Regulácia profesijných služieb.

8 júna 2011 sa na Protimonopolnom úrade v Bratislave konal Workshop k regulácii profesijných služieb v SR a EU. Pre lepšiu zrozumiteľnosť nezainteresovaných – hovorilo sa, okrem iného, o cenníkoch profesijných skupín za nimi poskytované služby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Workschop zorganizovala Slovenská komora stavebných inžinierov. Na toto stretnutie pozval predseda SKSI prof. Ing. Dušan Majduch, PhDr. aj  predsedu  Slovenskej  komory architektov (SKA)

Ing.arch. Juraja Šujana a ďalších jej štyroch členov.

Problematika honorárového poriedku je pre členov SKA stále živá a zaujímavá. Dalo by sa teda predpokladať, že sa to odrazí aj v záujme vedenia Komory o tento workschop. Žiaľ, nebolo to tak.

O stretnutie s čelnými predstaviteľmi protimonopolného úradu neprejavil záujem ani jeden člen z 11 členného predstavenstva SKA. Zatiaľ čo zástupcov SKSI na tomto stretnutí viedol ich predseda, za SKA bol problém nájsť niekoho, kto by mal vôbec skutočný záujem sa zúčastniť. A tak situáciu nakoniec „zachraňovali“ mimobratislavskí architekti. To je aj skutočný dôvod, pre ktorý som sa tohto stretnutia zúčastnil aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale teraz k tej zaujímavejšej časti.

Keďže na webovej stránke Komory sa nič o obsahu worschopu nedozviete rozhodol som sa ako jeho účastník napísať pár slov o jeho záveroch.

Protimonopolný úrad bol na stretnutie dobre pripravený. Materiály, ktoré nám poskytol, okrem suchej teórie na konkrétnych príkladoch ilustrovali problematiku „kartelových dohôd“ ako na európskej tak aj na národnej úrovni. Konkrétne príklady ukazovali neprípustnosť jednotných záväzných cenníkov a dôsledky porušenia tohto nariadenia EU. Následne sa v živej diskusii hľadalo, čo je ešte prípustné a čo už prípustné nie je. Výsledok tohto hľadania možno z pohľadu záujmov SKA a SKSI zhrnúť do nasledujúcich bodov.

SkryťVypnúť reklamu

· Ak spracujeme honorárový poriadok, tak musí byť orientovaný na potreby investora. Mala by to byť pomôcka preňho, aby si vedel plánovať náklady na projektovú prípravu svojej stavby.

· Honorárový poriadok môže byť len orientačný a v žiadnom prípade nesmie byť záväzný. Je neprípustné zaviesť akékoľvek sankcie za jeho nedodržanie.

· Výsledný honorár vypočítaný podľa honorárového poriadku nemôže byť jednotný pre všetkých členov SKA. Bolo by to chápané ako neprípustná „monopolizácia“. Honorár musí byť diferencovaný.

Z protimonopolného úradu máme prísľub, že ak spracujeme návrh honorárového poriadku sú ochotní ho s nami prejednať. Tento ústretový prístup by sme mali v každom prípade využiť. Určite však nebude trvať donekonečna!

SkryťVypnúť reklamu

Za Úrad SKA sa workschopu zúčastnila jeho riaditeľka JUDr. Viera Hanuláková. Keď sme sa lúčili, pani riaditeľka vyjadrila svoj názor, že teraz by Komora mala spracovať návrh honorárového poriadku a prejednať ho s protimonopolným úradom. Dúfam, že sa tak v dohľadnej dobe stane. Veď od workschopu už ubehol takmer mesiac.

V ďalšom príspevku, ak dovtedy Komora nepredloží svoj návrh, načrtnem konkrétne obrysy Honorárového poriadku SKA tak, ako by mohol napríklad vyzerať.

Igor Mrva

Igor Mrva

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Profesiou som architekt, ale zaujímajú ma aj iné témy. Zoznam autorových rubrík:  architektúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu