Hip-hop je môj život

V súčasnosti je hip-hop rozšírený na celom území Slovenska a teší sa stúpajúcej popularite medzi mladými. Momentálne sa hip-hop definuje ako celosvetová subkultúra, prekračujúca jazykové, náboženské či rasové bariéry. S Jánom Vladárom som sa porozprávala o tom, ako vníma slovenský hip-hop práve on. „Hip-hop je životný štýl, s ktorým sa maximálne stotožňujem. Moja filozofia života, ktorou každodenne kráčam ulicami mesta. Je to niečo, čo  prezentuje moje vnútorne ja. Pocity, myšlienky, vnímanie.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Na začiatku k hip-hopu patrili rap, DJ-ing, graffiti a beatbox. Dnes však zahŕňa aj hudbu zvanú breakdance (tí, čo sa točia na hlave a sú asi z gumy), slang (jo, jo brácho J) či módu (chápete – široké gate a XXL mikina). A ako je na tom Johny? „Hip-hopovo som sa začal obliekať už na základnej škole. V tej dobe bol obmedzený výber hip-hop oblečenia. Nosili sa väčšinou „fejky“, ale postupom času a s príchodom internetu a zahraničných obchodov sa rozmohol biznis aj v tomto smere a hip-hoperi začali kupovať široké gate, mikiny, tričká zahraničných značiek. Rodina si už na moje obliekanie zvykla. Len sem-tam mi mama a babka povie, že si mám dať vyššie pudlo. Ale inak pohoda. Myslím si, že nezáleží na oblečení, ale na tom, či človek vníma hip-hop srdcom. Lebo veľa ľudí prezlieka kabáty a hrajú sa na veľkých „ganxtrov“ preto, že je to v móde. Ale príde iná móda a už sú z nich parketoví chlapci na diskotékach v obtiahnutých tričkách a džínsoch s nagelovanými vlasmi. To sa mi nepáči.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štýl a technika rapovania závisí na tom, aby piesne obsahovali hovorené prvky a dôraz sa kladie na bicie a basovú linku. Väčšina ľudí však považuje hip-hopovú hudbu za kontroverznú, najmä kvôli vulgárnym textom. Práve preto sú hip-hoperi vystavovaní aj nespútanej vlne kritiky okolia. Podľa mňa sú nadávky už samozrejmosťou piesní. Johny: „Expresívne výrazy v textoch raperov moc nemusím. Skôr si vážim raperov, ktorí nenadávajú vôbec, prípadne obmedzujú vulgarizmy na minimum. Osobne poznám skupiny, ktoré vo svojich pesničkách nemajú ani jeden vulgarizmus a ich hudba je určená pre všetky vekové kategórie. Moja rada v tomto smere je jasná: Stačí otvoriť srdce a počúvať hip-hop bez nadávok. U mňa na prvom mieste je jednoznačne skupina Predstawa z Prievidze. Sú to dve raperky Beri a Nycol, ktoré robia rap zo srdca pre ľudí. Nepoznám iné dievčatá, ktoré by robili rap, graffiti, freestyle a hrali streetball. Sú veľmi charizmatické a očarujúce. Tak isto patri u mňa medzi top aj Ujo Marky a.k.a. Marek 6.59 z Prešova. Je to stará škola a jeho skladby sú nadčasové. Čo sa týka raperov, ktorých nemusím, tak asi zoskupenie G UNIT z USA. Ja som Slovák ako repa a verný slovenskému rapu :-)“

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa povie raper, v mojej mysli sa okamžite objaví istý obrázok. Vidím chalana s obrovskými reťazami na krku, mohutné zlaté prstene a rôzne iné hip-hopové doplnky. Veľa spevákov a tanečníkov má piercingy či tetovania. „Piercing ani kerku nemám a ani neplánujem mať. Poznám veľa chalanov, ktorí majú tatoo na rukách, nohách a celom tele. Je to určitým spôsobom zvýraznenie hip-hopového imidžu. Piercing väčšinou hip-hoperi nenosia. Retiazky a prstene sa mne osobne nepáčia. Je to kopírovanie po amerických raperoch, ktorí s hrdosťou prezentujú svoje peniaze a bohatstvo na krku prípadne rukách. U nás na Slovensku má v obľube nosenie prsteňov a zlatej retiazky za 6 600 € Rytmus zo skupiny Kontrafakt. Najdrahšiu retiazku na Slovensku, čo sa týka spevákov má však Igor Kmeťo ml. zo skupiny Kmeťoband, ktorý si ju dal vyrobiť špeciálne na zákazku a stála ho až 8 300 €.“

SkryťVypnúť reklamu

K hudbe a spevákom patria vystúpenia. Zúčastniť sa aj nejakého nadupaného koncertu, kde by vystupovala skupina svetového mena musí byť pecka. „Veľkého hip-hop koncertu pre 10 000 ľudí som sa ešte nezúčastnil. Ale chcel by som. V našej krajine nato nemáme až také kvalitné podmienky a zázemie, ako v okolitých štátoch, kde bývajú takéto koncerty pravidelne. Aj hip-hop zastihla kríza. V súčasnosti veľa raperov a skupín zo Slovenska nevypredá ani miestne putiky pre 300 ľudí. Je to škoda a pevne verím, že sa karta obráti správnym smerom.“

Natália Labudová

Natália Labudová

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jedno obyčajné 19 - ročné dievča, ktoré nedokáže žiť bez svojich kamarátov, rodiny a musím povedať, že ani bez školy (jasné, že nemyslím učenie). Milujem akciu, resp. naše akčné piatky, moje ženy, mojho ... Bez nich by bol život smutný a stereotypný. Teda aspoň pre mňa. Určite si neviem predstaviť ani jeden deň bez mojich obľúbených tvári a ich trefných poznámok na všetko živé okolo. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu