Je to to isté, alebo nie?
Minule som bol náhodou svedkom zaujímavej diskusie. Dvaja ľudia diskutovali o tom či sú röntgenové lúče (X-lúče) a gama žiarenie to isté, alebo nie. Neviem už na čom sa nakoniec dohodli, pretože som musel z toho miesta odísť, ale uvedomil som si že táto téma môže byť pre mnohých čitateľov zaujímavá, resp. možno tiež nie úplne jasná.
Takže by možno stálo aj za to ju objasniť.
Je to zaujímavá téma, ktorá sa dá vysvetliť pomerne stručne a jasne, ak sa zameriame na kľúčové rozdiely a ich podstatu.
Rozdiel medzi röntgenovým (X-lúčmi) a gama žiarením

Röntgenové (X-lúče) a gama žiarenie sú oba druhy elektromagnetického žiarenia, čo znamená, že ide o vysokoenergetické fotóny (častice svetla) s veľmi krátkou vlnovou dĺžkou.
Obidva typy sú ionizujúce, čiže môžu vytrhávať elektróny z atómov a poškodzovať bunky, preto sú využívané v medicíne, priemysle, ale aj potenciálne nebezpečné.

Rozdiely spočívajú v ich pôvode, energii a spôsobe vzniku. Tu je stručné porovnanie:
1. Pôvod:

o Röntgenové žiarenie (X-lúče): Vzniká v "atómovej kôre" elektrónov (teda elektrónovom obale), keď vysokoenergetické elektróny dopadajú na kovový terč (napr. v röntgenovej trubici) a spôsobujú presuny elektrónov medzi energetickými hladinami. Produkuje sa umelo, napr. v röntgenových prístrojoch.

o Gama žiarenie: Vzniká v "atómovom jadre" počas rádioaktívneho rozpadu alebo jadrových reakcií (napr. pri rozpade kobaltu-60 alebo v jadrových reaktoroch). Je prirodzené (pri rádioaktivite) alebo vzniká pri špecifických jadrových procesoch.
2. Energia a vlnová dĺžka:

o Röntgenové žiarenie: Má nižšiu energiu, typicky v rozmedzí 10 keV až 100 keV (kilo-elektrónvoltov). Vlnová dĺžka je v rozmedzí 0,01–10 nm.
o Gama žiarenie: Má vyššiu energiu, zvyčajne 100 keV až niekoľko MeV (mega-elektrónvoltov). Vlnová dĺžka je kratšia, často menej ako 0,01 nm.

o Prekrývanie: Niektoré vysokoenergetické X-lúče môžu mať energiu podobnú nízkym gama lúčom, ale ich pôvod ich odlišuje.
3. Prenikavosť:

o Röntgenové žiarenie: Menej prenikavé, ľahšie zastaviteľné tenšími vrstvami materiálov (napr. olovom alebo betónom). Používa sa v medicíne (röntgenové snímky) kvôli schopnosti preniknúť cez mäkké tkanivá, ale nie cez kosti.
o Gama žiarenie: Veľmi prenikavé, vyžaduje hrubšie tienenie (napr. niekoľko cm olova alebo metrov betónu). Používa sa v rádioterapii alebo na sterilizáciu zariadení.
4. Využitie:

o Röntgenové žiarenie: Medicína (röntgenové snímky, CT), bezpečnostné skenery, materiálová analýza.

o Gama žiarenie: Rádioterapia (liečba rakoviny), sterilizácia zdravotníckeho materiálu, kontrola kvality v priemysle.
Stručné zhrnutie: X-lúče vznikajú v atómovej kôre, majú nižšiu energiu a sú umelo generované. Gama lúče pochádzajú z jadra, sú vysokoenergetické a vznikajú pri rádioaktívnych procesoch. Obidva sú ionizujúce, ale gama lúče sú prenikavejšie a nebezpečnejšie.
Historické fakty o objave a vývoji
Röntgenové žiarenie (X-lúče):

Objav: Wilhelm Conrad Röntgen, nemecký fyzik, objavil X-lúče v roku 1895 na Univerzite vo Würzburgu.

Pri experimentoch s katódovými trubicami (vákuové trubice s elektrickým výbojom) si všimol, že neznáme žiarenie preniká cez papier a iné materiály a spôsobuje žiaru na fluorescenčnej obrazovke. Nazval ho „X-lúče“ kvôli neznámej povahe („X“ ako neznáma).

Kľúčový moment: Röntgen vytvoril prvú röntgenovú snímku ruky svojej manželky Anny Berthe, čím odhalil potenciál pre medicínu. Publikoval svoje zistenia v článku „O novom druhu lúčov“ (december 1895).
Vývoj:
Už v roku 1896 sa X-lúče začali používať v medicíne na diagnostiku zlomenín a detekciu cudzích predmetov v tele.
V 20. storočí sa zdokonaľovali röntgenové trubice a vznikli pokročilé techniky ako počítačová tomografia (CT, 1970s).
Ocenenie: Röntgen získal prvú Nobelovu cenu za fyziku v roku 1901 za objav X-lúčov. Odmietol patentovať svoj objav, aby bol dostupný pre všetkých.
Gama žiarenie:

Objav: Gama žiarenie bolo objavené v roku 1900 francúzskym fyzikom Paulom Villardom v Paríži pri štúdiu rádioaktívneho rozpadu rádia. Villard zistil, že rádium vydáva vysoko prenikavé žiarenie, odlišné od alfa a beta častíc, ktoré objavil Henri Becquerel.
Názov a potvrdenie: Termín „gama žiarenie“ zaviedol Ernest Rutherford v roku 1903, ktorý potvrdil, že ide o elektromagnetické žiarenie s vyššou energiou ako X-lúče.

Rutherford a jeho kolegovia (napr. Frederick Soddy) ďalej študovali jeho vlastnosti.
Vývoj:
V 20. rokoch sa začalo chápať, že gama žiarenie pochádza z jadrových prechodov (napr. pri rozpade izotopov ako kobalt-60).
V 50. rokoch sa gama žiarenie začalo používať v medicíne (rádioterapia na liečbu rakoviny) a priemysle (sterilizácia, kontrola zvarov).
Vývoj detektorov (napr. scintilačných detektorov) a pokročilých zdrojov gama žiarenia (napr. izotopov ako cézium-137) rozšíril jeho aplikácie.
Kľúčové postavy:

Henri Becquerel (objav rádioaktivity, 1896, Nobelova cena 1903).

Marie a Pierre Curie (výskum rádia, Nobelova cena 1903 a 1911).
Paul Villard, Ernest Rutherford a ďalší, ktorí objasnili povahu gama žiarenia.
Zhrnutie a zaujímavosti
Rozdiel v skratke: X-lúče (nižšia energia, vznik v atómovej kôre, umelé) vs. gama lúče (vyššia energia, vznik v jadre, prirodzené alebo jadrové procesy).
Historicky:
X-lúče objavil Röntgen v 1895, rýchlo našli uplatnenie v medicíne, Nobel 1901.
Gama žiarenie objavil Villard v 1900, pomenoval Rutherford, využitie od 50. rokov.
Pre zaujímavosť: Röntgenov objav spôsobil senzáciu – noviny písali o „lúčoch, ktoré vidia cez telo“, a verejnosť bola fascinovaná aj znepokojená. Gama žiarenie bolo spočiatku menej chápané, no jeho využitie v rádioterapii zachránilo (a stále zachraňuje) milióny životov.