
Organizovaný zločin
Existuje takmer všade. Ako vyzerá ten Dobre organizovaný, sa v Brazílli presviedčame už piaty deň.
Život v 4. najväčšom meste na svete sa zastavil.Je pondelok večer, a inokedy preplnené ulice v 10-milónovom brazílskom Sao Paule sú prázdne.
Televízia CNN situáciu porovnáva s Bagdadom.
Markola, a PCC, tzv. Prvé Komando, najväčší kriminálny gang, ktorému Markola šéfuje, mesto na štyri dni paralizoval. Zorganizovať akcie tak, aby počas každých 15 minút horel jeden autobus, zakaždým v inej štvrti, to nedokáže hocikto.
Gang, ktorý má podľa niektorých odhadov 30 000 členov, podľa iných 80 000, dokázal život v hlavnom meste najbohatšieho štátu Brazílie doslova zastaviť. V štáte, kde na poriadok dozerá 110 000 policajtov z Policia Militar, a ďalších 80 000 tzv. Policia Civil. Dokopy je to viac, ako armáda niektorých krajín.
Vzbury väzňov
Nepokoje začali v piatok, presunom ôsmich väzňov, medzi ktorými bol aj Markola. Simultánne sa vzbúrilo 16 väzních, ku ktorým sa v priebehu 24 hodín pridalo ďalších 20. Ich konečný počet je 80, a presahuje hranice štátu Sao Paulo. Počet zadržaných rukojemníkov prekročil 300.
Bilancia po piatich dňoch je 8 mŕtvych dozorcov, 13 mŕtvych väzňov, ranení rukojemníci, je síce dosť hrozná, ale ani zďaleka sa nedá porovnať s „Masakrom v Carandiru“.
K tomu došlo 2. októbra 1992, počas vzbury vo väznici Carandiru. V pavilóne č.9, do ktorého vniklo komando rýchleho nasadenia, bolo zastrelených 111 väzňov.
Pavilón č.9 bol medzičasom zbúraný, ale spomienky na masaker, sa zodpovedným zbúrať nepodarilo dodnes. O tom, že brazílske väznice su preplnené, a že podmienky v nich sú neľudské, sa hovorí už roky. Skúste si predstaviť, aká je atmosféra v cele, pôvodne určenej pre 24 väzňov, v ktorej sa ich tlačí 90.
Boj o priestor končí tak, že porazeného odnesú z cely rovno do väzenskej márnice. Zorganizovať vzburu je v takých podmienkach asi naozaj nebude ťažké.
Faktom je, že mnohí väzni prídu do basy ako obyčajní delikventi, a odchádzaju z nej ako členovia gangu, pre ktorý budú vonku pracovať. K ich „naverbovaniu“ dochádza práve vo väzení.
Mobilné telefóny
Hovorí sa o nich, ako o zbrani. Podplatený dozorca ho prepašuje k väzňovi, ktorý cez neho v kľude riadi obchody, a dáva príkazy na likvidáciu nepohodlných svedkov, sudcov, či dozorcov.
Ten, ktorý odsúdil Markolu, dostal tri guľky do hlavy. Vyšetrovanie o tom, či na príkaz samotného Markolu, sa nedotiahlo do konca dodnes.
Neschopnosť zabrániť spolupráci skorumpovaných dozorcov s väzňami, chce brazílska justícia riešiť pomocou zariadení, ktoré majú v priestoroch a okolí väznice blokovať mobilný signál. O takéto technológie už mobilných operátorov väznice požiadali. Kedy to bude zavedené v praxi, nevie nikto.
Po piatich dňoch
Po piatich dňoch, zdá sa, teror v uliciach Sao Paula utícha.
Dôvodom nie je zázračná akcia Policajného zboru, ale stretnutie vrchných veliteľov polície s Markolom, priamo vo väzení.Oficiálna verzia znie, že spolu „pokecali“, neoficiálna potvdzuje, kto o bezpečnosti v 10 miliónovej metropole rozhoduje v skutočnosti.
Ďalšie štáty Brazílie.
V prípade PCC – Prvého komanda, ide o naozaj dobre organizovaný gang. Svoje „pobočky“ má aj v iných štátoch Brazílie. Dôkazom sú paralelné akcie, útoky na políciu a vzbury v Mato Grosso, Bahía, alebo v Paraná. V Rio de Janeiro je ich „partnerom“ CV – Comando Vermelho (Červené komando).
Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo PCC obchoduje takmer so všetkým, zahŕňajúc drogy, krádeže áut, únosy a ozbrojené prepady, Červené komando sa orientuje na predaj drog. Vie sa o ich úzkej previazanosti na polovojenské jednotky FARC, v Kolumbii, od ktorých získavajú kokaín výmenou za zbrane.
Čo vás napadne
Prvé, čo vás napadne, keď žijete v Rio de janeiro je, či sa to rozšíri aj tu. Zablokovaná premávka, obchody zavreté kvôli prestrelke, násielné prepady, brutálne policajné zásahy a podobné akcie sú tu dosť bežné. Aj horiace autobusy, ktoré väčšinou podpália poobede, priamo na hlavnom ťahu, čím zablokujú premávku na dlhé hodiny. Väčšinou je to odpoveď gangov na policajné záťahy a akcie.
*
V malom autobuse, ktorý ma cez štvrte Flamengo a Botafogo vezie do práce, sledujem dvoch chlapov. Sedia predo mnou, a s vážnou tvárou čítajú noviny. Fotografie rozstrieľaných policajných staníc, zastrelených policajtov, tisícov ľudí bezradne čakajúcich na spoje.
Medzi chlapmi sedí mladá žena, v ruke má ruženec, a potichu sa modlí, sledujúc pritom cez okno sochu veľkého Krista nad mestom.
Tento záber si nechám pre seba. Je dosť výstižný.
Jeho názov bude "DOBRE ORGANIZOVANÝ ZLOČIN".