín pripadajúcich na jeden pár na ohromujúcich 13,99 hod. Rôznorodosť najfrekventovanejších tém nám vnukla plachú myšlienku usporiadať ich do tabuľky znázorňujúcej obľúbenosť témy podľa veku. Diagnostický úrad, ktorý mal pôvodne výskum financovať, žiaľ neschválil zaznamenať aj miery.

T ab.1: Obľúbenosť (0 - 10) tém pri telefonovaní na vek žien

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

téma / vek (roky) 

 5 - 10 

 10 - 15 

 15 - 20 

 20 - 30 

 30 - 40 

 40 - n 

chlapčenské hudobné skupiny 

 9

 10

 6

 2

 1

 0

kozmetika

 6

 9

 10

 10

 10

 10

potomstvo a rodinné vzťahy

 0

 0

 3

 6

 8

 8

varenie, pečenie, fritovanie

 0

 2

 5

 8

 7

 10

flirtovanie

 2

 7

 10

 9

 5

 4

aerobik 

 0

 2

 7

 6

 1

 0

rybolov

 0

 0

 0

 1*

 0

 0

kto, s kým, kde 

 3

 8

 10

 10

 9

 10

* Túto nepredpokladanú anomáliu vo výsledkoch si vysvetľujeme tzv. ochorením popretej identity.

Tabuľka ochotne predkladá nami už tušené súvislosti. Periférne vekové rozhrania zrkadlia nekompromisné debatné extrémy. Pripisujeme to hraničným situáciám, ktorým sa v danom veku čelí. Či už je to začiatok povinnej školskej dochádzky vo veku útlom, a či rozčarovanie z návratu citových poryvov vo veku postproduktívnom.

V poradí ďalším javom, čo nás u telefonujúcej mladej ženy zaujal, je pozoruhodnosť reproakustických polôh . Nemusíme hádam dodávať (no predsa sa odvážime), že naším cieľom nie je obsiahnuť všakovakosť týchto úsedov, príčupov, či predklonov skrčmo. Je evidentné, že to ani nie je v ľudských silách. Kladieme si však spolu s náukou o polohách otázku, čo vedie dievča k tomu, aby si napr. ľahla bruchom na gauč, zaklopila v kolene spravidla pravú nohu a obtočila si telefónnu šnúru okolo lakťa? Je to nesporne psychická uvoľnenosť, ktorá je sprievodným znakom každej obľúbenej aktivity. Nasvedčujú tomu aj závery juhoamerického patopsychológa Dona Juana Parańana, ktorý po dlhoročnom pozorovaní divých moriek v období kvokania ďalekohľadom značky Wolf usúdil, že uvoľnenosť samičky a použitie techniky spolu skutočne v niektorých výnimočných prípadoch súvisia.

Najčastejšie príčiny podľahnutia telekomunikačnej závislosti:
- Zaľúbenosť . Mnoho rodičov si sťažuje na mozgydrásajúcu zaľúbenosť svojich pubescentiek. Hrôzu im nenaháňa ani tak ich nezávideniahodný stav, ako skôr výška telefónneho účtu.
- Kokety . Dlhé roky skúmali špičkoví slovenskí etymológovia a jazykovedci pôvod tohto slova. Zistili, že zmienený termín je prevzatý z francúzskeho ‘coquette‘, ktoré označovalo rozhovor bretónskych garbiarok v 18. storočí počas poludňajšej prestávky, nechvalne známy svojou prázdnotou a nekonštruktívnosťou.
- Samota . Výhradne problém dôchodkýň. Časté návštevy vnúčat majú terapeutický účinok.
- Business . Každá úspešná podnikateľka vie, čo znamená mobilný telefón pre jej profit. Mnohokrát ale zabúda, že sa telefonovanie pomaly a isto presúva z poľa záležitosti čisto pracovnej do oblasti záľub.

Dôsledky na prvý pohľad neškodnej závislosti budia hrôzu. Lipnutie na technike, duševná nesloboda, nedostatok voľného času, zlé vzťahy s rodinou, prázdny intímny život, smútok, depresie. V ústavoch sa už objavujú prvé lastovičky s takouto poruchou. Nepodceňujme túto závažnú hrozbu. Proti závislostiam sa bojovať dá. Spomeňme len žiarivý príklad Trnavčanky Ľudmily Bezvravej, ktorá bola schopná natoľko zmobilizovať svoju vôľu, že chladnokrvne odrezala telefónnu šnúru kuchynským nožom potom, ako jej neodbytné vyzváňanie nedovolilo vypražiť cukinu.

Je mnoho vecí, proti ktorým sme prakticky bezmocní, ako napr. vysoká pravdepodobnosť padavosti mydla vo vani. Lež proti telekomunikačnej závislosti sa naozaj bojovať dá. Spravidla.

Jurij Warlenheim

Referencie
[1] Delvin, A.: Ekonomika, společnost a telekomunikace, Pardubice 1999, Orion
[2] Flopp, T.: Parazity krta záhradného, Bratislava 1986, Obzor
[3] Hybschner, R.: Recesia súčasného ochotníckeho divadla, Bratislava 1973, Pravda
[4] Rybanič, K.: Teória tabuliek a grafov, Nitra 1995, SPN
[5] Telefónny zoznam UTO Bratislava 1998

Ľuboslav Moza

Ľuboslav Moza

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktivista vedného odboru feminológia a zapisovateľ objavov Jurija Warlenheima - jej zakladateľa. Zaoberám sa vopred neúspešným hľadaním súvislostí v ženskom charaktere a ich klasifikáciou. Zoznam autorových rubrík:  Beda

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu