Dostane Michael Moore ďalšieho Oscara?

Minulý rok si Oscara za najlepší dokumentárny film odniesol Al Gore, a jeho "Nepríjemná pravda" (An Inconvenient Truth). To, že pre mnohých bola nepríjemná, sme videli najmä v reakciách hneď potom, ako dostal Nobelovou cenu mieru. Michael Moore, a jeho film "SiCKO", analyzujúci systém zdravotných poisťovní v USA, bude pre mnohých nepríjmenou pravdou tento rok. Ešte viac v prípade, že Oscara za najlepší dokumentárny film, na ktorý ho práve nominovali, aj dostane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)
Obrázok blogu

Za "Bowling for Columbine" už Moore v roku 2003 jedného Oscara dostal.
Film "SiCKO", nominovaný tento rok, je dokument porovnávajúci systém zdravotných poisťovní (a farmaceutických koncernov) v USA, so systémom poisťovní v Kanade, Francúzsku, Anglicku a na Kube.

Film už vyvolal vlnu diskusií, najmä kvôli tomu, že americký zdravný systém z týchto porovnaní nevychádza nijak pozitívne.
Sám autor svoje dielo opisuje ako "komédiu o takmer 45 miliónoch osôb, ktoré nemajú zdravotné poistenie, aj keď žijú v najbohatšej krajine na svete".

Na festivale v Cannes zožal "standing ovation", ale v USA to také ľahké nemá.
Ako všetky filmy Michaela Moorea, aj tento sprevádzajú problémy, ktoré pri jeho distribúcii vytvára ním kritizovaná americká administratíva.
Bushová vláda po ňom chce, aby vysvetlil ako si dovolil porušiť "obchodné embargo" voči Kube, a natočiť tam 15 minút filmového materiálu.
(Moore na Kubu odviezol chronicky chorých záchranárov z "9/11 v New Yorku". V Havane ich prijali a ošetrili bez problémov, a odviezol ich tam preto, lebo v USA im adekvátnu zdravotnú pomoc neposkytli).
Je zaujimavé, že pre občanov USA je nelegálne navštíviť alebo podnikať na Kube, oficiálne kvôli desiatkám rokov trvajúcej ekonomickej blokáde ostrova.
Žeby demokratická superveľmoc zakazovala vlastným občanom, kde môžu cestovať a podnikať?
*

S výnimkou Indie a Číny, ktoré majú svoj vlastný filmový biznis, má Hollywood v kinách po celom svete až neuveriteľný 85%-ný podiel.
Ako pozitívum beriem aspoň fakt, že vďaka spomínaným Oscarom sa po svete spopularizujú filmy, ktoré stoja zato, a ktoré by sa inak vonku dostávali ťažko.

Či "SiCKO" Oscara dostane si povedať netrúfam.
V tej istej kategórii sú nominované aj ďalšie skvelé filmy.
Možno aj kvôli tomu, že približne 65% obyvateľov USA je proti vojne v Iraku, sa až tri z piatich nominovaných filmov venujú tejto problematike.
"Taxi to the Dark Side" je brutálnym opisom amerického mučenia v Iraku a Afganistane, a o nič príjemnejšie pozeranie nie je ani "Operation Homecoming", v ktorom skutoční herci čítajú listy od vojakov z Iraku.
*

Hneď potom, ako Fidel Castro ohlásil že odstupuje z verejneho života, sa Moore vyjadril, že Castro tak aspoň bude mať čas osobne prísť na odovzdávanie Oscarov, kde by ho Moore rád videl.
Castro rečniaci za pultom, vo svojej uniforme a so soškou v ruke, je podľa mňa celkom príjemná predstava.
Viete si predtaviť tie hysterické reakcie "obráncov tej pravej demokracie", ktoré by následovali?? *-))



Súvisiaci článok:
Jan K. Myšľanov - Zlatý medveď ide do Brazílie

Súvisiaci link:
Oficiálna web Michaela Moorea






Jan K. Myšľanov

Jan K. Myšľanov

Bloger 
  • Počet článkov:  142
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSFT s.r.o.videoblog2008200720062005s OKS na večné časy a nikdy inzúrivá fikcia

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu