
V každom zdravom vzťahu mužská strana trpí. Hoolingerov dotazník [1] dokázal, že je tomu na vine z 92% jedna a tá istá príčina. Priateľ, zať, druh, snúbenec, manžel; každá z týchto sociálno – biologických funkcií bola nie raz konfrontovaná s terorom dámskych kabeliek. Tieto dôkladné mučiarenské nástroje sú tých najnemožnejších veľkostí, tvarov a farieb, aby do osídel polapených partnerov trápili čo najúkladnejšie. Naoko slúžia ako zariadenie na prenos nepotrebných vecí. Dáždnik, vreckovka, mejkap, doklady. Ale keby tomu bolo naozaj tak, ako je možné, že ich váha dosahuje neraz až niekoľko kilogramov a že sú s unaveným úsmevom zverované nám – mužom?
Zbytočne budeš, ó bezmocný príslušník silnejšieho pohlavia, chodiť na schôdzky s naivnou predstavou, že zvädnutú ružu vymeníš za teplú dlaň milej. Čaká ťa echtes leder .
Čo teda tieto malé cisterny obsahujú? Ako jeden z mála šťastlivcov, stal som sa svedkom inventarizácie kabelky jednej dobrovoľníčky. Okrem ľahších predmetov ako peňaženka, kľúče či cigarety, boli z kabelky vyložené lovecké čižmy, tvarohová torta, kufrík s náradím, kuša a dva páry bežeckých lyží. Môžeme sa teda právom domnievať, že naše proťajšky plnia svoje kabelky ťažkými predmetmi zámerne, aby sme pred ich zrakmi strádali na sile, chradli, zblbli a stávali sa im takto bližšími, rovnocennejšími. Ostáva nám už len veriť, že spásonosný zlodej na motorke vytrhne krutovládnucu kabelku ešte pred tým, než je nám alibisticky odovzdaná.
Napriek mojim hanlivým teóriám nie som zástancom názoru, že ženy sú našou popravčou čatou a výstrelky módy muníciou. Zodpovedne tvrdím, že účasť dámskych kabeliek na zmysle života je neodškriepiteľná. Tak, ako aj podiel utrpenia na budovaní našich ušľachtilých hodnôt. Nech naše odriekanie a sebazápor zveľadí aj lásku k našim milujúcim ženám. Menovite, k Veronike.
Jurij Warlenheim
Referencie:
[1] Hoolinger, A. H.: The origins of man‘s suffering, Boston, 1993