Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia spolufinancuje Európsky sociálny fond. Rozpočet programu je 881,8 mil. eur. Spolu s verejnými zdrojmi, spolufinancovaním súkromného sektora a zapojením tzv. iných zdrojov (121 mil.eur), by malo byť do roku 2013 cez tento program prefinancovaných viac ako jedna miliarda euro.
Súčasťou tohto programu je Národný projekt XXIV-2 pod názvom Zvyšovanie zamestnanosti profesionálnych rodičov. Na jeho realizáciu bolo vyčlenených 2 652 643,70 EUR. Projekt prebieha od decembra 2008 do marca 2011. Cieľom projektu je rozvoj profesionálnych rodín, skvalitnenie prípravy, udržateľnosť a zvýšenie počtu profesionálnych rodičov. Ciele sa majú dosiahnuť formou propagácie, zabezpečovaním prípravy na profesionálne rodičovstvo, vzdelávaním zamestnancov detských domovov, vzdelávaním a starostlivosťou o profesionálnych rodičov, medzinárodnou spoluprácou a má byť realizovaný aj empirický sociologický výskum ústavnej starostlivosti v profesionálnych rodinách.
Môj súkromný empirický výskum vychádzajúci z informácií získaných v rámci poradenskej praxe svedčí o tom, že táto akcia je ohromným hurásystémom za veľké peniaze, ktorý nielenže neprispieva k rozvoju profesionálnych rodín, ale demotivoval a znechutil stovky nádejných profesionálnych rodičov.
Motivačné stretnutia prebiehajú na území celého Slovenska. Mnohí účastníci sa s chuťou a odhodlaním pustili do prípravy na profirodičovstvo, ktorá trvá 60 hodín, pri záujemcoch s pedagogickým vzdelaním 40 hodín.
Po ukončení kurzu sa s nadšením vrhli na detské domovy, kde hľadajú uplatnenie.
Z diskusií:
Bibiana, Prešov:
Manžel ukončil prípravu v máji tohto roku od vtedy sa neúspešne pokúšame nájsť detičky. V detských domovoch v našom kraji vraj nie sú deti vhodné do profirodiny. Je to smiešne, keďže štatistiky hovoria niečo iné. Problém je v tom , že riaditelia nemajú, alebo nechcú mať pre profirodičov pracovné úväzky, aspoň to tvrdia. My sme veľmi sklamaní zo systému, ktorý tu funguje. Šli sme do toho plný plánov a nadšenia . Najviac ma pobavilo, keď sme prišli na UPSVAR a na stĺpoch boli polepené pútače „staňte sa profesionálnym rodičom!".
Lenka, Martin:
Za posledného pol roka som oslovila devätnásť detských domovov v blízkom aj vzdialenejšom okolí a detičky, respektíve pracovné úväzky, nie sú. Je mi ľúto, že sa to nehýbe. Videla som, ako vyzeralo dieťa po pár mesiacoch v detskom domove a aj ako sa zmenilo behom pár týždňov doma. Myslím, že lepší argument, prečo by deti mali byť v profirodine čo najskôr, najlepšie hneď po narodení, nie je.
Margita, Veľký Krtíš:
Všade ma odmietli. Buď nemali úväzok alebo sa vyhovorili že bývame ďaleko. V našom okrese nemáme detský domov. Ale ani Úrad práce nevie poradiť, kam sa má človek obrátiť. Darmo by som ja chcela detičkám pomôcť. V médiách vyhlasujú a nakoniec sa nič nedeje. Alebo len pár vyvolených sa môže takto zamestnať?
Erika, Nové Zámky:
Kurz som ukončila vlani. Mám žiadosti asi v dvadsiatich detských domovoch , ale zamestnancov nikde nechcú. Stále sa na niečo vyhovárajú. Hlavne, že aj tento víkend túto prácu propagovali v na JOJ a TA3! Neustále sa robia kurzy , ale nechápem načo, keď je nás veľa, ktorý sme prípravu absolvovali, ale práce je málo.
Prezident Detského centra PaeDr. Viktor Blaho sa na stránkach Združenia zástupcov neštátnych detských domovov vyjadril nasledovne:
„To, ako sa tento projekt realizuje je podľa mňa skôr kontraproduktívne... Názor na to majú aj občania, ktorí by radi dali deťom kus miesta vo svojom srdci, aj bez sľubovaného notebooku z národného projektu, no sú zúfalí, pretože ich nechce nikto zamestnať, aj napriek tomu, že v detských domovoch je ešte stále detí neúrekom. Hoci sa na národný projekt vynaloží v prepočte niekoľko desiatok miliónov slovenských korún, na vytvorenie nových pracovných miest profesionálneho rodiča akosi neostáva. "
Podľa slov pána Blaha ich detský domov eviduje približne 200 žiadostí o miesto profesionálneho rodiča. Týmto žiadateľom nemôžu vyhovieť.
Mnoho nádejných profesionálnych rodičov bolo týmto spôsobom zavádzaných.
To, aby boli na túto profesiu pripravení, ich stálo nemálo času a financií (rodina, kde sa pripravovali obaja rodičia hovorila o čiastke viac ako 160 eur za kurz)
Pracovné miesta pre nových profesionálnych rodičov neboli vytvorené v postačujúcej miere, napriek tomu sa štát vrhol do míňania peňazí, ktorých preinvestovanie bude musieť veľmi dobre zdôvodniť.
Otázky zostávajú.
Ako pri vyhodnocovaní projektu budú obhájené investované peniaze, keď nie je možné profesionálnych rodičov zamestnať z dôvodu nedostatku pracovných miest?
Kto vysvetlí budúcim nádejným profesionálnym rodičom, že vynakladali čas, peniaze a úsilie zbytočne a že v skutočnosti s nimi nikto nepočíta?
Kde bude ich zanietenie, ideály a motivácia, keď raz konečne príde k tomu, že ich bude mať kto zamestnať?
Obávam sa, že ak sa komisie budú zaoberať výsledkami tohto národného programu, stane sa to starosťou každého jedného z nás, pretože ak financie nesplnili svoj účel, budeme ich musieť vrátiť . My všetci.