V minulej sérii článkov som sa zaoberal jadrovou politikou prezidentov USA od úplného začiatku až po súcasnosť týkajúcich sa jadrových zbraní.
Ale čo civilná jadrová oblasť, hlavne komerčná jadrová energetika? Budú USA stavať nové jadrové elektrárne (JE)?
Technická poznámka: V USA v jadrovej energetike funguje 94 komerčných reaktorov s čistou kapacitou 97 gigawattov (GW), so 63 tlakovodnými reaktormi a 31 varnými reaktormi. V roku 2019 vyrobili celkovo 809,41 terawatthodín elektriny a do roku 2024 jadrová energia tvorila 18,6 % z celkovej výroby elektrickej energie v krajine. V roku 2018 jadrová energia predstavovala takmer 50 percent americkej výroby energie bez emisií.

K septembru 2017 boli vo výstavbe dva nové reaktory s hrubým elektrickým výkonom 2 500 MW, pričom 39 jadrových reaktorov je už trvalo odstavených. Spojené štáty americké sú najväčším svetovým producentom komerčnej jadrovej energie a v roku 2013 vyrobili 33 % svetovej jadrovej elektriny. S minulým a budúcim plánovaným odstavovaním jadrových elektrární by Čína a Rusko mohli Spojené štáty v produkcii jadrovej energie prekonať.
V roku 2000 došlo v USA k oživeniu záujmu o jadrovú energiu, hovorilo sa o „jadrovej renesancii“, ktorú podporil najmä vládny program “Nuclear Power 2010 Programme”. Bolo podaných niekoľko žiadostí o výstavbu JE, ktoré však čelili ekonomickým problémom, a neskôr po jadrovej katastrofe vo Fukušime Daiichi v roku 2011 bola väčšina týchto projektov zrušená. Až do roku 2013 sa v existujúcich elektrárňach od roku 1977 neuskutočnil žiadny prelomový krok v oblasti nových jadrových reaktorov. Potom v roku 2012 Komisia pre jadrovú reguláciu USA schválila výstavbu štyroch nových reaktorov v už existujúcich jadrových elektrárňach.
Výstavba 2. a 3. bloku jadrovej elektrárne Summer Virgil C. sa začala 9. marca 2013, ale bola zastavená 31. júla 2017 po tom, čo dodávateľ reaktora Westinghouse v marci 2017 podal žiadosť o ochranu pred bankrotom.
12. marca 2013 sa začala výstavba 3. a 4. bloku elektrárne Vogtle Electric Generating Plant. Cieľový dátum uvedenia do prevádzky pre 3. blok bol pôvodne november 2021. 14. februára 2024 Vogtle Unit 4 prvýkrát dosiahol kritický stav. Blok bol pripojený k sieti 1. Marca a do komerčnej prevádzky bol prijatý29. Apríla 2024.
Veľmi zaujímavá je história JE Watts Bar – kde sa výstavba jeho bloku č. 2 sa začala už v roku 1972! V roku 1985 bol tento druhý blok dokončený na cca 60 %, keď bola výstavba oboch blokov v roku 1985 zastavená, čiastočne kvôli plánovanému poklesu spotreby energie. Až po mnohých rokoch - v roku 2007 vedenie spoločnosti Tennessee Valley Authority (TVA) schválilo dokončenie 2. bloku 1. augusta a výstavba pokračovala 15. októbra.
TVA vyhlásila výstavbu v podstate za ukončenú v auguste 2015 a požiadala inšpektorov amerického jadrového dozoru NRC, aby pokračovali v záverečnej kontrole udeľovania licencií; 22. októbra NRC schválilo 40-ročnú prevádzkovú licenciu pre 2. blok, čo znamenalo formálny koniec výstavby a umožnilo inštaláciu jadrového paliva a následné testovanie. TVA 15. decembra 2015 oznámila, že reaktor je plne naložený palivom a pripravený na testy kritickosti a nárastu výkonu. Ale v marci 2016 NRC varovalo v správe, že na JE je “nezdravé pracovné prostredie“, kde sa zamestnanci zdráhajú vyjadrovať obavy o bezpečnosť zo strachu z odplaty. Nakinec to dopadlo dobrea a 23. mája 2016 bola dosiahnutá počiatočná kritickosť a komerčná prevádzka začala v októbri 2016. JE Watts Bar 2 bol 19. októbra 2016 prvým americkým jadrovým reaktorom, ktorý bol pustený do komerčnej prevádzky od roku 1996.

To kam bude asi smerovať jadrová energetika USA v najbližšej budúcnosti samozrejme zaujíma(lo) aj samotných amerických voličov a americký vplyvný spravodajský web a politický blog HuffPost urobil tesne pred voľbami s Trumpom a Vance (kde obaja zvíťazili) rozhovory o jadrovej energetike.

Technická poznámka: HuffPost (predtým sa nazýval The Huffington Post) je americký liberálny spravodajský web a politický blog. Bol založený v roku 2005 a na svojej Webovej stránke publikuje články a stĺpčeky (nazývané blogy) od celebrít, politikov, akademikov a iných známych ľudí, ktorí boli pozvaní, aby pre nich buď niečo písali, alebo im o tom porozprávali. HuffPost je vplyvný, každý mesiac má okolo 25 miliónov návštevníkov a fakticky je najznámejším politickým blogom na svete. Nemecké noviny Der Spiegel označujú The Huffington Post za najdôležitejší zdroj informácií pre milióny Američanov.

V rozhovoroch Trump a taktiež Vance, každý samostatne diskutovali s redaktorom Joe Roganom (HuffPost to vydal 27 októbra 2024 v podcaste, takže sa to dá aj vypočuť) okolo 3 hodiny….
Tu je stručnejsí výber z rozhovoru s Donaldom Trumpom:

Napriek tomu že bol Donald Trump počas svojho prvého funkčného obdobia ako prezident USA jadrovej energetike naklonený, tak má teraz v podcaste Joea Rogana na jadrovú energiu už aj skeptický pohľad. Ešte stále vtedy ako prezidentský kandidát vyjadril aj obavy z tohto čistého zdroja elektriny, ktorý republikáni milujú, a tiež aj z toho, že sa v rámci svojej volebnej kampani jadrovej energetike zaviazal pomáhať.
Donald Trump zaujal čiastočne skeptický postoj k jadrovej energii varovaním, že zdroj elektriny, ktorý republikánski voliči uprednostňujú a zákonodarcovia mu prisľúbili podporu, nesie „určité nebezpečenstvo“ a stojí príliš veľa. Trump povedal, že atómová energia „je veľmi čistá“, ale opakovane aj citoval nevýhody technológie, ktorú jeho administratíva podporovala aj v minulosti a teraz sa ju opať zaviazuje propagovať. Doslova ppovedal: "Sú (jadrové elektrárne) príliš veľké, príliš zložité a príliš drahé,". "Je tu (aj) malé nebezpečenstvo pre jadrovú energiu," pokračoval. "Viete, mali sme aj naozaj zlé JE." Trump tým poukazoval na dva navrhované projekty reaktorov, ktoré počas jeho prezidentovania skrachovali.

Šesť mesiacov po nástupe Trumpa do úradu v štáte Južná Karolína zastavili svoj plán v hodnote 9 miliárd dolárov na rozšírenie jadrovej stanice Virgil C. Summer, v dôsledku čoho boli dvaja vedúci pracovníci uväznení za to, že klamali regulátorom o životaschopnosti projektu. Trump taktiež spomenul aj Alabamu, kde sa len pár mesiacov po Trumpovom odchode z Bieleho domu spoločnosť Tennessee Valley Authority po 47 rokoch vzdala stavebných povolení na nový reaktor.

Legendárny americký jadrový developer Westinghouse navrhol reaktory AP-1000 postavené na mieste začiatkom 2000-tych rokov, pričom tento model pôvodne považoval za ťažného koňa jadrovej renesancie plánovanej ešte za vlády Georgea W. Busha.

Westinghouse však nikdy typ JE AP-1000 pred začatím výstavby v energetickom gigante Southern Company Alvin W. Vogtle Generating Station v roku 2012 nepostavil. Napriek tomu spoločnosti zapojené do plánu požiadali Nuclear Regulatory Commission o povolenie postaviť a prevádzkovať nové reaktory na základe kombinovanej licencie, ale to vyžadovalo (aby sa kvalifikovali), že sa reaktory musia držať predložených plánov.
Lenže život v reále je iný, história potvrdzuje, že zakaždým počas výstavby sa dizajn reaktora (resp. celej JE) vylepšuje, a to ale automaticky znamená že sa vývojári museli vrátiť k jadrovému dozoru (tu NRC) na schválenie, čím sa náklady prudko zvýšujú. Výsledok bol, že v čase, keď spoločnosť Southern Company pripojila druhý z dvoch reaktorov Westinghouse k rozvodnej sieti v USA, projekt stál už viac ako 35 miliárd dolárov.
Trump v rozhovore povedal, že sa chce vyhnúť rozprávaniu príbehu „príliš dlhému na show“, pretože Roganov široko sledovaný podcast je „príliš drahý na to, aby sme hovorili o konkrétnom“. Ale napríklad spomenul, že zakaždým, keď supertvrdý betón naliaty na stavenisku jadrovej stavby nesplnil požadované špecifikácie, inšpektor povedal, že „musíte zbúrať múr za 25 miliónov dolárov“. "

Tieto veci nakoniec stáli 25 miliárd dolárov," povedal Trump. "A jeden z nich nebol nikdy spustený."
Ale Trump, zároveň vidí a hneď tam aj navrhol riešenie: “treba stavať rovnaký druh reaktora (JE) znova a znova”. Trump tu má plnú pravdu, vo svete sa to tak robí – Aj vo Francúzsku, aj v Rusku, aj v číne a kedysi to tak bolo aj v Nemecku.
„Francúzsko to robí. Francúzsko je z veľkej časti jadrové,“ povedal Trump. "A stavajú malé, malé, ale kompaktné bloky, a ak stavajú viac, stavajú to isté a spájajú to."
Trump má pravdu - Francúzsko vyrába väčšinu svojej elektriny z jadrových elektrární od vybudovania viac ako 50 reaktorov v rokoch 1973 až 1990 v rámci snahy odstaviť krajinu od dovozu paliva zo zahraničia po ropnom embargu z roku 1973.

Vo svojej najväčšej jadrovej stanici, elektrárni Gravelines na francúzskej strane Lamanšského prielivu, Francúzsko postavilo šesť rovnakých reaktorov v rade. Ale Trump sa tu trošku aj mýli – francúzske bloky určite nie sú malé. Každý z nich je schopný produkovať takmer 1 000 megawattov elektriny, čo je zhruba rovnako veľký a výkonný ako reaktory postavené v americom štátej Georgia.
Tvárou v tvár rastúcim nákladom na projekty AP-1000 v Georgii, americký jadrový priemysel už navrhol menšie, menej výkonné reaktory nazývané malé modulárne reaktory ako riešenie na základe toho, že elektráreň môže vybudovať štyri bloky naraz, aby sa rovnala rovnakému výkonu ako jednému veľkému reaktorovému bloku.

Je to na diskusiu – oba varianty majú svoje výhody a aj nevýhody. Napríklad veľký reaktorový blok má určite menšie náklady na výstavbu, na druhej strane menší reaktorový blok má napríklad lešie fyzikálno-technické parametre v prevádzke.

Napríklad tzv. Xenónové oscilácie v aktívnej zóne po výške jadrového paliva (v reaktoroch PWR), ktoré u veľkých blokov existujú, u malých nie sú. Tam je kosínusový priebeb neutrónového toku tak krásne napnutý ako plachta na regate.

Ale u malých reaktorových blokov (takzvaných SMR) tiež dochádza k navýšeniu ekonomických nákladov jednuducho aj preto, že dnešné enormné bezpečnostné a protiteroristické a protiseizmické, a protipovodňové a všelijaké iné proti… opatrenia musia byť vybudované úplne rovnako na každom bloku bez ohľadu na to aký má výkon. No a tým to potom rastie “do neba…”

Napríklad výskumník z univerzity MIT (Massachusettského technologického inštitútu) Koroush Shirvan odhadol, že ďalší AP-1000 by bol najlacnejším typom reaktora, ktorý by sa dal postaviť v USA, pretože sú zavedené konštrukčné a dodávateľské reťazce a už teraz existujú tisíce pracovníkov so skúsenosťami s konštrukciou technológie.

Napríklad už taký Plant Vogtle's Unit č. 4 vyjde zhruba o 30 % lacnejšie ako blok č. 3, povedal nedávno Jigar Shah, vedúci Úradu pre úverové programy amerického ministerstva energetiky.
V súčasnosti sa však v USA neplánujú žiadne nové AP-1000 ani žiadne veľké reaktory.

Namiesto toho spoločnosť Microsoft platí 16 miliárd dolárov za pomoc pri znovunabehnutí už predtým odstaveného reaktora v jadrovej elektrárni Three Mile Island v Pensylvánii a Bidenova administratíva dáva 1,5 miliardy dolárov tiež na znovunabehnutie naposledy uzavretej jadrovej elektrárne v štáte Michigan.
Technologickí giganti, ktorí predpovedali veľký nárast dopytu po elektrine z vlastných dátových centier poháňajúcich umelú inteligenciu, v posledných týždňoch oznámili veľké investície do iného druhu dizajnu SMR, čo je sľubnejšie.

Spoločnosti Google aj Amazon naliali peniaze do spoločností SMR novej generácie, ktorých zatiaľ ešte nepostavené reaktory však používajú iné chladivá ako vodu. Reaktorová spoločnosť Billa Gatesa, TerraPower, stavia podobný typ pilotného projektu reaktora vo Wyomingu.
Jadrová energia je jediným hlavným zdrojom elektriny v USA, ktorý demokrati aj republikáni podporujú v stále rastúcom počte. Voliči v nedávnych prieskumoch stále uprednostňujú atómovú energiu až s dvojciferným rozdielom, a to jasne ukazuje aj na podporu na najvyšších úrovniach medzi demokratmi.
Donald Trump počas svojho predošlého prezidentovania síce podpísal exekutívne nariadenia a legislatívu podporujúcu jadrovú energiu, ale aj tak celkovo uprednostňoval fosílne palivá pred jadrovými reaktormi.

Jediným veľkým úverom, ktorý za Trumpa poskytla Exportno-importná banka Spojených štátov, bola najväčšia pôžička od federálneho veriteľa – 3 miliardy dolárov na pomoc Poľsku pri výstavbe jeho prvej jadrovej elektrárne s reaktormi AP-1000.
Za prezidenta Joea Bidena prevzala federálna vláda svoju najaktívnejšiu úlohu za posledné polstoročie pri zachovaní a rozšírení národnej flotily jadrových reaktorov. Bidenove prelomové zákony o infraštruktúre obsahovali miliardové pôžičky a daňové úvery na jadrovú energiu, vrátane experimentálnych reaktorov, ktoré umžnili pouzatvárať veľké obchodné dohody s technologickými spoločnosťami.
Trump sa vo svojej volebnej kampani zaviazal pokračovať v rozširovaní jadrovej energie.

A poslanec Byron Donalds (R-Fla.), jeden z najplodnejších sponzorov pro-nukleárnej legislatívy v Kongrese, a patrí medzi najlepších zástupcov Trumpovej kampane a objavil po boku bývalého prezidenta na pódiu v manhattanskej Madison Square Garden.
Napriek tomu, že sa redaktor Rogan Trump prvýkrát priamo spýtal na jadrovú energiu, zdalo sa, že sa (Trump) Roganovej otázke vyhýba. "Dovoľte mi, aby som sa vás spýtal na jadrovú energiu," povedal Rogan.
„Jednou z vecí, keď som sa rozprával s ľuďmi, ktorí skutočne rozumejú jadrovej energii, je ich stanovisko, že je to pravdepodobne najčistejšia a najbezpečnejšia forma elektriny, akú sme mohli vyrobiť, a že obavy z jadrovej energie sú v skutočnosti o niekoľkých katastrofách – Fukušima, Three Mile Island.”

Trump odpovedal iba veľmi stručne slovíčkom "Áno."
Redaktor Rogan pokračoval, ale „Toto sú staré systémy. Teraz sú oveľa schopnejšie a sme schopní vytvoriť ešte lepšie systémy,“. "Ale je to politická otázka, (lebo, keď) myslíte na jadrovú energiu, myslíte na Černobyľ."
Jadrová nehoda na JE Černobyľ z roku 1986 zostáva jedinou veľkou civilnou jadrovou haváriou s počtom obetí. Opakované federálne štúdie nepreukázali žiadny nárast chorôb spôsobených vystavením žiareniu v dôsledku čiastočného rozpadu na Three Mile Island v roku 1979. Na Fukušime zomrel na rakovinu v roku 2011 len jeden pohotovostný pracovník, ale vedci vyvolávajú pochybnosti o tom, či sa vôbec dá choroba z ožiarenia vysledovať cez radiačnú expozíciu v JE. V Japonsku totiž zomreli stovky prevažne starších Japoncov, ale v dôsledku stresu v dôsledku nútenej evakuácie, naproti tomu hospodárske zvieratá, ktoré zostali nažive v ožiarenej zóne okolo jadrovej elektrárne, vykazujú len málo príznakov choroby z ožiarenia, čo naznačuje, že preventívne opatrenia týkajúce sa ožiarenia môžu byť prehodnotené. Pre tejto replike redaktora však Trump zareagoval a povedal Roganovi, že (do teritórii) okolo jadrovej elektrárne Fukušima „nemáte vstúpiť na územie 3000 rokov“. Čo je ale v podstate nezmysel…

Bývalý (a budúci) prezident potom začal hovoriť o tom, čo nazval „surovinové zeminy“, čo je zjavný odkaz na „vzácne zeminy“, teda rodinu kovov potrebných pre batérie a kľúčové vojenské technológie a na ktorú má žiaľ dnes Čína takmer monopol na výrobu. Odtiaľ sa Trump pustil do známej reči o kompromisoch s veternou energiou – ale redaktor Rogan sa nedal a presmeroval Trumpa na úvodnú otázku: „Nahradili by ste to jadrovou energiou? Čo by ste urobili?"
Trump opať spomenul problém s betónom v JE Vogtle v Georgia. Rogan sa spýtal, či to bol príklad nadmernej regulácie zo strany NRC. Trump opať poznamenal že si všimol, ako Francúzi stavali reaktory, a potom začal hovoriť o svojom strýkovi, Johnovi G. Trumpovi elektrotechnickom inžinierovi z MIT.
"On to všetko vedel," povedal Trump o svojom strýkovi. "Povedal, že jedného dňa to bude správna cesta, ale problém je v tom, že z hľadiska vojny je to akési také nebezpečné."

Technická poznámka: John George Trump (21. augusta 1907 – 21. februára 1985) bol skutočne strýko Donalda Trumpa. Bol to americký elektrotechnik, vynálezca a fyzik. Profesor na Massachusetts Institute of Technology (MIT) od roku 1936 do roku 1985, bol príjemcom Národnej medaily za vedu a členom Národnej akadémie inžinierstva. JG Trump bol známy vývojom rotačnej radiačnej terapie. Spolu s Robertom J. Van de Graaffom vyvinul jeden z prvých miliónov voltových röntgenových generátorov na svete. Americká Národná akadémia inžinierstva opísala Johna G Trumpa ako „priekopníka vo vedeckých, inžinierskych a lekárskych aplikáciách vysokonapäťových strojov“. James Melcher, riaditeľ Trumpovho laboratória, o ňom prehlásil: „John, bol počas obdobia troch desaťročí oslovovaný ľuďmi všetkého druhu, pretože dokázal vytvoriť megavoltové lúče iónov a elektrónov – lúče smrti... Čo s tým urobil? Zaoberal sa výskumom rakoviny, likvidáciou odpadov a tvorbou zariadení na likvidáciu odpadupomocou sterilizácie, všetky druhy úžasných vecí.“”Ale nikdy sa nezaoberal smerom k jadrovým zbraniam!”
Donal Trump povedal, že si predstavuje, že jedného dňa môžu byť jadrové zbrane dostatočne malé, aby sa zmestili aj do batohu.

"… jedného dňa budete mať vedľa seba malú tašku a budete môcť ísť do budovy a vyhodiť do vzduchu New York," povedal Trump.
Rogan naznačil, že najväčší problém s inými krajinami, ktoré budujú jadrové reaktory, ako je India a Pakistan, je ten, že oba štáty postavili atómové bomby už po (napriek) podpísaní Zmluvy OSN o nešírení jadrových zbraní. Ani jedna juhoázijská krajina nie je signatárom zmluvy. Zdá sa však, že Trump potvrdil spojenie medzi atómovými bombami a civilnou jadrovou energiou a bagatelizoval najväčší dôvod oživenia výstavby jadrových reaktorov: potrebu väčšieho množstva elektriny s nulovými emisiami uhlíka na riešenie klimatických zmien.

Spoločný rozhovor Donal Trump zakončil prehlásením, že „Najväčším problémom dnešného sveta nie je globálne otepľovanie, ale je to jadrové otepľovanie."