:album: Led Zeppelin I

Je neskoré májové popoludnie roku 1937 v New Jersey. Na základňu Lakehurst prilieta so všetkou slávou nemecká vzducholoď LZ 129 Hindenburg.Pokrok vedy si nenecháva ujsť ani tisícka ľudí, ktorí so zatajeným dychom sledujú let Zeppelína. Nadšenie sa však v sekunde zmení na  tragédiu. Pri pristávacom manévri vodíková náplň vzducholode prudko exploduje a horiaci Hindenburg sa rúti k zemi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otec vzducholodí Erich von Zeppelin s finančnou podporou nemeckej vlády vypustil prvého Zeppelína v roku 1900. O 9 rokov neskôr už spoločnosť DELAG prepravuje prvé osoby pomocou vzducholodí. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa preprava osôb zmení na prieskum nepriateľského územia a prepravu bômb. Obávané Zeppelíny počas nočných náletov bez akéhokoľvek varovania bombardujú Anglické a Francúzske mestá. Ostáva po nich zničená krajina a v ľuďoch strach z ďalšej noci.
Po vojne vchádza do mierových zmlúv zákaz výroby lodí ľahších ako vzduch a tak sa veľké vodíkové kolosy strácajú z oblohy až do roku 1925 kedy sa mierové zmluvy čiastočne pozmenia. Začalo sa opäť vyrábať a Zeppelíny dosahovali čoraz väčších rozmerov. Už spomínaný Hindenburg mal 25 apartmánov s kúpeľňami, jedáleň, bar, čítáreň atď. Cesta z Frankfurtu nad Mohanom do New Jersey stála 400 dolárov čo si mohli dovoliť len tí "chudobnejší". 
Po tragédií z roku 1937 ktorej sa už Erich von Zeppelin nedožil, vzducholode odlietajú kamsi do zabudnutia a zdá sa že ich éra navždy skončila...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohli sme sa napríklad volať Ovocie a zelenina alebo Zemiaky... čo znamená Led Zeppelin? Nič to neznamená... Jimmy Page

O 31 rokov neskôr*

Keď v malej anglickej skúšobni pod obchodom s vinylmi na ulici Gerard Street zazneli prvé tóny skladby Train Kept A-Rollin všetci sa začali usmievať. Zúčastnení vedeli že táto štvorica bude fungovať ako dobre namazaný stroj. 
Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones a John Bonham boli zo skúšky nadšený. Dvaja ostrieľaný štúdiový muzikanti a k tomu mladý 19- ročný Robert Plant s dlhoročným kamarátom Johnom Bonhamom boli pripravený v každom počasí na let rýchlosťou vystreleného oloveného projektilu.
Zeppelin sa pomaly ale isto vynáral z hmly histórie pripravený odviezť obecenstvo do rockového neba.

Skryť Vypnúť reklamu
Predná strana LP platne Led Zeppelin I vydaná v Československu 1982
Predná strana LP platne Led Zeppelin I vydaná v Československu 1982 

Keďže Jimmy Page mal dohodnuté kšefty ešte z čias Yardbirds nová kapela sa po krátkom skúšaní pod menom New Yardbirds vydala na turné po severských štátoch... Bola to príležitosť zohrať sa a vyskúšať čo nová kapela dokáže naživo. Prvý z koncertov sa odohral v Kodani kde zneli skladby ako Train Kept A-Rollin, Dazed and Confused či White Summer. New Yardbirds rýchlo pochopili že prišli s novým zvukom ktorí sa výrazne odlišoval od kapiel 60 rokov a bývalých Yardbirds. Preto už nemalo význam používať meno New Yardbirds.

Obrázok blogu

Pri výbere mena pre novú kapelu padli rôzne návrhy. Nakoniec sa členovia zhodli na názve Lead Zeppelin. Nápad nepochádzal od nikoho z kapely ale od basgitaristu z kapely The Who. Jimmimu Pageovi sa to páčilo a tento návrh prešiel aj u ostatných. V preklade slovo Lead znamená olovo. Teda olovený zeppelín.
Kvôli výslovnosti však zo slova Lead vypustili "A". A kapela sa písala ako Led Zeppelin.


Po návrate z koncertov sa Pege usiloval dostať s čo najrýchlejšie do štúdia. Kapela na škandinávskych koncertoch znela veľmi dobre a Jimmy vedel že stačí prísť do štúdia a všetko to nahrať. S manažérom Peterom Grantom sa dohodli že pôjdu do toho na vlastné náklady. Bez podpory nahrávacej spoločnosti si objednali štúdio Olympic v južnom Londýne a za necelých 1800 libier a 30 hodín nahrávania sa v tvorivej atmosfére zrodila LP platňa Led Zeppelin I. Prvý album mal predstaviť kapelu s vlastným zvukom tak ako tomu bolo na koncertoch. Výsledné nahrávky sú v podstate koncertom bez divákov. Moc sa
neupravovali. V štúdiu sa skôr experimentovalo s mikrofónmi ktoré Jimmy Page rôzne rozmiestňoval. Chcel čo najviac zachytiť zvuk v priestore aby znel hodnoverne aj na LP-čku.

Skryť Vypnúť reklamu

Na albume nájdeme 9 skladieb. Na strane 1 album rozbieha Good Times Bad Times (dobré časy, zlé časy). Druhou poradí je Babe I´M Gonna Leave You od Annie Bredonovej (Miláčik opustím ťa) ktorá začína vybrnkávaním na Giboson J- 200 a do toho Robert Plant začína :

Babe, baby, baby, I'm gonna leave you
I said baby, you know I'm gonna leave you
I'm leave you in the summertime...

Vybrnkávanie sa strieda z hlučnými rockovými pasážami a skladba končí v dvojici Plant a Page s gitarou.


Na tretej pozícií prichádza blues Willieho Dixona You Shook Me. Skladba kde Robertov hlas znie z Jimmyho gitarou unisono. V tejto skladbe dostane každý priestor. Najfamóznejší je jej záver. Prvú stranu LP platne uzatvára Dazed and Confused. A opäť skladba kde sa kapela dostáva do rýchlych rockových útokov. Absolútnou špecialitkou je keď Page prechádza po strune E husľovým sláčikom čo navodzuje trochu hororovú atmosféru. Skladba Dazed and Confused sa v neskorších Zeppelínovských časoch hrávala na koncertoch aj viac než 30 minút. Dazed and Confused uzatvára prvú stranu LP-čka.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvoj čas príde alebo Your Time Is Gonna Come je zo začiatku hračkou Johna Paula Jonesa. Po chvíli ho však preruší mohutným úderom Bonzo. Skladba súvislo prechádza do Black Mountain Side. Zeppelíni si na spoluprácu k tejto skladbe prizvali do štúdia Virama Jasaniho. Absolútnym odpalom na tejto LP čke je Communication Breakdown kde výkrikom "Shuck" odštartuje Plant gitaru Jimmyho Pagea a ten nemilosrdne bombarduje spluhráčov smršťou ostrých gitarových pasáží. V tejto skladbe si Page zaspieva aj sprievodný vokál "communication breakdown". Je to vlastne aj naposledy kedy jeho hlas v skladbách počuť.

Veľmi citeľné blues prichádza po tejto odpalovačke. Nedokážem sa ťa vzdať spieva Robert v I Cant Quit You Baby. Je to stará vec opäť od  Dixona v Zeppelínovských šatách.
Poslednou hudobnou záležitosťou a album uzatvára How many more times kde sa dostáva do popredia sláčik v kombinácií s gitarou tak ako je tomu pri Dazed and Confused. Bonzo nástojčivo zvyšuje svoju údernosť pri hre Jimmyho so sláčikom. How many more times veľmi dobre znelo aj na koncertoch. Dokazuje to záznam z Royal Albert Hall z roku 1970 kde sa skladba pretiahne na 20 minút a tak diváci ako kapela si to plne vychutnajú.

Obrázok blogu

Po nahrávaní odišiel manažér Peter Grant s materiálom do štátov aby dohodol vydanie albumu. Kapela chcela mať slobodu pri nahrávaní, koncertovaní...Takúto zmluvu sa podarilo Grantovi uzatvoriť s Ahmeom Ertegunom a Jerrym Wexlerom zo spoločnosti Atlantic. Album bol vydaný začiatkom roku 1969. Na fotografiách je album z Československa vydaný spoločnosťou Supraphon. Pochádza z roku 1982 a stál 120 KČS.

Vladimír Nahálka

Vladimír Nahálka

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chameleón na čiernobielom pozadí Zoznam autorových rubrík:  HudbaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu