Už je to tu zase!

Poznáte ten vtip? - Ide to po lese a robí to ďum-ďum. Čo je to? - Lesné ďum-ďum. Má to aj pokračovanie: - Ide to po lese a nerobí to ďum-ďum. Čo je to? - Neviem. Ale už je to tu zase! Trochu suchý vtip, viem, ale napadol ma v súvislosti s pojmom reštrukturalizácia. - Čo je to reštrukturalizácia? - Neviem. Ale už je to tu zase!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Poniektorí majú z tohto termínu koprivku, niektorí dostávajú záchvaty zlosti, iní upadajú automaticky do letargie. Nadšencov som zatiaľ nestretla.

Reštrukturalizácia detských domovov po prvé:

Veľmi dobre to znie a evokuje to rôzne fantastické predstavy o tom, čo by sa dalo vytvoriť namiesto detských domovov, kde sú deti ako húsatká držané v skupinách pod vedením službukonajúceho dozoru, ktorý sa strieda v pravidelných intervaloch.

Vo veľkej snahe priblížiť sa naplneniu Dohovorov o právach dieťaťa sa vybrali kompetentní po ceste reštrukturalizácie detských domovov. V roku 2003.
Ich predstava bola, že veľkokapacitné chovné stanice v podobe internátnych detských domovov premenia na útulné domovy.
Ako?
Postavia priečky. Aby jednotlivé skupiny boli od seba navzájom izolovanejšie. Aby výchova neprebiehala hromadne, aby mali pocit príslušnosti ku skupine, aby sa viac naučili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do tohto úsilia sa pustili naozaj z veľkou vervou.
Grandiózna predstava o humanizácii ústavnej výchovy bola veľkoryso podporená účelovými prostriedkami vynaloženými z rozpočtu Ministerstva PSaVR .

Na rok 2004 bola vyčlenená na reštrukturalizáciu detských domovov suma vo výške 232 000 000 Sk - slovom dvestotridsaťdva miliónov slovenských korún.

Ako si pochvaľujú príliv týchto financií z doby nedávno minulej zriaďovatelia a pracovníci detských domovov sa neodvažujem hádať.

Považujme to za jeden krok k tomu, aby sme sa o kúsok pohli od postkomunistických lágrov k tomu, čomu by sa dalo hovoriť detský domov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším krokom smerom k najlepšiemu záujmu dieťaťa by mala byť individuálna starostlivosť. Taká starostlivosť, ktorá by napĺňala citové potreby dieťaťa.

Nech sú skupiny akokoľvek od seba izolované, stará sa o nich personál detského domova. Podľa prieskumov sa v starostlivosti o dieťa vystrieda denne až 8 ľudí. Dieťa márne hľadá citovú oporu, svoj vzor, niekoho, na koho by sa mohlo vždy obrátiť so svojimi radosťami a starosťami, niekoho, kto by mu prejavoval bezpodmienečnú lásku.
Tento deficit v citovej oblasti má devastujúci vplyv na jeho neskorší život. Kým je dieťaťom, zaostáva v dôsledku toho, že mu nebola venovaná individuálna starostlivosť, ktorú si každé malé dieťa vyžaduje a zaslúži. Keď vyrastie, nedokáže sa vyrovnať s realitou za bránou detského domova.

SkryťVypnúť reklamu

Treba s tým niečo robiť.

Reštrukturalizácia detských domovov po druhé:

Píše sa rok 2008 a v pláne je novelizácia zákona 305/2005. Pri jeho čítaní treba vskutku sedieť a dýchať zhlboka.

Objavil sa nám v ňom nový termín, na ktorý si dúfam nebudeme musieť v dohľadnej dobe zvykať.

Rodinný domov.

Chcete definíciu tohto pojmu z dielne ministerstva?

V rodinnomdomove sa vykonáva ústavná starostlivosť, predbežné opatrenie a výchovnéopatrenie v profesionálnej rodine a vsamostatnej skupine,zriadených výlučne v samostatných rodinných domoch alebo vsamostatných bytoch, ktoré sa nachádzajú v obytných domoch. V jednomrodinnom dome alebo byte rodinného domova možno zriadiť lenjednu samostatnú skupinu a ak sú v rodinnom domove utvorené vhodnépodmienky zodpovedajúce potrebám detí, aj špecializovanú samostatnúskupinu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to znamená?

Treba postaviť XY domčekov. V tých domčekoch budú žiť deti zverené do ústavnej starostlivosti. V jednom domčeku bude skupina detí , o ktoré sa budú starať vychovávatelia, ktorý sa budú v smenách pravidelne striedať.

Ó koľká zmena pre tieto deti.

Rodinný domov.

Ak uvážime, o čo sa jedná, zistíme, že je to nebezpečný oxymoron, ktorý nás všetkých má ukolísať v tom, že o deti je dobre postarané v rodine.

Ktorá známky rodiny ani v najmenšom nevykazuje.

Najzaujímavejšie je, že výchovná skupina v "rodinnom domove" je postavená na roveň profesionálnej rodine, kde sa o deti stará 24 hodín denne mama a otec.

Kompetentní zrejme očakávajú, že deti budú lepšie prospievať vďaka šindlovej streche, pod ktorou budú žiť.

Výskum kultúry prostredia na vplyv dojivosti už robil mladý pán inžinier vo filme Slunce, seno, jahody. Zrejme prišiel na niečo, čo ja neviem a čo sa dá aplikovať na výchovu v ústavnom zariadení. Pretože okrem skultúrnenia prostredia nevidím žiaden iný dopad.

Deti budú v skupinách, čím sa situácia od súčasnej nebude vôbec líšiť, budú sa o ne starať vychovávatelia striedajúci sa v smenách, po ktorých sa vrátia k svojim deťom.

Toto pričuchnutie k simulácii rodinného prostredia bude opäť iba náhražkou skutočného života, skutočných vzťahov, skutočnej lásky.

A bude stáť zrejme nemalé financie. Odkiaľ? Zo štátneho rozpočtu? Alebo z nikdy nevysychajúceho prameňa Európskych fondov?

Čo na tom záleží.

Zatiaľ zrejme nikto nerozmýšľa o variante, že by tieto premrhané financie využil účelnejšie a slušne zaplatil profesionálnych rodičov, aby boli ochotní starať sa o štátne deti. Aby im vytvoril podmienky, poskytol ubytovanie a dôstojné zaobchádzanie. Také, aby nemuseli lieky, okuliare a každý banán navyše, čo dieťaťu kúpia platiť z vlastného vrecka.

Dieťa v ústave stojí tento štát priemerne 270 tisíc korún ročne. To znamená, že za jeden mesiac zaplatíme my všetci na dieťa v ústavnej starostlivosti 22.000 Sk.
Utratíte toľko vy na potreby svojho dieťaťa? Je to viac ako priemerná mzda v tejto krajine, takže sa odvažujem predpokladať, že rozhodne nie. 

Len toľko som chcela - ak by ste v dohľadnej dobe počuli "reštrukturalizácia", vedzte, že štruktúra zostala rovnaká, no máme zopár rozkošných domčekov, ktoré nás stáli stovky miliónov.

A ak by ste v dohľadnej dobe počuli "rodinný domov", znamená, že slovo "rodina" a slovo "domov" stratili svoj pôvodný význam.

Natália Blahová

Natália Blahová

Bloger 
  • Počet článkov:  369
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Som sociálna poradkyňa. Ľudské práva, práva dieťaťa, rodinná a sociálna politika sú témy, ktorými sa zaoberám celý svoj pracovný život. Túžim po slušnom štáte, ktorý by fungoval pre ľudí a myslel aj na tých najslabších. Zoznam autorových rubrík:  RodinaúvahyPoéziapocitovkyknižnicaKomentáreu násPolitikafotonezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu