reklama

Farizejstvo alebo SNS a jej politika dvoch tvárí

SNS otvorene a neskrývane bojuje so všetkým, čo je súčasťou Západnej politickej kultúry – od občianskej spoločnosti, mimovládnych organizácií, cez slobodné médiá, ľudsko-právny aktivizmus, až po naše členstvo v EÚ a v NATO.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

To, že v slovenskej zahraničnej či bezpečnostnej politike už neexistuje tak potrebný konsenzus, z ktorého sme sa tešili od pádu mečiarizmu, je smutný fakt. To, že marxistický pomätenec a fašistickí blázni v parlamente by ruka v ruke najradšej Slovensko začlenili do Ruskej federácie, to už tiež vieme. Čo bolo ale prekvapením roka, je už otvorený a neskrývaný boj SNS so všetkým, čo je súčasťou Západnej politickej kultúry – od občianskej spoločnosti, mimovládnych organizácií, cez slobodné médiá, ľudsko-právny aktivizmus, až po naše členstvo v EÚ a v NATO. SNS stihla za ostatný rok spochybniť snáď už každý jeden pilier slobodného demokratického sveta, ktorý mohla. Len pripomínam, že to je tá SNS, ktorej Smer a Most prenechali k dispozícii ozbrojené sily, spravodajské služby a dokonca aj školstvo. Ak hovorím o otvorenom boji, musím sa spresniť. Ten boj síce je otvorený, ale iba pre domáceho voliča. V Bruseli či vo Washingtone sa nominanti SNS na oficiálnych fórach správajú tak, že aj generálny tajomník NATO si pri nich pripadá ako bezhraničný rusofil. Farizejstvo na úrovni extraligy. Však čo, žiadne prekvapenie, štandardná DNA Slovenskej národnej strany. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politika SNS sa po troch rokoch teda konečne prejavila naplno a bez zábran. Je to strana úzko spájaná s korupciou, protekcionizmom a taktiež strana ľudí jednoducho neschopných odborne i manažérsky dotiahnuť komplexnejšie riešenia do úspešného konca. Vidieť to napríklad aj na procese modernizácie ozbrojených síl, kde pri obsahovej vyprahnutosti vytiahnu vždy na stôl vydieranie koaličných partnerov, inak by im neprešlo vôbec nič. Ostatným, ale určite nie posledným príkladom na nechutné vydieranie, bol súhlas vlády s predĺžením servisnej, tzv. abonentskej dohody na lietadlá MiG 29 s ruskou stranou. A ako inak, aj toto rozhodnutie prišlo, akoby náhodou, len pár dní po stretnutí predsedu SNS Andreja Danka s predstaviteľmi ruskej vlády v Soči. Všetci zúčastnení tohto (takmer) rodinného stretnutia mali asi 250 miliónov dôvodov na to, aby sa pobratali a urobili si fotečku na Facebook. A potom sa Danko čuduje a mediálne zavzdušňuje, že nielenže on nedostal prijatie v USA na najvyššej úrovni, akokoľvek si ho vynucoval, ale dokonca minister Gajdoš nedostal šancu stretnúť sa s americkým ministrom zahraničných vecí, keď bol nedávno v SR. V Maďarsku aj v Poľsku aj v Bulharsku s ním minister obrany vždy rokoval, na Slovensku sa Gajdoš nedostal ani na prijatie u premiéra či prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O tom, že SNS je prokremeľská a koná tak, ako by bola trójskym koňom ruských záujmov v strednej Európe, už snáď nikto príčetný nepochybuje. Čo je ale horšie, oni to zakrývajú takou „akože národnou“ rétorikou. Že oni vlastne bojujú za Slovensko a proti tomu „prehnitému“ Západu. V očiach nominanta SNS na rôznych ministerstvách sa „prehnitosť Západu“ prejavuje tak, že tam sa korupcia prísne trestá, a to by bolo predsa veľmi nebezpečné. Však dvoch "ich ľudí" už zavreli! Fuj ten prehnitý Západ!!! No a tak láska ku Kremľu v SNS prekvitá a bujnie. Veď Rusko, tam je raj na Zemi! Tam je korupcia dokonca predpokladom na politické úspechy! Tam sú súdruhovia z GRU a KGB na najvyšších pozíciách! To je Zem zasnúbená! Nie ako tu v SR, kde sa kadejakí lobisti a Globsec a zahraničné reťazce a slniečkári a celý svet proti Andrejovi spolčil! Cha, Vladimir Vladimirovič by si s nimi vedel poradiť!!! 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hrať to všetko len na Rusko si zase SNS ale jednoducho nemôže dovoliť, akokoľvek by to tak chceli. Veď oni sú predsa súčasť jedinečnej „hrádze proti extrémizmu“, „vlády národného porozumenia“ a tiež „vláde ide o SR v jadre EÚ“, a predsa „táto vláda garantuje jasné proeurópske a proatlantické smerovanie krajiny“. A tak je úplne jasné, že treba hrať na obe strany. Lebo aj "tretia veta" Mostu sa dá využiť len 2-3x za jedno vládne obdobie a Pelleho tiež môže prestať baviť hanbiť sa za Danka kade chodí... 

Jednoducho, všetko je to iba a len odporné farizejstvo SNS a divadlo pre voliča. Veď posúďte sami:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rovnaký čas, ako Andrej Danko pred pár dňami letel do Ruska prakticky bez vedomia a určite bez odobrenia MZV, kde sa pri poháriku kvalitnej vodky navyše trápne a submisívne ospravedlňoval Lavrovovi za sankcie EÚ uvalené kvôli kremeľskej agresívnej politike na Ukrajine, tak sa minister obrany Peter Gajdoš a následne aj podpredseda SNS Anton Hrnko zúčastnili rokovaní NATO v Bruseli, kde ako vždy bez akýchkoľvek problémov súhlasili so stanoviskami, že Rusko je hrozbou pre demokratický svet a jednoznačne porušuje medzinárodné právo. 

Jedným z najdôležitejších záverov stretnutia ministrov obrany členských krajín NATO bolo hľadanie riešenia k zanikajúcej zmluve o raketách krátkeho a stredného doletu (INF) a odsúdenie Ruska za dlhodobé porušovanie tejto dohody. Ide o najväčšie ohrozenie Európy od Studenej vojny. Minister obrany za SNS k týmto záverom nemal najmenšiu námietku a samozrejme súhlasil. Podobné znenie prijalo aj Parlamentné zhromaždenie NATO o pár dní, kde delegáciu za SR viedol Anton Hrnko. Ako inak, tiež hlasoval za. Na jednej strane vehementne kritizuje znenie vládou schválenej a Dankom na rokovanie parlamentu svojvoľne nezaradenej Bezpečnostnej stratégie SR, vymýšľajúc si, že v texte sa hovorí o hrozbe z Ruska, na druhej strane Hrnko a každý iný nominant SNS, všade kde môže, hlasuje za všetky rezolúcie a stanoviská proti Rusku. Hodnotové postoje ako z učebnice, či?

U nás sa médiá o zasadnutia ministrov obrany NATO a o rokovania Parlamentného zhromaždenia NATO veľmi nezaujímajú, čo je na škodu. Pokiaľ by tomu bol venovaný trošku väčší priestor, tak by verejnosť rýchlo pochopila ten rozdiel v konaní a politikárčení SNS. Jednoducho v tom, ako klamú ľudí na Slovensku.Ako klamú svojich voličov.

Takéto farizejstvo a populizmus môžeme očakávať aj pri rokovaní parlamentu o schválení Severného Macedónska za nového člena Aliancie, ktoré nás čaká čoskoro. Pre SNS je vyslovene nepodstatné, že sa podarilo úspešne vyriešiť jeden z komplikovaných a dlhoročných problémov Balkánu a tým výrazne posilniť stabilitu celého regiónu. Stačí si spomenúť, aké primitívne reči plné nenávisti a klamstiev sme mohli počuť z úst viacerých predstaviteľov tejto vládnej koalície v procese schvaľovania prístupu Čiernej Hory do NATO. To, že nominanti SNS už všetko v rámci rokovaní NATO schválili, nevadí. Opäť budú hrať trápne divadlo pre voliča a splnia si úlohu užitočných idiotov Moskvy, ako vždy, statočne. 

Takáto je veru farizejská a dvojtvárna politika SNS. Takto odborne, hrdo a slušne bojujú Dankovci za Slovensko, bijúc sa do pŕs, akí sú oni najväčší národovci, ktorí silnými rečami bojujú za národ! A keď opäť (ako inak) zištne nakúpia americké zbrane alebo tichučko zahlasujú v NATO a EÚ proti Rusku, tak nevadí. Veď preceda Danko vie rýchlo zabehnúť do Kremľa, vysvetliť to svojim kamarátom, dohodiť im nejaký armádny biznisík a samozrejme zásadne sa ospravedlniť! Hlavne hlboko teda. A tu je presne vidieť, že pre SNS je prvoradý záujem oligarchov a potom strany, ale určite nie občanov a krajiny. Teda určite nie tej našej...

Jaroslav Naď

Jaroslav Naď

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som tieňový minister obrany hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Obrane a medzinárodnej bezpečnosti sa venujem takmer 20 rokov. Pracoval som na MO SR ako expert - úradník, v diplomacii pri NATO a EÚ, či ako analytik v mimovládnych organizáciách. Mám pocit, že takmer 30 rokov od Novembra 1989 prišiel správny čas na to, aby mladá, komunistickou totalitou a Mečiarizmom nepoškvrnená, generácia prevzala politiku do svojich rúk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu