Sv. Urban, patrón vinohradníkov

Dorobiť kvalitné a chutné víno si vyžaduje množstvo poctivej práce. Víno sa totižto nedá oklamať. Vinič potrebuje množstvo času, trpezlivosti a pozornosti. Nie zriedka sa stane, že chodíte okolo vinohradu celý rok a jedna jesenná búrka vám celú úrodu pobije na zem. Pamätám, keď pri jednej takejto „oberačke" moja babka s plačom dvíhala popadané strapce zo zeme. Ibaže týmto to nekončí. Pozornosť a starostlivosť si vyžaduje aj vínna pivnica, sudy v nej a samozrejme víno, ktoré treba stáčať a ošetrovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dobrý vinohradník musí ale vedieť spojiť príjemné s užitočným. Tak tomu je aj v týchto dňoch vo viniciach. Slúžia sa omše, modlí sa za dobrú úrodu, varí sa guláš a koštuje sa. Ľudia sa stretávajú, debatujú a k večeru aj spievajú. Atmosféra viníc ma dostala. Priznám sa, ako malý chlapec som často frflal. Vo vinohradoch som nemal kamarátov, tí ma čakali v meste s naštartovanými bicyklami a ja som ledva čakal, kedy skončíme. Teraz však s radosťou pozorujem, že ľudia sa vracajú k vinárčeniu. Strážia si to svoje políčko a keď aj nie priamo vinič, niečo si tam posadia, opravia si chatku a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochutnávka miestnych vín spojená s prehliadkou pivníc, dobrý guláš a potom debata, ktorú vám preruší až vychádzajúce slnko. Nuž má to niečo do seba priatelia. Ak to skúsite, možno sa vám potvrdí staré známe, že vo víne je pravda.

Albert Nagy

Albert Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa robiť veci dobre. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu