lAlergie vyvoláva zvyčajne telesný dotyk, potraviny alebo vdýchnutie alergénu dýchacími cestami. Najrozšírenejšími alergénmi sú domáci prach, rastlinné pele, srsť a pokožka domácich zvierat.
Ľudia reagujú na rôzne alergény odlišne. Silný Alergický účinok má napríklad povrch tela švábov, ale najviac alergií spôsobujú roztoče žijúce v prachu. Ľudským okom neviditeľné roztoče sú príbuzné s kliešťami a pavúkmi. Živé roztoče však nie sú nebezpečné. Alergické reakcie vyvolávajú predovšetkým ich výlučky, ktoré zostávajú na kobercoch, nábytku a v posteli, ako aj zvyšky ich mrtvych tiel.
Prečo sa roztoče množia v domácom prachu
Vysávače a ústredné kúrenie sa stali príčinou mnohých alergických ťažkostí. Každý radšej vysáva , než aby vyniesol koberec von a vyprášil ho. Taktiež máme radi teplo v byte. Keď k tomu pridáme nepriepustné, izolované múry a umývanie podlahy studenou vodou, vytvoríme ideálne podmienky pre rozvoj roztočov.
Kedy treba navštíviť lekára
Nebezpečné príznaky:
Alergik musí nevyhnutne navštíviť lekára, ak sa uňho objavia príznaky:
- Hvízdavý dych
- tlak v hrudníku, často sprevádzaný hvízdavým dychom ktorý sťažuje dýchanie
- Pľuzgieriky alebo vyrážka na pokožke môžu spôsobiť šok ( ťažká alergická reakcia, počas ktorej sa prudko zníži krvný tak )
K šoku dochádza najčastejšie po bodnutí včelou alebo uštipnutí určitým druhom mravcov. Občas ho spôsobia aj iné alergény. Výrazná reakcia na pokožke ktorá sa objaví po bodnutí či uštipnutí, je signálom na rýche vyhľadanie lekárskej pomoci.
Rastlinné pele sa dostávajú do bytu so vzduchom, psy a mačky strácajú srsť, na tmavých a vlhkých miestach, pod kobercom alebo v pivnici sa rozrastajú plesne. Ak sa ktorýkoľvek alergén dostane do dýchacích ciest, vyvolá alergické reakcie ( kýchanie, kašeľ ).
Alergény sa nemusia vyskytovať súčasne, ale v každom dome či byte, ktorý nie je uzavretý nájdeme aspoň niektoré. Sú alergici odkázaný na večnú nádchu, kašeľ a slzenie očí? Ťažkosti ktoré nám alergia prináša sa dajú obmedziť na minimum.
Príznaky alergie sa dajú liečiť.
Alergiológovia často ponúkajú pacientom spreje obsahujúce kortikoidy, prípadne iné protialergické lieky v podobe tabliet či sirupov . Tieto prípravky umožňujú alergikovi zvládnuť bez alergických príznakov aj rizikové situácie, keď je vystavený intenzívnemu kontaktu s alergénom. Môžeme sa ale "liečiť" aj sami.
14 spôsobov na zmiernenie príznakov alergie...
Domáca klimatizácia - klimatizácia spĺňa dvojaku úlohu: jednak vysušujevzduch a tým zamedzuje množeniu roztočov či plesní a jednak zabezpečuje prisun filtrovaneho vzduchu zbaveného drobných alergénov. Najväčšou prednostou klimatizacie je, že umožňuje vetrať miestnosť bez otvárania okien, čím zabraňujeprenikaniu prachu a rastlinných peľov dovnútra.
Klimatizacia v aute - Rovnaky význam má aj klimatizácia v aute. Ak vám spôsobuje ťažkosti s dýchaním či kýchanie už samotná prechádzka na čerstvom vzduchu, môžete si ľahko predstaviť, čo sa stane, keď sa budete pohybovať v mračne peľov rýchlosťou desiatok kilometrov za hodinu. Klimatizácia vo vozidle bezpochyby pomôže každému cestovať bez väčších komplikácií.
Zaobstarajte si sušičku vzduchu - Menej vlhký čistý vzduch znižuje nebezpečenstvo nadmerného výskytu peľov, plesní, zvieracích chĺpkov, roztočov a prachu v domácnosti.
Zvlhcovač vzduchu - Za určitých okolností je nadmieru suchý vzduch nevhodný, pretože zhoršuje stav sliznice dýchacích ciest. Plati to najmä u malých detí trpiacich na infekčné ochorenie. Ak sa suchý vzduch prejaví nepriaznivo na zdravotnom stave niektorého člena domácnosti, umiestnite vedľa jeho postele malý zvlhcovač vzduchu.
Prostriedky proti plesniam - Miesta, kde sa udržiava vlhko, by ste mali pravidelne umývať prostriedkami proti plesniam. Účinným preparatom je ľahko dostupný chlornan sodný, ktorý dobre dezinfikuje a je vhodny na umývanie umelohmotnych podláh, obkladov, kachličiek, drevených povrchov alebo rôznych domácich zariadení. Na obzvlášť ohrozené miesta treba použiť špeciálne antifungálne prostriedky alebo prípravky proti roztočom. Vyrábajú sa vo forme sprejov, roztokov alebo farieb.
Odstup od domácich zvierat - Mnohy alergici reagujú nadmieru citlivo na srsť a kožu domácich zvierat. Najjednoduchším riešením by samozrejme, bolo zveriť zviera do dobrých rúk. Ak to však nie je možné, musíte sa snažiť, aby ste neprichádzali do priameho kontaktu so srsťou. Ak zciera hoci len raz týždenne prejde miestnosťou, kde sa zdržiava človek so sklonom k alergii, môže uňho nastať alergická reakcia.
Ochranná maska - Keď sa venujete činnostiam, pri ktorých by ste mohli prísť do styku s alergénom, môžete na tvár použiť ochrannú masku. Týmto spôsobom sa chráňte najmä pri vysávani a pri praci v zahrade.
Objednajte si pomoc do domácnosti - Ak patrite medzi alergikov, na predvianočné upratovanie využite radšej služby upratovacej firmy. Cena, ktorú zaplatíte, bude určite nižšia než náklady na liečenie.
Povlek na posteľ - Dalšim nevyhnutným opatrením je ochrana posteli pred alergenmi. Keďže roztoče priam milujú prikrývky a vankúše z pravého peria či deky a matrace, oplatí sa kúpiť neumelohmotne povlaky. Osvedčené sú najmä špeciálne tkaniny s pevnejšou štruktúrou.
Odstráňte koberce - Osoby citlivé na prach, zvieraciu srsť alebo pleseň by mali čo najskôr odstrániť z domu koberce. Ťažké koberce, ktoré sa náročne čistia, predstavujú dokonalé útočisko pre roztoče, plesne, rastlinné pele a chumáče chlpov.
Vhodná podlahovina - Ak si neviete predstaviť obývačku s neprikrytou podlahou, kúpte si koberec, čo sa dá ľahko oprať. Mal by vydržať pranie v horucej vode, ktorá ničí roztoče. Podlaha bude vďaka riedkej štruktúre tkaniny zároveň chladnejšia a suchšia, co plesniam a roztočom vonkoncom neprospieva.
Kupte si polyesterove vankúše - Urcite neolutujete, ak si zaobstaráte vankúše a prikrývky zo syntetických látok, ktoré sa dajú ľahko prať.
Perte v horúcej vode - Posteľnu bielizeň vymieňajte aspoň raz týždenne a perte ju v horúcej vode. Množstvo alergénov v domácnosti znížite aj tým, ak dáte vyprane povlečenie na mráz.
Zriaďte si " azylovu" miestnosť - Alergik by mal mať vlastnú izbu vybavenú klimatizáciou. Počas letných dní v nej prikryte podlahu, neotvárajte okná a zatvarajte dvere