Jadrová energia – Ďalšia svetová energetická veľmoc ide aj cestou jadra....
Saudskoarabské kráľovstvo (zjednodušene Saudská Arábia) – ktoré patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, má svoju ekonomiku založenú na ťažbe a vývoze ropy. Napriek tomu sa vydalo na cestu využívania jadrovej energie.
Krajiny Blízkeho východu plánujú pridať jadrovú energiu do svojho energetického mixu
Očakáva sa, že kapacita výroby elektriny z jadrovej energie sa na Blízkom východe zvýši z 3,6 GW v roku 2018 na 14,1 GW do roku 2028 z dôvodu novej výstavby a nedávnych dohôd medzi dodávateľmi a krajinami Blízkeho východu. Lídrom sú Spojené arabské emiráty (SAE) kde by to malo predstavovať nárast o 5,4 GW jadrovej kapacity do roku 2020.

Túto zmenu na Blízkom východe možno vo veľkej miere pripísať snahe krajín v regióne zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť znížením závislosti od zdrojov fosílnych palív. V roku 2017 tvorili fosílne palivá na Blízkom východe až 97 % výroby elektriny, pričom zemný plyn predstavoval približne 66 % výroby elektriny a ropa na 31 %. Zvyšné 3% výroby elektriny v krajinách Blízkeho východu pochádzajú z jadrovej energie, vodnej energie a iných obnoviteľných zdrojov. Krajiny Blízkeho východu akceptujú jadrovú energiu aj s cieľom uspokojiť rastúci dopyt po elektrickej energii v dôsledku nárastu obyvateľstva a hospodárskeho rastu. V roku 2017 bola tu regionálna výroba elektriny viac ako 1 000 miliárd kWh a na základe prognóz sa očakáva, že dopyt po elektrickej energii sa do roku 2028 zvýši o 30 %! Táto miera rastu je omnoho vyššia ako (v tom istom období) priemerná miera globálneho rastu vo výške 18 % a aj vyššia ako 24 % očakávaný rast v krajinách mimo OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj).
Vývoj v budovaní jadrovej kapacity v regióne zahŕňa:
Irán buduje jadrovú elektráreň s dvoma blokmi, Bushehr-II, ktorá je navrhnutá, aby pri dokončení v roku 2026 zvýšila o 1,8 GW jadrovej kapacity. JE Bushehr-I má jeden reaktor s výkonom 1,0 GW, ktorý ročne vyrába približne 5,9 milióna kWh elektrickej energie.
Spojené Arabské Emiráty - SAE v súčasnosti budujú JE Barakah so 4 blokmi, ktorá by mala byť dokončená do konca roka 2020. Pôvodne sa očakávalo, že prvý blok Barakah 1, s výkonom 1.3 GW bude dokončený v roku 2017, a mal začať s výrobou elektrickej energie v polovici roka 2018.
Turecko začalo s výstavbou jadrovej elektrárne Akkuyu koncom roku 2017. JE Akkuyu by mala mať štyri bloky s celkovou kapacitou 4,8 GW. Ukončenie prvého bloku by malo byť dokončené do roku 2025.
Jordánsko plánuje postaviť dvoj-blokovú jadrovú elektráreň s kapacitou 2,0 GW a od roku 2016 vykonáva štúdie o jej uskutočniteľnosti s ruským Rosatomom. Začiatkom roka 2017 jordánska spoločnosť požiadala o ponuky na dodávku turbín a elektrických systémov a pôvodne sa očakávalo, že výstavba by mohla sa začať už v tomto roku 2019 a mohla by byť ukončená do roku 2024.

A teraz sa k nim pridáva aj Saudskoarabské kráľovstvo (Saudská Arábia), ktorá plánuje vybudovať svoju prvú jadrovú elektráreň a predpokladalo sa, že do konca roku 2018 podpíše zmluvu o výstavbe JE s kapacitou 2,8 GW. Vyžiadala si ponuky piatich dodávateľov zo Spojených štátov, Južnej Kórei, Francúzska, Ruska a Číny, ktorá mala tiež pôvodne vykonávať aj inžinierske, obstarávacie a stavebné práce pre dva jadrové reaktory. Očakáva sa, že výstavba začne v roku 2021 v jednej z dvoch navrhovaných lokalít - buď Umm Huwayd alebo Khor Duweihin.
Saudská Ropa - Ropný a petrochemický priemysel na jej spracovanie prinášajú do kráľovskej pokladnice viac ako 90 % všetkých príjmov! Ťažobné centrá sú sústredené na oboch stranách – jedno je v Džubajl (na pobreží Perzského zálivu) a druhé v Janba (na pobreží Červeného mora). Samozrejme že z dlhodobého hľadiska je takáto závislosť neúnosná a preto si pripravujú ekonomické reformy, ktoré by mohli významne znížiť závislosť na ťažbe ropy a zároveň ich rezervy ponechať na budúcnosť. Saudská Arábia má druhé najväčšie potvrdené zásoby ropy na svete (16% z celkového počtu) a bola v roku 2016 najväčším vývozcom ropy a ropných produktov na svete. V roku 2016 išlo 69 % vývozu ropy zo Saudskej Arábie do Ázie, pričom najväčšími spotrebiteľmi bolo Japonsko, Čína, Južná Kórea a India. Znovuzavedenie sankcií USA voči Iránu vyvolalo otázky o schopnosti a ochote kráľovstva trvalo zvyšovať svoju produkciu a vývoz, aby si udržalo svoju celkovú ponuku na trhu. Aj v súčasnosti sa drvivá väčšina ropy vyváža, ale relatívne rýchlo rastie aj domáce využitie, najmä pre výrobu elektriny ale aj pre luxusný život obyvateľov. V súčasnosti napríklad Saudská Arábia spotrebuje viac ropy ako Nemecko, ktoré má trojnásobný počet obyvateľov a ekonomiku takmer päťkrát väčšiu! Saudská Arábia je fakticky najrýchlejšie rastúcim spotrebiteľom elektriny na Blízkom východe, napríklad v roku 2005 bola Saudská Arábia 15. najväčším spotrebiteľom primárnej energie na svete, z čoho vyše 60% bolo na báze ropy a zvyšok bol tvorený zemným plynom.
Saudský zemný plyn - Okrem obrovských zásob ropy má Saudská Arábia aj jedny z najväčších zásob zemného plynu v Perzskom zálive. Potvrdené zásoby zemného plynu sú viac ako 7 biliónov kubických metrov. V tejto oblasti (vstupné investície do plynu) však Saudská Arábia uprednostňuje použitie na domácom trhu s výrobou energie, a nie na vývoz.
Na prvý pohľad by sa zdalo, že „Saudi sú za vodou“, a nemusia sa o nič starať, iba v horúčavách v tieni pod stanom popíjať čaj, resp. kávu a vychutnávať si blahobyt. Ale to je iba zdanie. V skutočnosti kráľovstvo už dlhší čas plánuje diverzifikovať svoje energetické zdroje a rozvíjať slnečnú a taktiež jadrovú energiu.
Čisto mierový, alebo aj vojenský jadrový program?
Oficiálne a verejne, je Saudská Arábia oponentom jadrových zbraní na Blízkom východe, podpísala Zmluvu o nešírení jadrových zbraní a je aj členom koalície krajín, ktoré presadzujú a požadujú mať na Blízkom východe región bez jadrových zbraní. Napriek tomu sa však v médiách objavili informácie o zámere Saudskej Arábie (ako jednom z variant) kúpiť si jadrové zbrane od iného štátu. Hlavným dôvodom získania jadrových zbraní bolo ich vlastnenie ako odstrašujúceho prostriedku, stať sa jadrovým štátom a to z obavy zo susedov - Izrael má svoje vlastné jadrové zbrane, a Irán, ktorý je pre Saudov už tradične historicky regionálnym nepriateľom, je v podozrení že si svoje jadrové zbrane už buduje. Saudskí vodcovia vyjadrili veľmi jasný záujem o paritu s iránskym jadrovým programom. V rozhovore z marca 2018 varoval saudský korunný princ Mohammed bin Salman: „Ak Irán vyvinie jadrovú bombu, nepochybne ho budeme čo najskôr nasledovať!“
Spolupráca SA s Pakistanom
Pakistan a Saudská Arábia majú už dlhodobo v histórii priateľské vzájomné vzťahy. Je známe, že saudský záujem o jadrovú technológiu začal už v sedemdesiatych rokoch po tom, čo premiér Zulfikar Ali Bhutto zvolal stretnutie popredných pakistanských fyzikov Pakistanu ktorí spolupracovali na kráľovskej univerzite. Počas vládnej návštevy saudskej kráľovskej rodiny v Pakistane v roku 1974 Bhutto poukázal na pokroky v izraelských a indických jadrových programoch, ktoré vo svojom dôsledku priamo či nepriamo zastrašovali ostatný moslimský svet. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že práve od roku 1974 Saudská Arábia poskytla Pakistanu dostatok financií pre program atómovej bomby, spustený premiérom Bhuttom. Keď bol v 80-tych rokoch Pakistanský generál Zia-ul-Haq na štátnej návšteve Saudskej Arábie, kráľovi neoficiálne pošepkal: „Naše úspechy sú vaše“. Táto ich spolupráca bola podporovaná aj neskoršími pakistanskými lídrami a v roku 1998 premiér Nawaz Šaríf napríklad dôverne informoval Saudskú Arábiu predtým, ako nariadil jadrové testy (Chagai-I a Chagai-II) v pakistanskej provincii Baluchistan. V júni 1998 premiér navštívil kráľa Fahda a verejne poďakoval saudskej vláde za podporu krajiny po skúškach. Krátko nato bol saudský minister obrany Princ Sultan s premiérom Šarifom na prehliadke utajeného inštitútu Kahuta Research Laboratories (KRL), kde riaditeľ A.Q.Khan (vo svete už dobre známy ako ilegálny predajca jadrovej technológie) oboch informoval o jadrovej fyzike a citlivých otázkach týkajúcich sa jadrovej technológie. Skrátka, Západní diplomati a spravodajské agentúry sa už od roku 1998 dlhodobo domnievajú, že existuje dohoda, v ktorej by Pakistan predal jadrové hlavice Saudskej Arábie a vlastnú jadrovú technológiu, ak by sa zhoršila bezpečnosť v Perzskom zálive. Saudi údajne zaplatili 60 percent nákladov pakistanského jadrového programu za prípadné dodanie šiestich jadrových hlavíc. Obe krajiny samozrejme existenciu takejto dohody ostro popierajú. V roku 2003, sa však opäť objavila informácia, že Pakistan a Saudská Arábia vstúpili do tajnej dohody o jadrovej spolupráci, ktorá poskytuje Saudskej Arábii technológiu jadrových zbraní za prístup k lacnej rope pre Pakistan. V marci 2006 nemecký časopis Cicero oznámil, že Saudská Arábia od roku 2003 získala pomoc od Pakistanu na získanie jadrových rakiet a hlavíc. Satelitné fotografie údajne odhaľujú podzemné mesto s jadrovými silami obsahujúcimi rakety Ghauri v lokalite Al-Sulaiyile, južne od hlavného mesta Rijádu. Pakistan poprel pomoc Saudskej Arábii v jej jadrových ambíciách.
Spolupráca SA s Izraelom
Izrael a Saudská Arábia sa navzájom príliš v láske nemajú, a dokonca nemajú ani žiadne vzájomné oficiálne diplomatické vzťahy. Majú však spoločného regionálneho nepriateľa – Irán, čo ich privádza k neoficiálnej rozsiahlej diplomatickej a spravodajskej spolupráci, pre dosiahnutie vzájomných spoločných cieľov. Zhoršuje to však saudský vzťah s Palestínou pod vedením Mahmúda Abbása. Niektoré západné bezpečnostné agentúry však veria, že Izrael predáva jadrové informácie Saudskej Arábii, o čom sa objavili aj informácie. Dôvodom má byť spoločný záujem zabezpečiť, aby Irán nebol jedinou krajinou v regióne, ktorá vlastní (alebo bude vlastniť) také zbrane, ktoré ohrozujú bezpečnosť a ochranu kráľovstva. Podľa informácií sú si predstavitelia Tel Avivu vedomí toho, že Saudi by nakoniec urobili nutný krok pre vývoj jadrových zbraní a chcú sa uistiť, že (Saudi) nebudú žiadať pomoc od iných „hráčov“, ako je Pakistan, aby získali potrebné know-how.
Saudská Arábia má síce od roku 2009 s MAAE v platnosti dohodu o jadrových zárukách, ale zatiaľ nemá podpísaný tzv. Dodatkový protokol, čo znamená že jadroví inšpektori nemôžu ísť na kontrolu kedykoľvek a kamkoľvek!
Kráľovstvo má podpísaný s MAAE aj „protokol o malých množstvách“ (jadrového materiálu) - tzv. SQP, ktorý v niektorých prípadoch MAAE používa pri určitých požiadavkách na overovanie pre zmluvné strany NPT (NPT - Non Proliferation Treaty - Zmluva o nerozširovaní jadrových zbraní) s malými množstvami štiepnych materiálov. Rada guvernérov MAAE v roku 2005 schválila zmeny (v SQP), ktorých cieľom bolo posilniť povinnosti overovania podľa protokolu, ale Saudská Arábia neprijala upravený text!
V súčasnosti sa Saudská Arábia blíži k dokončeniu svojho prvého jadrového reaktora, čo potvrdzujú satelitné snímky. Zdá sa teda, že SA je schopné ísť aj cestou rizika bez akceptovania a podpísania medzinárodných pravidiel, ktorými sa jadrová energetika riadi. Výskumné zariadenie s budovaným reaktorom sa nachádza v juhozápadnom cípe krajiny (King Abdulaziz City for Science and Technology) neďaleko Rijádu. Na obrázku od GoogleEarth môžete vidieť progres vo výstavbe, a aj to že výstavba sa približuje ku koncu.

Vrchný obrázok zobrazuje len holú časť pozemku v apríli 2017. O rok neskôr je miesto lemované stavebnými vozidlami a sú už zrejmé obrysy základov. Najnovší obrázok ukazuje, že práca na prvom reaktore v Saudskej Arábii je v pokročilom štádiu s tým, že nádoba reaktora je už na svojom mieste.
Mierový jadrový program
Saudská Arábia plánuje domáci jadrový program na zabezpečenie výroby elektrickej energie v očakávaní vysokého rastu domácej spotreby. V súčasnosti Saudská Arábia vyrába cca 52 GW na 79 klasických (teda nejadrových) elektrárňach a plánuje do roku 2032 vyrobiť 110 GWe. Súbor plánov navrhoval do roku 2020 vybudovať dva jadrové reaktory a do roku 2030 ich postaviť šestnásť. Vo všeobecnosti je zámerom vlády využiť takto vyrobenú elektrickú energiu s jadrovou technológiou namiesto energie získanej z elektrární spaľovaných ropou, čím sa táto ropa uvoľní na vývoz, ale aj že vytvorí prebytočnú výrobnú kapacitu elektrickej energie aj na vývoz, (hoci to bude samozrejme závisieť od miery domáceho dopytu) elektrickej energii.
V roku 2010 založil kráľ Abdullah nezávislú inštitúciu „King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (K•A•CARE)“, ktorá má zodpovednosť v Saudskej Arábii za rozvoj atómovej a obnoviteľnej energie. Úplne pôvodne plánovala Saudská vláda program pre využitie jadrovej energie vo výške 100 miliárd US dolárov s cieľom vyrobiť do roku 2032 až 110 GW s využitím najmenej 12 jadrových elektrární, ktoré mali začať fungovať už v roku 2019! Rokovali s Francúzskom, Čínou, Japonskom, Kóreou, Ruskom a Argentínou o prístupe k jadrovej technológii. Saudská vláda schválila v júli 2017 „Národný projekt pre atómovú energiu“ vrátane plánov vybudovať veľké a malé jadrové reaktory na výrobu elektriny a odsoľovanie morskej vody. Rozhodnutie prišlo vo väzbe väčšej snahy o diverzifikáciu ekonomiky a rozšírenia využívania energie z obnoviteľných zdrojov. KA-CARE predpokladá, že tieto jadrové reaktory budú vyrábať až 17,6 GWe, čo by mohlo poskytnúť pokrytie 15-20 % predpokladanej spotreby elektrickej energie v Saudskej Arábii. Saudská Arábia je tiež najväčším výrobcom odsolenej vody na svete. Až 90 percent jej pitnej vody je odsolených, čo je však proces, ktorý spaľuje približne 15 percent z 9,8 milióna barelov ropy, ktorú denne produkuje. Jadrová energia by mohla význačne pomôcť.
Spolupráca SA s Čínou
V januári 2012 čínsky premiér Wen Jiabao počas svojej návštevy na Blízkom východe podpísal dohodu o vzájomnej spolupráci v oblasti jadrovej energie s kráľom Abdullahom. Dohoda sa týka vývoja a údržby jadrových elektrární, výskumných reaktorov a poskytovania jadrového paliva. Ďalšia dohoda s CNNC bola podpísaná v auguste 2014 a v auguste 2016 KA-CARE podpísala dohodu s CNNC o rozvoji ľudských zdrojov. V januári 2016 KA-CARE podpísala dohodu s čínskou spoločnosťou Nuclear Engineering Corporation (CNEC) o vybudovaní vysokoteplotného reaktora (HTR) v kráľovstve. Pre tento účel bola v marci 2017 podpísaná dohoda o ďalšej spolupráci vrátane upresnenia dodávateľského reťazca a vypracovania štúdie uskutočniteľnosti. V máji 2017 začala spoločná pracovná skupina formálnu štúdiu uskutočniteľnosti projektu s cieľom predložiť ho na schválenie vláde. V auguste 2017 CNEC a Saudská technologická rozvojová spoločnosť podpísali dohodu o štúdii uskutočniteľnosti používania vysokoteplotných reaktorov na odsoľovanie morskej vody. A MAAE už tiež publikovala štúdiu uskutočniteľnosti o HTR poskytujúcich teplo pre petrochemický priemysel v Saudskej Arábii. V marci a auguste 2017 Čína National Nuclear Corporation (CNNC) a Saudská geologická služba podpísali dohody o spolupráci pri prieskume uránu. CNNC uviedla, že v najbližších dvoch rokoch preskúma deväť potenciálnych oblastí pre zdroje uránu v Saudskej Arábii.
Spolupráca SA s Francúzskom
Vo februári 2011 podpísala Saudská Arábia svoju prvú jadrovú dohodu s Francúzskom, ktoré je líder vo vývoze jadrových technológií. V júni 2015 Francúzsko podpísalo dohodu o realizácii štúdie uskutočniteľnosti na výstavbu dvoch jadrových reaktorov EPR. Boli podpísané ďalšie dohody o školení v oblasti jadrovej bezpečnosti, ako aj o likvidácii odpadu.
Spolupráca SA s (Južnou) Kóreou
Dohoda Južnej Kórey a Saudskej Arábie z novembra 2011 umožňuje spoluprácu v oblasti jadrového výskumu a vývoja vrátane budovania jadrových elektrární a výskumných reaktorov, ako aj odbornej prípravy, bezpečnosti a odpadového hospodárstva. V júni 2013 kórejská spoločnosť KEPCO ponúkla podporu na špecifikácie jadrovej technológie spolu so spoločným výskumom a vývojom, ak Saudská Arábia nakúpi juhokórejské reaktory. V marci 2015 podpísal Kórejský výskumný ústav pre atómovú energiu (KAERI) dohodu s KA-CARE s cieľom posúdiť potenciál na vybudovanie najmenej dvoch juhokórejských reaktorov SMART v krajine a možno aj viac. Predbežná inžinierska štúdia mala trvať tri roky a koncom roka 2016 „pokračovala v budovaní závodu FOAK“. V septembri 2015 boli podpísané

ďalšie zmluvy, ktorých cieľom je vybudovanie partnerstva s cieľom vybudovať vedomostnú infraštruktúru v technologických oblastiach SMART, ako napríklad navrhovanie a budovanie reaktorov a udržiavanie ich mechanických a bezpečnostných prvkov. KEPCO Engineering & Construction realizuje predprojektové štúdie a štúdie realizovateľnosti pre zmluvu KAERI v hodnote 130 miliónov dolárov, kde práve hlavným dodávateľom bude spoločnosť SMART Power Co Ltd (založená v roku 2014). V septembri 2015 boli podpísané ďalšie zmluvy, ktorých cieľom je vybudovanie partnerstva na vytvorenie znalostnej infraštruktúry v technologických oblastiach SMART. SMART je určený na výrobu elektriny (do 100 MWe), ako aj na tepelné aplikácie, ako je odsoľovanie morskej vody. Je to technológia až s 60-ročnou životnosťou a trojročným palivovým cyklom. Náklady na vybudovanie prvej jednotky SMART v Saudskej Arábii sa odhadujú na 1 miliardu USD. Túto dohodu vníma Južná Kórea ako otváracie príležitosti pre veľké zapojenie sa do vzájomných jadrových plánov v Saudskej Arábii a vyzýva tiež na komercializáciu a propagáciu reaktora SMART aj do tretích krajín. Spoločnosť KAERI navrhla integrované odsoľovacie zariadenie založené na princípe reaktora SMART, ktoré vyrába 40 000 m3/deň pitnej vody z morskej a výkonom 90 MWe za cenu nižšiu ako je cena plynovej turbíny!
Spolupráca SA s Ruskom
Saudská Arábia uzavrela v júni 2015 dohodu s ruskou spoločnosťou Rosatom o spolupráci v oblasti jadrovej energie vrátane: projektovania, výstavby, prevádzky a vyraďovania jadrových elektrární a výskumných reaktorov vrátane zariadení na odsoľovanie a urýchľovačov častíc; poskytovanie služieb jadrového palivového cyklu vrátane jadrových elektrární a výskumných reaktorov; riadenie nakladania s jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom; výroba rádioizotopov a ich použitie v priemysle, medicíne a poľnohospodárstve; vzdelávania a odbornej prípravy špecialistov v oblasti jadrovej energie. Ďalší program spolupráce bol podpísaný v októbri 2017 medzi KA-CARE a Rosatom zameraný na malé a stredné reaktory a na výstavbu nového výskumného reaktora.
Ďalšie krajiny a spolupráce s SA
V júni 2010 KA-CARE požiadala poradenskú spoločnosť Poyry založenú vo Fínsku a Švajčiarsku, aby pomohla definovať „stratégiu na vysokej úrovni v oblasti aplikácií jadrovej a obnoviteľnej energie“ s odsoľovaním. V novembri 2011 požiadala spoločnosť WorleyParsons, aby uskutočnila prieskumy na mieste a regionálnu analýzu s cieľom identifikovať vhodné potenciálne lokality, a potom ich porovnať a zaradiť a vypracovať technické špecifikácie pre plánovanú verejnú súťaž na ďalšiu etapu projektu jadrových elektrární v Saudskej Arábii. V septembri 2013 boli do užšieho výberu zaradené tri miesta a to: Jubail, Tabuk a Jizan. V roku 2013 následne založili jadrovú holdingovú spoločnosť (The /Saudis/ Nuclear Holding Company). Začiatkom roka 2014 bol zriadený aj Saudský jadrový dozor (SAARA - Saudi Arabian Atomic Regulatory Authority). V tejto oblasti v novembri 2016 KA-CARE podpísala dohodu s Južnou Kóreou o jadrovej bezpečnosti a bezpečnostnej komisii (NSSC) s cieľom podporiť spoluprácu v oblasti „regulácie jadrovej bezpečnosti, ochrany a fyzickej ochrany, radiačnej ochrany a príslušného výskumu, ako aj rozvoja spôsobom, ktorý bude slúžiť jadrovým elektrárňam. Saudská Arábia tým očakáva, že bude zohrávať rozhodujúcu úlohu pri uľahčovaní bilaterálnej spolupráce. Okrem toho podpísala KA-CARE v októbri 2015 dohodu s Maďarskom o jadrovej spolupráci. V októbri 2016 podpísala dohodu o jadrovej spolupráci s Kazachstanom zameranú na dodávky palív. V marci 2017 bola podpísaná dohoda medzi KA-CARE a Jordánskou komisiou pre atómovú energiu (JAEC) o štúdii uskutočniteľnosti o výstavbe dvoch malých modulárnych reaktorov v Jordánsku na výrobu elektriny a odsolenej vody. A KA-CARE informovala aj o tom, že rokuje s Českou republikou, Spojeným kráľovstvom a USA o „ďalšej spolupráci“.
Vo všeobecnosti sa však pre pokračovanie v plánoch jadrovej energie v Saudskej Arábii považuje za nevyhnutnú dohoda o jadrovej spolupráci s USA!
Prečo?
Aliancia medzi USA a Saudskou Arábiou je postavená na desaťročiach bezpečnostnej spolupráce a silných obchodných väzieb, v ktorých dominujú záujmy USA na saudskej rope. Ich vzájomné vzťahy prežili ťažké výzvy, vrátane ropného embarga z roku 1973 a útokov z 11. septembra, v ktorých pätnásť z devätnástich pasažierov v lietadlách, ktoré napadli ciele v USA boli saudskí občania. Všetky vlády USA sa domnievajú, že Saudská Arábia je v danom regióne Blízkeho východu pre nich kritickým strategickým partnerom! Hoci mali USA a Saudská Arábia spoločné ciele regionálnej stability týkajúce sa Iránu, počas administratívy prezidenta Obamu sa v kľúčových otázkach líšili. Saudská Arábia bola zdesená nedostatkom podpory zo strany USA pre vyhnaného egyptského prezidenta Husního Mubaraka a je veľmi nahnevaná, že nebola zahrnutá do počiatočných rokovaní o iránskom jadrovom programe, ktoré sa tajne konali v Ománe v roku 2013. Ale to je minulosť. V súčasnosti sa vzťahy medzi oboma krajinami stali obzvlášť vrelé pretože americký prezident Donald J. Trump a (de facto) vodcu Saudskej Arábie Mohammed bin Salman, ktorý bol v polovici roku 2017 povýšený na korunného princa, sa spoločne snažia bojovať proti Iránu, hlavnému regionálnemu súperovi Saudskej Arábie. Avšak nedávne škandálne akcie (údajne pod vedením korunného princa), najmä zabitie novinára Jamala Khashoggiho, predstavujú pre alianciu nové napätie, pretože mnohí členovia amerického Kongresu vyzývajú „na potrestanie Rijádu a prehodnotenie vzťahu“. Mimochodom, napriek tomu že drvivá väčšina amerických vojakov zo Saudskej Arábii už odišla, USA tam stále má 5 vojenských základní (Eskan Village Air Force Base, King Abdul Aziz Air Base, King Fahd Air Force Base, King Khalid Air Base, a Riyadh Air Force Base) s dostatočne veľkou príslušnou obsluhou.
Spolupráca krajín Blízkeho východu v oblasti jadrovej energie s USA
Arabské štáty Perzského zálivu chceli a plánovali začať svoje vlastné civilné jadrové programy. V marci 2007 sa ministri zahraničných vecí šesťčlennej Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive stretli práve v Saudskej Arábii, a diskutovali o pokroku v plánoch dohodnutých v decembri 2006 pre ich vzájomný spoločný civilný jadrový program. Dohoda v posledných dňoch amerického prezidenta Busha (II.) umožnila spoluprácu medzi Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a USA, v ktorej by Spojené štáty americké predali jadrové reaktory a jadrové palivo. SAE by sa na oplátku vzdali svojho práva na obohacovanie uránu pre svoj civilný jadrový program. V čase podpisu bola táto dohoda ponúknutá ako spôsob, ako znížiť riziká šírenia jadrových zbraní v Perzskom zálive.
Spolupráca USA so Saudskou Arábiou v oblasti jadrovej energie:
V roku 2008 podpísali Spojené štáty a Saudská Arábia memorandum o porozumení (MOU), v ktorom sa uvádza, že zámery jednotlivých krajín sú spolupracovať na rôznych úrovniach a aktivitách v oblasti jadrovej energie, ako sú oblasť medicíny, priemyslu a výroby elektriny. V septembri 2013 spoločnosti GE Hitachi Nuclear Energy a Toshiba / Westinghouse podpísali zmluvy s Exelon Nuclear Partners (ENP), divíziou Exelon Generation, s cieľom realizovať obchod s reaktormi s KA-CARE. GEH navrhol ABWR a ESBWR, zatiaľ čo Toshiba / Westinghouse navrhli AP1000 a Toshiba ABWR. Areva a EdF podpísali s Saudskými spoločnosťami a univerzitami niekoľko dohôd a EdF podpísal dohodu s globálnou energetickou holdingovou spoločnosťou (GEHC) Saudskej Arábie o vytvorení spoločného podniku, ktorého prvou úlohou by bolo vykonať štúdie realizovateľnosti reaktora EPR v krajine. Aj predchádzajúca vláda USA preskúmala návrh dohody o civilnej jadrovej energii so Saudskou Arábiou, ale dohodu vzájomne nedokončili. Vtedajší štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA (pre medzinárodnú bezpečnosť a nerozširovanie zbraní) Christopher Ford povedal na Výbore Senátu (pre zahraničné vzťahy) 28. novembra 2017, že práce na dohode so Saudskou Arábiou o dohode o jadrovej spolupráci „bežia“. Trumpova Administratíva však v roku 2017 urýchlila posúdenie požadovaných regulačných schválení pre americké firmy, (pre poskytnutie informácií pre saudských úradníkov a spoločnosti z USA), aby poskytli návrhy pre Saudovské oficiálne orgány v súvislosti s plánovaným výberovým konaním na výstavbu jadrových reaktorov na rok 2018. V septembri 2018, sa tajomník ministerstva energetiky Rick Perry a saudský minister energetiky, priemyslu a nerastných surovín Khalid al Falih stretli vo Washingtone, DC a diskutovali okrem iného o „potenciáli pre USA-SA a nových technológiách, ako sú napríklad malé modulárne reaktory.“ To že sa prezident Trump snaží podporiť americký jadrový priemysel, ktorý má doma problémy a presadiť jeho export je plne pochopiteľné a principiálne správne. Súkromné americké jadrové spoločnosti majú problémy s konkurenciou oproti štátom podporovaných vládami v Rusku a v Číne. Tieto spoločnosti ponúkajú kompletné stavebné a prevádzkové balíky s atraktívnymi možnosťami financovania. Rusko je napríklad ochotné prijať vyhorené palivo, ktoré pre JE predtým dodáva, a zbavuje tak hostiteľské krajiny potreby nakladať s jadrovým odpadom. Čína zase môže ponúknuť nižšie náklady na výstavbu.
Správa Kongresu však vyvoláva obavy, že skupina, ktorá sa snaží o predaj americkej jadrovej technológie, by sa mohla snažiť uskutočniť ho bez toho, aby prešla procesom požadovaným podľa právnych predpisov USA. Mohlo by to dať jadrovú technológiu USA Saudskej Arábii bez primeraných záruk, že sa v budúcnosti nebude používať na jadrové zbrane. Podľa amerického zákona o atómovej energii, predtým ako americké spoločnosti môžu súťažiť o vývoz jadrových reaktorov do Saudskej Arábie, musia Washington a Rijád uzavrieť dohodu o jadrovej spolupráci a vláda USA ju musí predložiť Kongresu. Ak Kongres neprijme spoločné uznesenie do 90 dní, v ktorom vyjadrí svoj nesúhlas s dohodou, je dohoda schválená! USA majú v súčasnosti 23 platných dohôd o jadrovej spolupráci vrátane krajín Blízkeho východu, ako je Egypt (schválený v roku 1981), Turecka (2008) a Spojených arabských emirátov (2009).
Zdá sa teda, že pomaly skoro nič nestojí v ceste SA-USA spolupráci a asi aj dohode o využívaní jadrovej energie s dodávkami technológie z USA. Jediné „problémy“ v súčasnosti zahlcujúce americké média je „iba“ ošetrenie senzitívnych informácií..., a prípadné prinútenie Saudskej Arábie k podpísaniu Dodatkového protokolu, aby bol jej jadrový program plne pod kuratelou a kontrolou MAAE.
Čo na záver?
Je to skôr na zamyslenie pre odporcov jadrovej energie. Jedna z najbohatších krajín na svete, svetová energetická veľmoc so skoro najväčšími nerastnými uhlíkovými energetickými zásobami sa predsa len vydáva na „jadrovú cestu“. Asi to s tou jadrovou energiu nebude až také strašné, ako sa nám jej odporcovia snažia nahovoriť......