V kombinácii so školou (niekde viac, inde menej) a odbornou literatúrou (hoci zase, prosím, neberme všetko úplne vážne) to môže predstavovať výbavu základných vedomostí pre výchovu detí. Veľa sa naučíme za pochodu, zvládli to aj iní, zručnosti sa zlepšia, skúsenosti prídu.
Sami sme pred natáčaním filmu premýšľali, na čo treba vzdelávací program Pride? Mamy v organizácii Úsmev ako dar nám to ale vysvetlili. Program je pôvodne určený náhradným rodičom. Viacerí si totiž mysleli, že po tom, ako vychovali biologické deti, bez problémov zvládnu výchovu tých, ktoré si vezmú do náhradnej starostlivosti. Veď majú najlepšie úmysly a osobné skúsenosti. Videli však, že niekedy reakciám svojich detí nerozumejú a nevedia si rady.
Program Pride zhŕňa mnohoročné skúsenosti odborníkov, založený je na pochopení dieťaťa. Potreby máme všetci viac menej rovnaké, len ich okoliu rozlične prejavujeme. Zjednodušene povedané, záškoláctvo Jožka nemusí byť spôsobené tým, čím záškoláctvo Miška, a Jankina túžba po pozornosti sa nemusí prejaviť tak ako Zuzkina. To znie logicky, ale čo s tým? V tom práve pomôže Pride.
Zaujímavé na rozhovoroch v Úsmeve však bolo aj to, že všetci nám zhodne tvrdili, že program im pomohol lepšie pochopiť vlastné deti. Je vyučovaný zážitkovou formou, čo si absolventi pochvaľovali. A nám sa skoro ani nechcelo veriť, že sú ich už stovky. Gratulujeme a držíme palce v ďalšej práci.