Nočná Trnava

Trnava je moja láska. Tu som sa narodila, tu som vyrastala, tu som dospievala a dospela. Žije tu celá moja rodina, po jej uliciach sa prechádzajú moji priatelia, kamaráti, bývalí spolužiaci. Mám tu svoje obľúbené lavičky, obchody, zákutia, ihriská... Nikdy by som neodišla tak ďaleko, aby som sa nemohla o pár minút vrátiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Krásna vo dne aj v noci.

Obrázok blogu

Mám rada súmerné veci. Pravidelný pôdorys mesta je ohraničený mestským opevnením. Trojičné námestie je epicentrom Trnavy. V lete podvečer si tu nie je kam sadnúť. Na lavičkách mladí ľudia, dedkovia aj ošumelí bezdomovci. Škoda, že s príchodom tmy tak rýchlo stíchne. Zostane ľudoprázdno. Križujú ho iba zamilované páry. To chalani odprevádzajú domov dievčatá.

Obrázok blogu

Divadlo Jána Palárika. Budovu si mešťania postavili z verejnej zbierky v roku 1831. Tu som spoznala, že rozprávky nemusia byť zatvorené v knižke alebo v telke. Aj moje deti to už vedia a páči sa im to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mestská veža je jednou z dominánt Trnavy. Postavili ju v roku 1534, kedy slúžila ako rozhladňa a chránila tak mesto pred nájazdami. Renesančná veža má 8 podlaží a výšku 57 metrov. Na vrchole kupoly je pozlátená socha Immacculaty.
Keď som sa ako mladá žaba vracala večer domov, údery jej hodín mi zrýchlili krok. "To bude zas prednáška!" :-)
Veľakrát som vystúpala po jej schodoch až na samý vrch, odkiaľ má každý mesto ako na dlani. Aj s deťmi som tam nedávno bola a zistila som, ako som sa zmenila. S chrbtom opretým o stenu som sa plýžila po obvode a pokrikovala hysterické povely na malých, ktorým sa narozdiel odo mňa nezdalo nič vratké ani príliš vysoko. "Tam býva babka, pozri! A hentam krsný!"

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V strede námestia stojí Súsošie Najsvätejšej Trojice. Barokové súsošie postavené v roku 1695 pozostáva z kamenného hrobu a stĺpu s plastikou korunovania Panny Márie Najsvätejšou Trojicou.
Keď sme boli ešte gympláci, okná našej triedy mierili do vojenských kasární. Veľké dvere garáží zostávali často otvorené a my sme si všimli medzi zaparkovanými vozidlami fragmenty nádherných sôch.

Obrázok blogu

Bola to ona - "Trojička", ako ju všetci domáci familiárne nazývajú. Čakala , kým padne režim, aby mohla povstať. Od roku 1993 je zase tam, kde bývala po storočia predtým.

Obrázok blogu

Dobre sa tu sedí pri káve a zmrzline, ale v časoch nedávno minulých, keď ešte neboli pamiatkári takí zúriví, viedla tadiaľto rušná cesta a pred divadlom bola najfrekventovanejšia zastávka autobusov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Zvonku ohúri veľkosťou a zvnútra barokovou nádherou.
Spomínam na jednu svadbu, kde som stála za chrbtom mladomanželov. Popoludňajšie slnko im robilo osvetľovača. Dopadalo cez klenuté obloky v takých nádherných tvaroch a farbách, že aj skeptik by uveril na zázraky.

Obrázok blogu

Trnava je o tajomných uličkách a zákutiach. O veľkolepých chrámoch a meštianskych domoch. O malých kostolíkoch a rušných pasážach. No pre tých, ktorí tu žijú či žili, je o ľuďoch.
Oni dávajú pečať spomienok tým krásnym miestam.

Natália Blahová

Natália Blahová

Bloger 
  • Počet článkov:  369
  •  | 
  • Páči sa:  48x

Som sociálna poradkyňa. Ľudské práva, práva dieťaťa, rodinná a sociálna politika sú témy, ktorými sa zaoberám celý svoj pracovný život. Túžim po slušnom štáte, ktorý by fungoval pre ľudí a myslel aj na tých najslabších. Zoznam autorových rubrík:  RodinaúvahyPoéziapocitovkyknižnicaKomentáreu násPolitikafotonezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu