Jadrová Ukrajina – pohľad za minulý rok......

Je to rok, čo po prvýkrát v histórii vojna priamo vtiahla do konfliktu zariadenia veľkého jadrového programu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jadrová Ukrajina – pohľad za minulý rok......

 

Od začiatku vojny na Ukrajine uplynul rok, a je to prvýkrát v histórii, čo vojna priamo vtiahla do konfliktu zariadenia veľkého jadrového programu. V priebehu roku bola časť z piatich ukrajinských jadrových elektrární a ďalších zariadení priamo ostreľovaných ťažkým delostrelectvom, raketovými údermi ako aj zhadzovaním bômb z drónov. Úplne všetky bezpečnostné princípy (či „piliere“, ako ich niekedy nazývajú) ktorých je sedem a boli definované Medzinárodnou Agentúrou pre Atómovú Energiu (MAAE) na zabezpečenie jadrovej bezpečnosti a ochrany v ozbrojenom konflikte boli narušené, vrátane fyzickej integrity jadrových zariadení; prevádzky bezpečnostných systémov; pracovných podmienok zamestnancov; dodávateľských reťazcov, komunikačných kanálov, monitorovania radiácie a núdzových opatrení; ako aj rozhodujúce externé napájanie reaktorových blokov JE. Dve z ukrajinských jadrových elektrární sa dostali pod ruskú kontrolu. Černobyľská jadrová elektráreň a jej vylúčená zóna – miesto jadrovej havárie v roku 1986 – boli pod kontrolou Ruska päť týždňov medzi 24. februárom a 31. marcom 2022. A Záporožská JE, do ktorej ruské jednotky vstúpili 4. marca 2022, zostáva pod ruskou vojenskou kontrolou naďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Jadrové zariadenia na Ukrajine.

Ukrajina má štyri prevádzkované jadrové elektrárne na výrobu elektrickej energie, Chmeľnická JE (KNPP), Rovenská (RNPP), Južno-Ukrajinská JE (SUNPP) a Záporožská JE (ZNPP), ktoré prevádzkuje štátna energetická spoločnosť na výrobu jadrovej energie „Energoatom“. Všetky jadrové reaktory na týchto Je sú tlakovodné, teda chladené, ako aj vodou moderované typu VVER.

·      Južno-Ukrajinská JE má tri reaktorové bloky (každý s výkonom MW(e)), ktoré boli prifázované do siete medzi rokmi 1982 a 1989.

·      Chmeľnická JE má dva reaktorové bloky (každý s výkonom 950 MW(e)), ktoré boli prifázované do elektrickej siete medzi rokmi 1987 a 2004.

SkryťVypnúť reklamu

·      Rovenská JE má štyri reaktorové bloky (dva s výkonom 950 MW(e), jeden s výkonom 381 MW(e), a ešte jeden s výkonom 376 MW(e)). Reaktorové bloky boli pripojené do energetickej siete v rokoch 1980 až 2004.

·      Záporožská JE má šesť reaktorových blokov (každý s výkonom 950 MW(e)), ktoré boli prifázované do energetickej sústavy Ukrajiny v rokoch 1984 až 1995.

SkryťVypnúť reklamu

·      Černobyľská JE má štyri jadrové reaktory, ktoré boli odstavené z dôvodu ich následného vyraďovania z prevádzky (bloky 1 až 3), pričom 4. blok bol vážne poškodený počas jadrovej havárie v roku 1986 a následne hermeticky uzavretý.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinské Jadrové zbrane.

Keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 rozpadol, na území Ukrajiny zostali tisíce bývalých sovietskych jadrových hlavíc, ako aj stovky medzikontinentálnych balistických rakiet a bombardérov, ktoré sa Ukrajina po dohode s jadrovými mocnosťami rozhodla previesť do Ruska.

Treba zdôrazniť, že Ukrajina nikdy nemala nezávislý arzenál jadrových zbraní ani kontrolu nad týmito zbraňami, a súhlasila s odstránením bývalých sovietskych zbraní umiestnených na jej území.

Mimochodom práve vtedy sa ako na oplátku za ukrajinskú veľkorysosť vo vzťahu k jadrovým zbraniam (v rámci dohovoru z Budapešti) Rusko zaviazalo k jej (Ukrajinskej) nedotknuteľnosti hraníc!

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1992 Ukrajina podpísala tzv. „Lisabonský protokol“ a v roku 1994 sa pripojila k Zmluve o nešírení jadrových zbraní ako štát bez jadrových zbraní. Presun všetkého jadrového materiálu trval samozrejme určitý čas, ale do roku 2001 boli všetky jadrové zbrane prevezené do Ruska. Všetky ukrajinské odpaľovacie silá vyradené z prevádzky a rozmontované.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekto by sa mohol hypoteticky opýtať, či by Rusko napadlo Ukrajinu, ak by stále malo na svojom území rozmiestnené sovietske jadrové zbrane, ale v skutočnosti existuje len málo presvedčivých historických dôkazov o tom, že vlastníctvo alebo prítomnosť jadrových zbraní úplne a definitívne zabráni takémuto konfliktu. Keď sa vezmú do úvahy mnohé iné premenné, vrátane zákazu použitia sily podľa Charty OSN, je skutočnosť že Ukrajina nemá jadrové zbrane možno tá lepšia situácia.  Nie je totiž úplne jasné, či by Ukrajina vôbec bola schopná technicky alebo politicky prevziať úplnú kontrolu nad bývalými sovietskymi jadrovými zbraňami. Držba jadrových zbraní by totiž mohla byť práve jedným z dôvodov hrozby konfliktu keď by bola označená ako zneužitia, či nedostatočnej kontroly nad nimi.

Iné jadrové zariadenia.

Ako sme spomenuli, má okrem toho Ukrajina aj odstavenú JE Černobyľ (ChNPP), ktorá je prevádzkovaná štátnym špecializovaným podnikom, kde sa nachádzajú odstavené bývalé vysoko-výkonné jadrové reaktory kanálového typu (RBMK). V Černobyľskom areáli sa nachádza aj tzv. „mokrý“ sklad vyhoreného paliva (ISF-1) a aj „suchý“ sklad vyhoreného paliva (ISF-2).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho je v Charkovskom inštitúte fyziky a technológie (KIPT) zariadenie neutrónového zdroja,  a spoločne s výskumným reaktorom Inštitútu pre jadrový výskum v Kyjeve tiež využívajú a skladujú jadrový materiál.

Na začiatku ozbrojeného konfliktu, ktorý sa začal ruskou inváziou na Ukrajinu takto pred rokom (24. februára 2022), bol KIPT uvedený do hlbokého podkritického stavu, pričom palivo z výskumného reaktora v Kyjeve bolo vyvezené a bezpečne uskladnené v ich sklade vyhoreného paliva.

Samozrejme že Ukrajina (tak ako každý iný štát) má taktiež množstvo ďalších zariadení, v ktorých sa používajú rádioaktívne zdroje.

Takéto zariadenia sa nachádzajú po celej krajine, vrátane veľkých miest ako Dneper, Charkov, Kyjev, Odesa a Ľvov, kde sa zariadenia RADON špecializujú na nakladanie s rádioaktívnym odpadom pochádzajúcim z používania zdrojov žiarenia v medicíne, vede a rôznych priemyselných odvetviach.

Všetky zariadenia a činnosti súvisiace s jadrovou energiou na Ukrajine sú regulované Ukrajinským jadrovým dozorom (SNRIU). Ozbrojený konflikt však priamo spôsobil otvorený problém a výzvu ako riadiť a dozorovať Záporožskú JE.

Valné zhromaždenie OSN prijalo 12. októbra 2022 rezolúciu A/RES/ES-11/47 s odkazom na pokus Ruskej federácie o nezákonnú anexiu štyroch regiónov Ukrajiny 4. októbra 2022, pričom vyhlásilo, že podľa medzinárodného práva nemá legálnu platnosť, a MAAE toto uznesenie dodržiava.

Chronológia udalostí:

24. februára

Ukrajina informovala MAAE, že ruské sily prevzali kontrolu

všetkých zariadení v lokalite ChNPP. Prestalo fungovať prepojenie siete radiačného monitorovania s Medzinárodným informačným systémom radiačného monitorovania (IRMIS) MAAE.

26. februára

ZNPP stratil externé elektrické vedenie 750 kV Južný Donbas. Pred konfliktom bol ZNPP napájaný zo štyroch externých 750 kV elektrických vedení zo strán: Južný Donbas, Záporožská, Kachovská a Dniprovská.

4. marca

Ukrajina informovala MAAE, že ruské vojenské sily okupovali areál Záporožskej JE. Ukrajina oznámila, že školiace stredisko zariadenia, ktoré sa nachádza niekoľko stoviek metrov od blokov reaktora, bolo zasiahnuté projektilom a vypukol tam aj lokálny požiar, ktorý bola neskôr zahasený. Do areálu Záporožskej JE dorazili zástupcovia ruskej energetickej spoločnosti Rosatom niekoľko dní po prevzatí kontroly ruskou armádou.

6. marca

Zariadenie Neurónového zdroja KIPT v Charkove bolo značne ostreľované. V dôsledku toho bolo hlásené značné poškodenie konštrukcie budovy vrátane straty napájania.

6. marca

Záporožská JE stratila vonkajšie napájanie elektrického vedenia 750 kV.

9. marca

Areál Černobyľskej JE úplne stratil napájanie elektrickej energie, a napájanie bolo obnovené až 14. marca. Dieselové generátory sa používali na napájanie systémov, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť zariadení.

15. marca

Ukrajina informovala MAAE, že ruská armáda odpálila nevybuchnutú muníciu, ktorú ponechali na v areáli Záporožskej JE po udalostiach zo 4. marca.

31. marca

Ruské vojenské sily sa stiahli z areálu Černobyľskej JE.

29. apríla

Do Záporožskej JE dorazili ruskí jadroví špecialisti z Rosenergoatomu. Ukrajina informovala MAAE, že personál „pracuje pod neuveriteľným tlakom“.

19. a 20. mája

Ukrajinský jadrový dozor (SNRIU) oznámil, že priama komunikácia medzi štátnym dozorom a Černobyľskou JE bola obnovená, ale zničené mosty a riziká zamínovaných komunikácií naďalej bránili ukrajinským inšpektorom priamo skontrolovať JE.

6. júna

Bolo obnovené napájanie lokálnych staníc radiačného monitorovania v špeciálnej zóne Černobyľskej JE, automatizovaný zber meraní radiácie a spojenie siete na monitorovanie radiácie na JE a transfer kontinuálny informácií do MAAE (IRMIS) boli opäť dosiahnuté.

25. júna

Zariadenie KIPT bolo poškodené ostreľovaním. Bola poškodená  infraštruktúra zariadenia vrátane chladiaceho systému a budova dieselového generátora; merania však neukázali žiadne zvýšenie radiácie.

22. júla

MAAE (na základe správ z miesta) oficiálne informovala uviedla, že ukrajinský personál Záporožskej JE čelí čoraz ťažším a stresujúcejším pracovným podmienkam.

5. – 7. augusta

Záporožská Je bola terčom silného ostreľovania. Ukrajina vtedy informovala že to:

• Spôsobilo niekoľko výbuchov v blízkosti elektrického rozvádzača a vypnutie elektrického výkonového transformátora a dvoch záložných transformátorov.

• Bombardovanie ovplyvnilo prevádzku jedného reaktorového bloku. Bol spustený systém havarijnej ochrany dotknutého bloku a museli byť boli nasadené dieselagregáty

prevádzky, na zabezpečilo napájania reaktorového bloku.

• Začal sa požiar na dusíkovo-kyslíkovej stanici, ktorý však hasiči rýchlo uhasili.

• Došlo k zraneniu zamestnanca pracujúceho v areáli suchého skladu vyhoretého jadrového paliva.

• Boli poškodené steny, strecha a okná v areáli skladu vyhoretého paliva, ako aj komunikačné káble, ktoré boli súčasťou jeho systému radiačnej kontroly, s možným vplyvom na fungovanie troch senzorov detekcie žiarenia.

6. augusta

Ukrajina oznámila, že zamestnanci Záporožskej JE mali obmedzený prístup k miestu havarijného krízového strediska a že je veľmi obmedzená komunikácia medzi Záporožskou JE a Ukrajinským štátnym jadrovým dozorom (SNRIU).

7. augusta

Bolo odpojené vonkajšie elektrické vedenie Kachovska 750 kV zabezpečujúce externé napájanie Záporožskej JE.

11. augusta

Vyskytla sa nová epizóda ostreľovania, ktorá poškodila jednu líniu monitorovania radiačnej situácie – prestal fungovať monitorovací detektor na požiarnej stanici JE (cca pol kilometra od priemyselného areálu JE).

20. a 21. augusta

Ostreľovanie poškodilo infraštruktúru Záporožskej JE vrátane prístupových chodníkov po ktorých chodili pracovníci JE k reaktorovým energetickým blokom, ako aj k laboratórnym a chemickým zariadeniam.

25. augusta

Ukrajina oznámila, že Záporožská JE dočasne stratila napájanie z VN vedenia Dniprovska 750 kV, čo bola posledná fungujúca externá línia 750 kV. V priebehu dňa vypadla línia Dniprovska 750 kV najmenej dvakrát, ale vedenie bolo následne opäť obnovené. Nakoniec zostala Záporožská JE počas týchto výpadkov napojená iba na záložné vedenie 330 kV z neďalekej rozvodne tepelnej elektrárne na zabezpečenie záložnej elektriny v prípade potreby. Ukrajina preto finálne rozhodla a informovala MAAE, že v dôsledku prerušenia dodávky elektrického z rezervného vedenia Dniprovska 750 kV boli dva prevádzkové reaktorové bloky ZNJP odpojené od elektrickej siete a spustili systémy núdzovej ochrany, pričom všetky bezpečnostné systémy zostali funkčné. Všetkých šesť reaktorových blokov Záporožskej JE zostalo potom už aj po obnovení elektrického vedenia odpojených od siete.

26. augusta

Pracovníci Záporožskej JE začali pripájať 5. a 6. blok do elektrickej siete ukrajinského energetického systému.

3. septembra

Ukrajina oznámila, že v dôsledku ostreľovania 2. septembra bolo Dneprovské elektrické vedenie 750 kV nedostupné, ale záložné vedenie 330 kV stále zostalo. Výkony reaktorových blokov č. 5 a č. 6 boli preto následne znížené iba na 500 MW, aby nedošlo k preťaženiu elektrickej siete.

4. septembra

Ukrajina hlásila ďalšie ostreľovanie JE, pri ktorom bola zasiahnutá strecha budovy prvého reaktorového bloku, v priestoroch ktorého sa okrem iného nachádza čerstvé jadrové palivo a sklad pevného rádioaktívneho odpadu. Ďalej boli zasiahnuté a poškodené – vnútorná železničná trasa JE ako aj cesta pred budovou reaktorového bloku č. 2 a vyvýšený chodník používaný personálom na prechod medzi blokmi č. 2 a č. 3.

6. septembra

Jedno z interných záložných elektrických vedení bolo ostreľovaním poškodené; zároveň bola poškodená aj rozvodňa JE. Ich oprava si vyžiadala úplné odpojenie lokality od externého napájania a všetkých šesť reaktorových blokov muselo byť v odstavenom stave.

10. septembra

Po opravných prácach boli k Záporožskej JE opäť záložné elektrické vedenia pripojené.

11. septembra

Posledný prevádzkový reaktorový blok (č. 6.) Záporožskej JE bol odstavený.

16. septembra

Bolo opätovne pripojené k Záporožskej JE elektrické vedenie Dniprovska 750 kV.

19. septembra

Približne iba 300 metrov od Južno-Ukrajinskej JE došlo k explózii, ktorá zasiahla 150 kV záložné elektrické vedenie.

21. septembra

Odstreľovanie v areáli Záporožskej JE poškodilo potrubie rozprašovacích chladiacich jednotiek chladenia pre reaktorové bloky č. 5 a č. 6 poškodili a vyradili ich z prevádzky. Okrem toho ostreľovanie poškodilo interné vysokonapäťové elektrické vedenie pre reaktorový blok č. 6, čo spôsobilo spustenie jeho dieselových generátorov predtým, ako bol prepnutý na záložné elektrické vedenie.

27., 28. a 29. septembra

Výbuchy mín v blízkosti blokov 2 a 3 spôsobili rozbitie okien

na turbínovej hale 2. reaktorového bloku Záporožskej JE, ako aj v blízkosti vodného kanála a v blízkosti skladu suchého vyhoreného paliva.

30. septembra

Ruské úrady zadržali generálneho riaditeľa ZNPP, obvinili ho zo spolupráce s Ukrajinskou tajnou službou (sic!), a prepustili ho 3. októbra, keď ho „vydvorili“ na ukrajinské územie..

7. októbra

Boli poškodené niektoré interné záložné elektrické vedenia napájajúce 6. reaktorový blok Záporožskej JE, čo spôsobilo automatické spustenie dieselových generátorov bloku ešte skôr, ako mohol byť prepojený tak aby bol napájaný z ostatných reaktorových blokov.

8. októbra

Bolo poškodené bolo elektrické vedenie Dniprovska 750 kV a Záporožská JE opäť stratila externé vysokonapäťové napájanie, čo spôsobilo spustenie diesel-generátorov na všetkých reaktorových blokoch.

9. októbra

Bola ukončená oprava vonkajšieho elektrického vedenia, Dniprovska 750 kV, a bolo obnovené externé napájanie Záporožskej JE.

11. októbra

Ruské vojenské sily zadržali námestníka generálneho riaditeľa Záporožskej JE a vyšetrovali ho. Prepustili ho až po týždni 17. októbra.

16. októbra

Zamestnanci MAAE sa na mieste (na JE) dozvedeli, že pre Záporožskú JE bola rusmi vytvorená ruská štátna prevádzková organizácia so sídlom v Moskve a Ruská federácia následne oznámila, že prevzala kontrolu nad zariadením a teraz prijíma a riadi prevádzkové rozhodnutia Záporožskej JE.

17. októbra

Problém vo vzdialenej rozvodni spôsobil. Že bolo elektrické vedenie na Záporožskú JE zo strany línie Dniprovska 750 kV odpojené (ale neskôr v ten istý deň bolo znovu aj pripojené).

19. októbra

V dôsledku ostreľovania na rozvodni tepelnej elektrárne došlo k strate hlavného vnútorného záložného elektrického vedenia Záporožskej JE.

30. októbra

Výbuch míny poškodil vnútorný zdroj vysokého napätia

na 4. reaktorový blok Záporožskej JE a blok musel byť prepnutý na záložné vedenie.

2. novembra

Ostreľovanie spôsobilo, že VN línia Dniprovska 750 kV a 330 kV boli odpojené a spustili sa automaticky opäť dieselové generátory (EDG). Reaktorové bloky č. 5. a č. 6. Záporožskej Je boli nakoniec uvedené do odstaveného ale aj vychladeného stavu.

2. novembra

Keď bolo odpojené hlavné externé elektrické vedenie pre Záporožskú JE Dniprovska 750 kV po ostreľovaní 2. novembra, tak s tým istým VN vedením 750 kV stratila spojenie aj Južno-Ukrajinská JE, čo je jedno z troch 750 kV vedení, ktoré táto JE tiež používa. Následkom bolo že Južno-Ukrajinská JE musela znížiť výkon jedného zo svojich troch prevádzkovaných reaktorových blokov o 50 %. Dniprovské vedenie 750 kV bolo opravené 4. novembra. Potom už boli do 8. novembra boli tri prevádzkované reaktory Južno-Ukrajinskej JE na plnom výkone.

5. novembra

Konečne boli vonkajšie elektrické vedenia okolo Záporožskej JE opravené a znovu pripojené k rozvodni JE, čo umožnilo externé napájanie lokality a odstavenie diesel-generátorov.

12. novembra

Do areálu Záporožskej JE dorazil konvoj 24 nákladných áut so zásobami a náhradnými dielmi.

Začali otvorené konflikty medzi ruskou a ukrajinskou stranou v prevádzkovaní Záporožskej JE:

- V novembri schválili Energoatom a ukrajinský jadrový dozor (SNRIU) návrh ukrajinského prevádzkového personálu na spustenie prevádzky reaktora 6 na nízkom výkone s cieľom poskytnúť viac pary, pričom by sa stále nevyrábala elektrina, ale ROSATOM neudelil povolenie údajne s tým, že je to kvôli prevádzke lokality a nespoľahlivého pripojenia k elektrickej sieti.

14. novembra

MAAE sa na mieste dozvedela, že ruský dodávateľ, ktorý vykonával úpravy systému fyzickej ochrany Záporožskej JE suchého skladu vyhoreného paliva elektrárne, bola ruská spoločnosť, ktorá nemala žiaden súhlas, či povolenie od ukrajinského jadrového dozoru (SNRIU).

15. novembra

Pracovníci MAAE zaregistrovali ukladania betónových blokov ruskou stranou, ktoré inštalovali na budove 6. reaktorového bloku Záporožskej JE (tam kde sú umiestnené diesel-generátory).

15. novembra

Ruské raketové útoky poškodili elektrickú sieť Ukrajiny; z čoho dôsledku stratila externe spojenie elektrickej energie Chmelnickej JE a museli byť spustené diesel-generátory (na poskytovanie núdzovej energie).

19. novembra

Ostreľovanie opať zasiahlo rozprašovacie chladiace zariadenia a strážnicu na Záporožskej JE. Prevádzka nebola ovplyvnená.

20. novembra

Ostreľovanie zasiahlo celkovo až štyri reaktorové bloky Záporožskej JE a spôsobilo škody na nádržiach s kondenzátom, na cestách, železničných tratiach a nadjazde. Strecha špeciálnej budovy 2 bloku bola tiež zasiahnutá, ale našťastie, aj keď tam bolo uskladnené čerstvé jadrové palivo - nebolo poškodené. Jeden z diesel-generátorov bol vyradený z prevádzky, pretože bolo jeho spojenie s blokmi poškodené ostreľovaním; toto spojenie bolo obnovené až o niekoľko dní neskôr.

23. novembra

Záložné 330 kV aj 750 kV elektrické vedenie Dniprovska boli odpojené od napätia v dôsledku poškodenia ukrajinskej siete. Záporožská JE opatovne stratila vonkajšie napájanie a museli opať používať na napájanie diesel-generátory.

24. novembra

Na teritórium JE konečne dorazili celkovo štyri kamióny rozvážajúce motorovú naftu (pre DG). Obidve záložné 330 kV aj Dniprovské 750 kV elektrické vedenia boli obnovené a Záporožská JE mala obnovené externé napájanie elektrickej energie z mimo lokality. Diesel-generátory museli byť v prevádzke približne 20 hodín.

23. a 24. novembra

Po prvýkrát na Ukrajine stratili úplne všetky JE externé napájanie – ZNPP, RNPP, SUNPP, KhNPP a ChNPP – stratili prístup k externému napájaniu v rovnakom čase a boli vynútené sa spoliehať iba na svoje diesel-generátory na dochladení jadrových reaktorov a iné dôležité jadrovej bezpečnosti a bezpečnostných funkcií. V reakcii na zníženie frekvencie siete boli všetky energetické bloky v RNPP, SUNPP a KhNPP v rámci bezpečnostného opatrenia automaticky odpojené od elektrickej siete.

25. novembra

Všetky ukrajinské JE opäť získali externé napájanie elektrickej energie.

29. novembra

Do areálu Záporožskej JE dorazil prvý mobilný dieselový kotol. Ďalšie analogické kotly dorazili v nasledujúcich dňoch a spustili pomocnú prevádzku pre zabezpečovanie potrieb odstavených reaktorových blokov.

30. novembra

Hlavný inžinier Záporožskej JE informoval inšpektorov MAAE, ako aj zamestnancov JE, že podpísal zmluvu so spoločnosťou Rosatom a bol vymenovaný za (ruského) riaditeľa JE.

9. decembra

„Nový“ riaditeľ Záporožskej JE informoval inšpektorov MAAE, že škody z ostreľovania v novembri, ktoré predstavovali bezpečnostné riziko, boli opravené.

13. decembra

Záložné vedenie Záporožskej JE 330 kV bolo odpojené ale na druhý deň bolo znovu napájané.

16. decembra

Raketové útoky poškodili ukrajinskú elektrickú sieť, čo prinútilo jadrové elektrárne znížiť ich elektrický výkon.

20. decembra

Inšpektori MAAE sa dozvedeli o tom, že jadrový regulačný orgán Ruskej federácie Rosteknadzor si zriadil stálu prítomnosť svojich inšpektorov na Záporožskej JE.

23. decembra

Bola dokončená výstavba ďalších fyzických bariér v areáli suchého skladu vyhoreného paliva Záporožskej JE.

29. decembra

Poškodenie ukrajinskej elektrickej siete v dôsledku ostreľovania spôsobilo, že ukrajinské jadrové elektrárne museli znížiť svoj elektrický výkon.

29. decembra

Záložné vedenie 330 kV pre Záporožskú JE bolo odpojené od napätia k ostreľovaniu na vzdialenom mieste. Obnovené bolo až 6. januára 2023.

31. decembra

Raketové útoky poškodili ukrajinskú elektrickú sieť, čo prinútilo všetky ukrajinské jadrové elektrárne opakovane znížiť ich elektrický výkon.

1. januára 2023

Ruský rubeľ sa stal jedinou menou akceptovanou v

oblasti pod dočasnou vojenskou kontrolou Ruskej federácie,

pričom platy Energoatomu sa vyplácajú v ukrajinských hrivnách.

10. – 11. januára

Záložné vedenie pre Záporožskú 330 kV bolo z neznámych dôvodov odpojené a potom opakovane pripojené.

14. januára

Raketové útoky na ukrajinskú elektrickú sieť spôsobili, že ukrajinské JE v rámci preventívneho opatrenia opakovane vynútene znížili svoj elektrický výkon.

14. januára

Letecký útok spôsobil požiar v areáli Ústavu jadrového výskumu v Kyjeve, v ktorom sa nachádza výskumný reaktor WWR-M.

18. januára

Inšpektori MAAE na Záporožskej JE sa dozvedeli, že od začiatku ozbrojeného konfliktu odišla približne tretina všetkých operačných zamestnancov JE.

19. januára

Záložné vedenie ZNPP 330 kV bolo odpojené od napätia a o niekoľko hodín neskôr bolo znovu napájané.

21. januára

V dôsledku zvýšenia okolitej teploty a dostatočného vykurovania, ktoré zabezpečujú mobilné naftové kotly, bola približne tretina pary vyrobenej na 6. reaktorovom bloku Záporožskej JE presmerovaná zo systému centrálneho vykurovania (CZT) pre použitie v chemickom oddelení na vyčistenie cca 100 m3 odpadových vôd (za deň).

26. januára

Pracovníci MAAE informovali o nízkom stave vody vo vodnej nádrži Kachovka, ktorá zabezpečuje chladiacu vodu pre Záporožskej JE (na úrovni 14,6 m).

6. februára

Para zo 6. reaktorového bloku Záporožskej JE bola odvedená späť do CZT v rámci prípravy na predpokladaný pokles teploty okolia. Čistenie odpadových vôd bolo pozastavené až do dosiahnutia teplôt ktoré by to mohli umožniť.

8. februára 2023

Inšpektori MAAE informovali o hladine vody v nádrži Kachovka 13,9 m.

15. februára

Inšpektori MAAE informovali o hladine vody v nádrži Kachovka 13,98 m.

Marian Nanias

Marian Nanias

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  274
  •  | 
  • Páči sa:  1 163x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu