Práca v zahraničí a ako bonus - schizofrénia

Pobyt v zahraničí, mimo domova, bez podpory a v stresovom prostredí môže spustiť schizofréniu. Na túto tému som sa už dávnejšie bavil nad pohárikom vína s jednou mojou kamarátkou, mladou, fešnou a do svojej práce nadšenou psychologičkou. Spomínala, že u pomerne vysokého percenta schizofrenikov sa choroba „spustila“ v zahraničí a ako príklad uvádzala au-pair. Vtedy som tomu nepripisoval veľký význam, ale teraz, keď som mimo domova som si na to spomenul.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

O čo vlastne ide? Dlhodobé pracovné pobyty v zahraničí sa môžu spájať s takzvaným syndrómom vykorenenia, čo znamená, že človek je vytrhnutý z rodiny a z prostredia, ktoré dôverne poznal a z pocitu bezpečia, ktorý mu to prostredie poskytovalo pri konfliktoch, chorobe a pod.

Treba si však uvedomiť, že to nie je pravidlo a človek musí spĺňať určité tzv. bio-psycho-sociálne predpoklady. Bio znamená, že človek musí mať určitú predispozíciu k schizofrénií zrejme genetického charakteru. Psycho, alebo osobnostná zložka hovorí o zvýšenej zraniteľnosti osobnosti, zníženej frustračnej tolerancii a zníženej tolerancie záťaže a stresu. Do tejto zložky sa zahŕňajú aj osobnostné vlastnosti, ako precitlivenosť a podobne. Sociálny faktor obsahuje rodinné prostredie, sociálne okolie, v ktorom človek fungoval, ale aj nová záťažová a stresová situácia. Ak sa tieto tri faktory skombinujú môže dôjsť k spusteniu schizofrénie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zjednodušene sa dá povedať, že schizofrénia spúšťa u citlivých ľudí predovšetkým v mimoriadne stresových a záťažových podmienkach. A tých si v zahraničí užijete dosýta, najmä ak cestujete osamote.

Prečo o tom hovorím? Hoci nespĺňam ani jeden z uvedených predpokladov, minule som si sám uvedomil pravdivosť Katkiných slov (tak sa volá moja kamarátka :) ). Čo sa človeku dokáže prehnať hlavou by jeden neveril. Nejako ma bolí hrdlo a častejšie kašlem? Tu v Írsku lekár znamená cca 150 eúr za návštevu a lieky a to nehovorím o prípadnej hospitalizácií (podľa môjho kamaráta Pištu je aj tak najlepším liekom na kašeľ Šaratica alebo Gutalax – to sa potom bojíte aj nadýchnuť :) ). Alebo vyhorel vedľa vás dom? V Dubline sa strieľalo (na dennom poriadku)? Vo vedľajšom byte sa niekto snaží dobúchať? Čo všetko by sa mohlo stať.

SkryťVypnúť reklamu

Dokážu ma rozhodiť drobnosti, nad ktorými by som sa doma schuti zasmial alebo sa vôbec nepozastavil. A to nehovorím o problémoch s prácou, s ubytovaním, v prípade au-pair s hostiteľskou rodinou. Takéto nepríjemnosti sú mimo domova mimoriadnou záťažou. Niekedy úprimne preklínam svoj dar imaginácie a fantázie a závidím ľudom, ktorí dokážu všetko hodiť za hlavu so slovami: „To je pohodkáá.“.:)

Musím povedať, že my sme mali pomerne šťastie s cestou, pri hľadaní roboty, s bytom a so spolubývajúcimi a napriek tomu som si užil stresu dosýta. A vypočul som si zopár tvrdých hororových príbehov od rôznych ľudí, oproti ktorým je ten môj prechádzka ružovým sadom. Dobrodružstvá, keď sedíte sám niekde v hosteli alebo na letisku, vykopnutí z práce, bez strechy nad hlavou, keď sa nemáte kde umyť či hlavu skloniť, s poslednými pár eurami vo vrecku a vaša rodina a priatelia sú stovky kilometrov ďaleko... – to si vyžaduje určitú odolnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Preto si dobre rozmyslite, či máte na to, vydať sa do sveta. Nie je to pre každého, na to treba mať povahu. Ak ste fajnoví (napr. potrebujete 2 sprchy denne:) a bojíte sa tvrdej roboty, tak to nie je pre vás :). Pokiaľ je to možné nechoďte sami, viacerým sa trampoty znášajú lepšie (na druhej strane, zháňať ubytovanie pre polovicu autobusu tiež nie je sranda.:) ). Dobre si rozmyslite, s kým pôjdete, aby sa z toho človeka nakoniec nevykľul parchant. (čerstvá zaľúbená dvojmesačná známosť určite nie najlepšia voľba;) ). Nachystajte si vopred dôkladný plán a buďte pripravení ho celý zavrhnúť a improvizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ale hlavne nezabudnite si zobrať buchty od mamy a vyrazte do sveta. Je to skvelá a hodnotná skúsenosť. Spoznáte veľa nových ľudí a vecí a získate úplne nový pohľad na svet.

Leonard Muška

Leonard Muška

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Absolvent Fakulty Riadenia a Informatiky ŽU, momentálne žijúci a pracujúci v IT sektore v Dubline, Írsko Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoKomentáreIT a web

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu