Kam sa stratili decká?

Vraví sa, že keď si človek prehnane všíma mládež, začína byť starý. No roky pekne naskakujú aj mne, ale ako starý sa ešte necítim, aj keď ufrflaný som vraj dosť.  Nieje to tak dávno, čo som na ihriskách medzi barákmi dral jedny tenisky za druhými a na ten kúsok betónu bol pomaly od rána neoficiálny poradovník. Samozrejme, poradovník neporadovník, plochu zaberali ako prví starší frajeri. Dnes už len s nostalgiou spomínam na tie bezstarostné časy. Jedno mi však nedá nespomenúť: Kde sú tie deti dnes?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Stále nám síce vraveli, že my sme tie posledné silné ročníky, potom sa už nerodilo toľko detí, ale aj tak. Deciek je aj dnes plno, a keby ich je len polovica, to ihrisko by bolo plné minimálne každý druhý deň. V Nitre v Starom meste je tých plôch na športovanie naozaj požehnane. Dokonca ešte aj novopostavené multifunkčné ihrisko s umelou trávou v areáli Tulipánky zíva prázdnotou. Nechcem vyznieť ako dôchodca, ale za „našej éry" by sme ho zodrali asi do roka. Pamätám si, keď nás školník vyháňal zo školského trávnika so slovami: „Po škole tu nemáte čo robiť!" On ho potom pracne ošetroval, inak by sme z toho urobili pieskovisko. A keď niekoho tato vedel v robote pozvárať hokejové bránky? To bolo terno! Hneď sa naťahovala sieť z vrecoviny a hokej sa mastil od nevidím do nevidím. Spomeniem ešte nekonečné prosby adresované rodičom o horský bicykel, potom stretávka v parku na „žabkách" a preteky na drážovský kostolík.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, či dnešné decká zažívajú niečo podobné, ale keď ich tak pozorujem v tých vyťahaných teplákoch, skôr by som povedal, že žijú niečo úplne iné ako my. Poväčšine ich vidno s telefónom, z ktorého ide strašne tučný rap a zazerajú po človeku, až je to niekedy na facku. Ako jasné, aj ja som si prešiel touto kultúrou. Keď sme chceli urobiť dojem na rovesníčky, dali sme ťažký basket a keď niekto prepašoval „magič" na ihrisko, zahrali sme to na poriadny Brooklyn. Akurát že rovesníčky nám porozoberali starší borci a nám ostali len tie mladšie obdivovatelky, ktoré nás ešte velmi nebrali. Dnes nevidieť ani basket ani futbal a hokej tiež nie. Ihriská zívajú prázdnotou celý rok. Nevidno ani bicyklové partie, akurát z areálu FC Nitra sa ozýva detský krik, prípadne z iných športových klubov, kde si to ešte rodičia ustrážili a svoje ratolesti vedú k športovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravda je možno taká, že deti dnes športujú, ale oveľa profesionálnejšie ako my a potom sa venujú podstatnejším veciam, a že ten harmonogram je tam ovela prísnejší ako za „našich čias". Každopádne, deti dnes nevidno na ihriskách celé dni a to ma ako potenciálneho tatka znepokojuje.

Albert Nagy

Albert Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa robiť veci dobre. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu