Aké sú a aké majú byť mzdy sestier ? Pri priemerne 160 odpracovaných hodinách mesačne je hrubá tarifná hodinová mzda sestry 2,65 euro pri nástupe do práce. Po 30 rokoch práce je to 4,9 eura. Po novom by mali sestry zarobiť za hodinu v hrubom 4 – 5,8 eura. Teda nárast o 1,35 eura na hodinu u začínajúcej sestry a o 0,9 eura u sestry po 30 rokoch práce – vlastne ošetrovateľskej praxe.
Čo robí sestra ? Každá sestra dokáže v práci kvalitne vykonávať viacero profesií. Od toalety pacienta vrátane utierania zadku, cez čašníčku, umývačku riadu, bútľavú vŕbu, ktorá musí pochopiť a vypočuť každého pacienta, odbornú asistentku lekára, aplikatorku liekov, vykonávateľku odberov a realizátorku vyšetrení, cez odborníčku na vedenie ošetrovateľskej zdravotnej dokumentácie, riešiteľku ošetrovateľských diagnóz, preväzovanie rán, monitoring vitálnych funkcií , administratívnu pracovníčku a menežerku až po pohrebné služby.
Ako sestra pracuje ? Myslím sestru nemocničnú. Pracuje na zmeny, v mesiaci má voľný jeden víkend, sviatky vrátane vianočných väčšinou trávi v práci a nie so svojou rodinou. Táto práca sa vekom nemení. Musím konštatovať, že po 50-om roku života nemusí robiť nočné zmeny. Krásna výhoda, len potom už vlastne nič nezarobí.
Kvalifikácia ? Každá sestra sa musí vzdelávať. To znamená kredity pravidelne sesterskou komorou vyhodnocované. Za 5 rokov musí absolvovať cca 5 kongresov, aby naplnila potrebných 100 kreditov. Len registračný poplatok je 30 a viac euro za jeden. Stravu a ubytovanie je potrebné prirátať. Z čoho si to má zaplatiť ? Z vlastnej mzdy.
Je sestier dosť a sú nepotrebné ? Minimálny počet sestier potrebných na každom oddelení je daný vo vestníku MZ z roku 2OO8. Výsledkom týchto normatív sú desiatky nadčasových hodín drvivej väčšiny sestier. Prečo majú nadčasy ? Jednoduché, lebo každá sestra vykonáva prácu za minimálne 1,5 sestry. Takže, ktoré sestry sú nepotrebné a môžeme ich prepustiť ?
Má práca sestry aj riziká ? Má a niekoľko, podľa charakteristiky oddelenia. Aké – infekčné, ionizujúce žiarenie, fyzická záťaž, psychická záťaž. Myslíte, že ich majú aj priznané ? Žijeme na Slovensku a dodržiavanie zákonov je skôr výnimkou ako pravidlom. Sestry nie sú výnimkou.
Výška mzdy, po novom, je podľa dĺžky ošetrovateľskej praxe. 98 % sestier sú ženy a teda aj matky. Z materskej dovolenky im podľa zákona uznali len pol roka. Takto si vážime zdravotné sestry ako matky. Porodia dieťa, starajú sa, vychovávajú ho a mi ich za to trestáme. Aspoň sestrám z detských oddelení mohli čas na RD uznať ako ošetrovateľskú prácu.
Školy a sestry. Dnes má každá nová sestra vysokoškolské vzdelanie. Staršie sestry si môžu vysokú školu, na vlastné náklady, externe dorobiť, ale v práci im ju neuznávajú. Aj to je jedna z absurdností. Napriek vysokoškolskému vzdelaniu nemajú sestry vyššie platy ani právomoci. Dnes majú sestry absolvované viacero škôl, od bývalej strednej zdravotnej školy cez postgraduálne štúdium, vyššie odborné vzdelanie s dosiahnutím titulov diplomovaných sestier, bakalárok až po magistri. Úmerne dosiahnutému vzdelaniu by mali mať aj právomoci a ohodnotenie. Bohužiaľ pracujú na Slovensku.
Pracujem ako lekár na oddelení, kde sa operuje plánovane aj akútne. Viem čo práca sestry znamená pre pacienta a takisto aj pre mňa, ako lekára. Sestra je mojou pravou rukou. Prácu sestier si budem vždy vážiť.
Píšem o práci nemocničných sestier na oddeleniach, ktorých je najviac. To, ale neznamená, že ambulantné sestry nemajú tiež právo na spravodlivú odmenu za prácu.
Čo myslíte zaslúžia si sestry vyššie platy ? Nie je luxusom zbavovať sa potrebných sestier ?