
*
Kilombo na ostrove Marambaia otroci založili pred 150 rokmi. Oni, a ich potomkovia si spokojne žili až do roku 1971, kedy si tam vojenské námorníctvo rozhodo postaviť základňu, a následne jeho pôvodnych obyvateľov z ostrova dostať. Dobrovoľne nasilu.
Pre obranu štátu nemá malý ostrov, naozaj žiaden strategický význam. Napriek tomu armáda jeho obyvateľom všemožne znepríjemňuje život už 30 rokov.
Rybárom poškodia lode, zničia úrodu na poliach, zakážu návštevy príbuzných z pevniny. Harmonogram plavieb lode, ktorá na ostrov jazdila viackrát za deň, zredukujú na jednu plavbu denne, a zakážu pristávanie súkromných lodí. Žiaci sa nemajú ako dostať do školy na pevninu, učitelia a lekár nemajú ako prísť na ostrov. Zákaz stavať a pristavovať spôsobil, že v niektorých domoch žije dokopy 6 rodín. Obyvatelia ostrova pritom k spokojnosti potrebujú menej ako 40% ostrova.
Brazílska ústava zaručuje potomkov otrokov (oficiálne potvrdeným a zdokumentovaným špeciálnym úradom), právo na pôdu, kde sa ich predkovia pred X rokmi usadili. Podľa prokurátora, sa spor medzi obyvateľmi a armádou potiahne ešte pekných pár rokov. Mimo kameru a mikrofón povedal, že zákernosť armády, a spôsoby, akými sa snaží obyvateľov z ostrova vyštvať, ho šokovali.
*
Cestou naspäť je v pláne ešte zastávka v jednoduchej reštaurácii. Podávajú tam fantastické „Lenguado“, možno ulovené práve chudobnými rybármi z ostrova Marambaia.
V rámci trávenia si v brazílskej tlači prečítam spravodajský blok o blízkom východe. Informáciu o tom, že brazílske vojenské námorníctvo sa pripravuje na vylodenie a zásah v Libanone, aby bránilo brazílčanov, ktorých tam zabíja armáda susedného štátu, tam nenachádzam.
Porovnávam tendenčnosť a filtrovanosť správ z Libanonu v brazíslkych novinách s našími slovenskými.
Spomeniem si na historku o slávnom reportérovi, ktorého si najala istá TV, aby im pripravil reportáž.
Ten si zapísal pár faktov, miesta, kontakty.
Dohodli sa na platbe, podali si ruky, a rozlúčili sa.
Pred odchodom sa reportér ešte zastavil vo dverách:
- Prepáčte, zabudol som sa opýtať. Tá reportáž, má to byť PRE, alebo PROTI?
*
Reportérka je praktizujúca hinduistka.
Cestou opisuje ako sa k tomu dostala, a chvíľu hovorí o reinkarnácii, ktorá nás všetkých čaká.
Všetkých. Aj vysokých predstaviteľov svetových superveľmocí.
Tých, ktorí sa v budúcom živote narodia ako záchodova misa.
Video – ilustračné zábery Porto de Itacuruça
(windows media, 85 sekúnd, 2,3 Mb, zvuk)