Rómovia to už možno prekukli

Snažím sa s ľuďmi vždy vychádzať, resp. hľadať na každom to pozitívne. Nie s každým však vychádzať môžem, rovnako ako nie každý môže vychádzať so mnou. V poslednom čase pozorujem medzi mojimi kamarátmi také, podľa mňa, nezdravé proti rómske nálady. Pridávanie sa do rôznych skupín na Facebooku, ale aj keď sa tak stretneme na pivku, debaty, ktoré sa niekedy zvrtnú takým smerom, že sa mi to už prestáva páčiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (142)

Nie som sudca, aby som niekoho súdil a ani obhajca aby som niekoho obhajoval. Ja iba neznášam, keď ľudia hádžu do jedného vreca. O zlých spôsoboch Rómov a ich neprispôsobilosti sa toho popísalo už neúrekom a s množstvom sa dá súhlasiť. Nie som ani odborník na rómsku problematiku, ale viem resp. verím, že u nás takýchto ľudí vieme zohnať. Veď aj UKF-ka v Nitre vyprodukuje každý rok absolventov, ktorí by sa touto problematikou mohli a vlastne aj mali zaoberať. Týmto mladým ľuďom by sa však mal dať priestor a podmienky k práci. Samozrejme by ich bolo treba aj zaplatiť. Veď tie peniaze by sa, v prípade úspechu, štátu koniec koncov aj tak vrátili. Dnes sa rómska otázka často rieši od stola možno niekde v Bratislave a skutočne pomáhajú asi iba nadšenci, ktorí na tom veľmi nezbohatnú. Vďaka Bohu ale aj za tých. Myslím, že by sme mali v prvom rade vytvoriť podmienky tým, ktorí majú záujem veci riešiť a keď chceme niekoho súdiť, začnime najskôr od seba.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, akí sú Rómovia žijúci v osadách, pretože som sa s nimi stretol naozaj minimálne. Ale medzi tými našimi „lepšími“ mám dostatok známych a s niektorými som dokonca spoločne vyrastal. S kľudným svedomím však môžem povedať, že ako deti vynikali v množstve disciplín. Boli dobrí vo futbale, v atletike ale možno sa budete čudovať aj v matematike. Tieto deti ale nemal kto podchytiť a aj keď sa o to mnohí vyučujúci snažili, nakoniec ich to okolie predsa len strhlo.

Rómovia naozaj majú niečo do seba. Ten ich temperament, odpadávam z neho. To ako vás budú sveto-svete presviedčať, že ten parfum od Huga je pravý alebo že ten strojček holiaci by aj rozbalili, ale veď načo, veď oni by predsa neklamali. Jeden môj spoluhráč hovorí, že on je v „klube záhradkárov“, pretože on pozná všetky záhrady na okolí. Poprípade si doberá spoluhráča policajta, že sú „kolegovci“, obaja sú štátny zamestnanci, veď ich oboch platí štát. Alebo keď kamošku zastavila taká postaršia: „Jáj táto, jaká si jak bábika pekná, nekúpiš parfém?“ A keď jej slušne poďakovala, nasledovalo: „Uka more, komu sa robíš?!“ Áno je to taký smiech možno cez slzy ale ich to predsa len charakterizuje, tak čo? Nájdu sa ale aj pozitívnejšie príklady. Vidieť Cigánskych Diablov spolu s Gipsy Kings na pódiu je zážitok na celý život. A v Nitre naozaj vidno Rómov pracovať. Síce najviac možno s lopatou, ale to ešte o nikom nehovorí, že je zlý človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ak to už oni dávno prekukli a povedali si, že na čo sa snažiť, veď u nás sa darí zväčša len darmožráčom a podvodníkom. Tento štát dotuje mnohých a stojí ho to omnoho viac a ešte sú to aj vážení páni a paňulky. Čo ak sú oni v tomto už dávno pred nami a užívajú si to tu po svojom? To že im nerozumieme a nepoznáme ich kultúru, ešte neznamená, že sme lepší, aj keď vo veľa veciach by si mohli dať povedať. Bez debaty by to pomohlo vzájomnému spolunažívaniu.

Albert Nagy

Albert Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa robiť veci dobre. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu