Írsko III - Cesta,ubytovanie a papierovačky.

V poslednom dieli trilógie:) o práci a živote v Írsku sa na vašu žiadosť budem venovať doprave, ubytovaniu a papierovačkám, ktoré sú po príchode nevyhnutné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Doprava

 Podľa mňa najnepohodlnejší spôsob dopravy do Írska je autom. Je to však realizovateľné, ako som včera zistil, keď som pred naším domom zbadal odparkovanú Felíciu z Malaciek:). Človek sa musí teperiť skoro cez pol Európy a navyše platiť za trajekt, čo nie je lacná záležitosť (cca 300 eur za auto + ľudia navyše). Oplatilo by sa to jedine v prípade, ak by ste so sebou zobrali štyroch priateľov a 3 kartóny Fernetu, ktorý by sa dal v miestnej komunite Slovákov a Čechov veľmi výhodne spenažiť :). Kvôli jazdeniu na ľavej strane a strašným zápcham, najmä v Dubline, nie je až také praktické mať tu auto ako sa na prvý pohľad zdá.
 Prísť pešo tiež nie je najlepší nápad a plávať - to už vonkoncom nie. :D
 Najvhodnejší a najpohodlnejší spôsob dopravy do Írska je prísť lietadlom. S rozmachom nízkonákladových leteckých spoločností klesajú ceny leteniek a pri rezervovaní v dostatočnom predstihu sa dajú nájsť akcie aj okolo 30-40 eúr. Letenky si môžete zakúpiť na stránkach jednotlivých spoločností ako napríklad Aerlingus, Ryanairalebo ČSA či Slovenský Sky Europe. Jedinou nevýhodou leteckej dopravy je limit na hmotnosť batožiny, ktorý sa pri týchto nízkonákladových letoch pohybuje okolo 20 kg. Za každé kilo nadváhy (samozrejme batožiny a nie tej vašej nadváhy:)) vás zderú z kože (10 eúr za kg) a najmä dievčatá s tým môžu mať vážne problémy:). Vtedy veľa vecí musí ísť z vakov von: fľaša domoviny od otca, balík korbáčikov (tie sú extra ťažké :), celý plech zákuskov od starej mamy alebo trojkilový tekutý prací prášok (ako sme to spravili my :D). Najvhodnejšie je asi priletieť do Dublinu a potom sa následne autobusom dopraviť na miesto určenia (skúste Bus Eireann). Môžete však letieť aj priamo - Írske letecké spoločnosti lietajú do všetkých väčších miest po celej krajine s prestupom v Londýne alebo v Dubline.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ubytovanie

Takto vyzerala naša hostelová izba.:)

 Na začiatok je najlepšie prespať niekde u priateľov a som presvedčený, že každý už má tu v Írsku nejakého známeho, pretože Slovákmi sa to tu len tak hemží :). Druhou, celkom prijateľnou alternatívou sú hostely. Nedajte sa odradiť spoločnými priestormi a natlačenými posteľami :), kým si nenájdete poriadne ubytovanie musí vám to stačiť.
 Keď sme my prišli na hostel (o pol jednej v noci :), tiež nás čakal poriadny šok: izba nie väčšia ako kumbál na odkladanie metiel, štyria chrápajúci chlapi a vlhký smrad z ponožiek. Všetko nakoniec dopadlo fajn a za ten týždeň, čo sme tam bývali sme spoznali veľa zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta, od Japonska, cez Austráliu až po Francúzsko. Vždy sme boli zvedaví, koho nového nám deň na izbu donesie :). Hostely si môžete nájsť a zarezervovať napríklad tu alebo tu, ich ceny sa pohybujú od 18-30 eúr za noc a posteľ a k objednaniu potrebujete embosovanú kreditnú kartu (ako pri všetkých transakciách na internete).

SkryťVypnúť reklamu

 Hneď na to si treba hľadať premanentné ubytovanie, čiže nejaký dom alebo byt. Najlepším zdrojom informácií o voľných bytoch, domoch či izbách je portálwww.daft.ie alebo rubriky s inzerátmi v miestnych novinách. Byty sú poväčšine v menších uzavretých komplexoch s bezpečnostným a kamerovým systémom, so záhradou alebo malým parčíkom uprostred a o všetko sa stará nejaká správcovská spoločnosť. Ceny sa v okolí centra Dublinu pohybujú od 900 - 1200 eúr mesačne za trojizbový byt (energie platíte samostatne) a počítajte s tým, že na začiatok budete musieť zložiť zálohu vo výške mesačného nájmu.

Naša obývačka-v mäkkom večernom svetle vyzerá výborne.:)

 Druhou alternatívou je bývať v dome, kde je viacero izieb, takže tam môžete napchať viac ľudí (vhodné ak chcete spoznať veľa nových ľudí z celého sveta (zväčša to však budú Poliaci :D )) a tým pádom je to aj lacnejšie. Nevýhodou tejto alternatívy je, že domy sú ďalej od centra, máte menej kľudu a o bezpečnosť sa musíte starať sami.
 V každom meste sú štvrte, ktorým je lepšie sa pri hľadaní ubytovania vyhnúť. V Dubline to sú severné časti ako napríklad Finglas alebo Drumcondra - v noci to tam vôbec nie je bezpečné a aj za bieleho dňa si niekedy môžete užiť dostatok "humoru a satiry" :).

SkryťVypnúť reklamu

Papierovačky

 Pripravte sa na jednu zvláštnu a pre nás Slovákov nepochopiteľnú vec - miestne úradné dokumenty. Zabudnite na notársky overené podpisy, bločky a hlavičkové papiere :), tu je dokumentom aj zdrap pokrčeného a rukou popísaného papiera, vytrhnutého zo starého bloku. A úrady vám ich bez mihnutia oka príjmu... nad tým nám zostáva rozum stáť(viz foto).

Takto vyzerá bločik na 25 eúr za dovoz gauča. Na základe toho by mi mal landlord tie peniaze preplatiť. Dúfajme:)

 Prvým, základným a najdôležitejším dokumentom je PPS number (The Personal Public Service Number). PPS je niečo ako u nás rodné číslo a slúži na jednoznačné identifikovanie človeka. Budete ho potrebovať všade - pri hľadaní práce, na daňovom úrade, u doktora a podobne. Vybaviť si ho môžete na miestnom Social Welfare Office - kde sa nachádza ten váš, vám pomôžu zistiť napriklad na FAS-e alebo si to nájdete na ich webe . K vystaveniu tohto čísla potrebujete pas a potvrdenie o trvalom pobyte - stačí účet za elektrinu alebo telefón. Ale keďže hneď po príchode účty zrejme platiť nebudete :), musí vám človek, ktorého meno je na účte uvedené, potvrdiť, že na danej adrese skutočne bývate ( asi takto). Viac informácií o PPS nájdete tu .
 Hneď ako si nájdete prácu, treba zájsť na daňový úrad a vybaviť si P-2 formulár, v opačnom prípade vás čaká nepríjemnosť s názvom Emergency Tax. Na spomínanom formulári je uvedené, akú veľkú daň za vás má zamestnávateľ platiť a pokiaľ to nevie, tak je povinný vám odviesť preventívne 42% z vášho platu. Uznajte sami - takmer polovica vašich krvopotne zarobených peňazí sa ku vám nedostane. Na druhej strane, keď si ten formulár vybavíte, daňový úrad vám preplatenú daň refunduje.

SkryťVypnúť reklamu

 Tak to je asi všetko. Nakoniec uvediem linku na jeden veľmi užitočný portál. Na www.irsko.exil.sk sa dozviete všetko o živote komunity Slovákov v Írsku, o ich akciách, ako aj mnoho rád a a nápadov ako v tejto zelenej krajine bez problémov prežiť. Prajem veľa šťastia pri ceste do Írska.

Leonard Muška

Leonard Muška

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Absolvent Fakulty Riadenia a Informatiky ŽU, momentálne žijúci a pracujúci v IT sektore v Dubline, Írsko Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoKomentáreIT a web

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu