Vážená pani ministerka,
dovoľujem si obrátiť sa na Vás o pomoc pri riešení situácie v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti.
Zákon 305/2005 upravuje o.i. aj podmienky, za ktorých je možné si osvojiť dieťa. Ak budúci osvojitelia spĺňajú podmienky dané zákonom, je im umožnené, aby sa kontaktovali s dieťaťom. Ak sa rozhodnú pre konkrétne dieťa, podávajú na Krajský súd žiadosť o predosvojiteľskú starostlivosť.
Pri opakovaných kontaktoch a hosťovských pobytoch dieťaťa v domácnosti, prichádza samozrejme k citovým väzbám medzi ním a budúcimi náhradnými rodičmi. Tí však na rozhodnutie súdu o predosvojiteľskej starostlivosti, aby sa o ňho mohli riadne, celodenne starať, čakajú niekoľko mesiacov, čo spôsobuje silné traumatické zážitky budúcim osvojiteľom, ale najmä deťom, ktoré sa po ukončení hosťovského pobytu vracajú späť do ústavnej starostlivosti.
Hlavným problémom sa stávajú súdne prieťahy pri zverení dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti, z čoho vyplýva, že sa vhodne nezabezpečuje ochrana práv a právom chránené záujmy detí, následkom čoho vznikajú a prehlbujú sa poruchy psychického vývinu, fyzického vývinu a sociálneho vývinu detí. Opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí majú zabezpečiť ochranu dieťaťa, ktorá je nevyhnutná pre jeho blaho a ktorá rešpektuje jeho najlepší záujem v zmysle uznesení medzinárodných dohovorov.
V týchto intenciách sa dá takéto jednanie považovať za prestúpenie zákona.
Preto apelujem na Vás, aby ste umožnili zmenu právneho poriadku tak, aby boli žiadosti o predosvojiteľskú starostlivosť vybavené predbežným opatrením.
Predbežné opatrenia upravuje Občiansky súdny poriadok (OSP), vydaný zákonom č. 40/2006 Z.z. a konkrétne jeho §75 a §75a.
Citujem §75 :
(5) Ak súd rozhoduje o návrhu na vydanie predbežného opatrenia podľa § 76 ods. 1 písm. b) a g), rozhodne najneskôr do siedmich dní od doručenia návrhu, ktorý má náležitosti podľa odseku 2. Ak súd rozhoduje o návrhu na vydanie predbežného opatrenia podľa § 75a, rozhodne najneskôr do 24 hodín od doručenia návrhu, ktorý má náležitosti podľa odseku 2.
§75a:
(1) Ak sa ocitne maloleté dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie alebo priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený, súd bez návrhu alebo na návrh orgánu povereného výkonom sociálnoprávnej ochrany a prevencie podľa osobitných predpisov predbežným opatrením nariadi, aby bolo maloleté dieťa dočasne zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú v uznesení určí.
Tento krok sa v daných prípadoch pre neznalosť zákona opomína, preto navrhujem, aby bol zakomponovaný do zákona 305/2005 ako jeden z prvých krokov zverenia dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti a následnom osvojení. Zamedzí sa tým ďalšiemu psychickému a emocionálnemu strádaniu detí, ktoré môžu počas čakania na rozhodnutie o predosvojiteľskej starostlivosti zdieľať láskyplné rodinné prostredie, ktoré je nevyhnutné pre ich zdravý vývin. Ide o životy detí, ktoré sú poznačené bolesťou a strádaním a to, aby sa dostali do prijateľného prostredia je pre nich neodkladné. Pre malé dieťa sú prvé roky jeho života zásadné a traumatické zážitky z detstva môžu negatívne ovplyvniť celý jeho život.
Verím, že Vám záleží na zlepšení kvality života opustených detí, preto dúfam vo Vašu spoluprácu a skorú odpoveď, za čo vopred srdečne ďakujem.
S pozdravom
Bc.Natália Blahová