Zaťal som do živého a niektorí to nevedia rozdýchať

Vo funkcii som viac ako 9 mesiacov a napĺňam svoje záväzky, ktoré som dal Bratislavčanom. Niektoré je vidieť hneď, iné po určitom čase, časť z nich je ad hoc riešením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ďalšie sa vytvárajú ako systémové opatrenia, ktoré vyžadujú komplexný prístup a ich viditeľné, či hmatateľné výsledky sa ukážu až po určitom čase.

Jednou z mojich zásadných úloh je, aby sme do nášho mesta pritiahli systémovo viac financií. Aby to nebolo len o tom, že máme mesto udržiavať, ale aby sme ho mohli aj rozvíjať. A či sa nám to páči (alebo niektorým aj nie), skutočne veľké financie nám uchádzajú cez mestské podniky. Koniec-koncov, potvrdil to aj audit, ktorý pre mesto robila spoločnoť Deloitte a ktorý zistil, že v podnikoch OLO a DPB došlo k viacerým pochybeniam, k predraženiu úverov a služieb, netransparentným postupom vo verejných obstarávaniach a uzatváraniu nevýhodných zmlúv. DPB od roku 2006 do roku 2015 pripravil Bratislavu len na právnych službách a len cez jednu zo svojich právnických kancelárií o takmer 11 mil. Eur! Čo dodať? Alarmujúce a najvyšší čas konať!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto som už od februára rokoval s mestskými poslancami, aby sme do mestských podnikov vybrali také vedenie, ktoré si konečne prestane myslieť, že nie je súčasťou mesta a že Bratislavčania sú len tými, ktorí im majú platiť a nie tými, ktorí, práve naopak, majú za svoje peniaze dostávať aj adekvátne služby. A tak sa začal kolotoč stretnutí, rokovaní a vyzývania na podporu tejto cesty. Cesta náročná a dlhá, ale úspešná. V máji mestské zastupiteľstvo schválilo Zásady riadenia mestských podnikov a v júni aj samotné Zásady výberového procesu.

Niet sa čo čudovať, zúžil sa priestor na politické hry a mocenské tlaky, pomocou ktorých sa tu roky bezbreho handlovali pozície v mestských podnikoch. Transparentné pravidlá začali prekážať tým, ktorí majú iné záujmy. Mediálna kampaň, ktorej sme teraz svedkom, je dôkazom toho, že politické a záujmové skupiny v Bratislave majú skutočne veľké očakávania a túžba po moci a peniazoch je zakorenená veľmi hlboko.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom však zostáva, že nikdy predtým sa v histórii modernej Bratislavy nestalo, aby Bratislavčania vedeli, kto chce riadiť mestské podniky, ktoré rozhodujú o desiatkach miliónov. Nikdy predtým nikto nevedel, kto je ten, kto sa o tento post uchádza, odkiaľ prišiel, čo má profesne za sebou. Nikdy pred tým nepredložili uchádzači o riadiacu pozíciu v podniku návrhy rozvojových projektov, nikdy ich životopisy a mená neboli verejne prezentované, nikdy predtým neboli výberové konania pod takou kontrolou verejnosti, médií a mimovládok ako teraz. A to je problém...

Vo výberovej komisii, ktorá má jedenásť členov, mal každý mestský klub svojho zástupcu, pomerne, podľa veľkosti klubu, pridali sa k nim dvaja zástupcovia mesta. Dohľad nad priebehom výberu mala Transparency International. Výberová komisia sa stretla niekoľkokrát, aby posúdila životopisy kandidátov, ich rozvojové plány firiem, následne sa konalo verejné vypočutie kandidátov, na ktorom mohol uchádzačov dopytovať každý, kto mal záujem. Na základe toho komisia vybrala 5 kandidátov, ktorí dali do stávky veľa – povedzme si úprimne, zapojiť sa do takto sledovaného výberového konania si vyžaduje poriadnu dávku odvahy. Obzvlášť, keď sa celé výberové konanie niekto snaží spochybniť a útoky sú na dennom poriadku (sfalšované uznesenie, kandidát pre DPB ako môj príbuzný – aj keď som niekoľkokrát verejne deklaroval, že nie je, bilboardy a trojnožky zaplnené menami, účelovo zostrihané nahrávky). Mediálna kampaň má za cieľ všetkých zneistiť a jednoznačne smeruje k udržaniu status quo.

SkryťVypnúť reklamu

Sme deň pred mestským zastupiteľstvom, na ktorom mestskí poslanci môžu odobriť odborné riadenie mestských podnikov. Neviem spraviť viac, ako nastaviť proces, ktorý je transparentný a odpolitizovaný. Napriek tomu, čím si prechádzame, aj keby som vedel v máji, čo nás počas niekoľkých mesiacov čaká, išiel by som do toho opäť. Chcem sa biť za Bratislavčanov a budem to robiť aj naďalej. Verím, že aj poslanci, ktorých si ľudia zvolili. Odmietam akúkoľvek snahu zdiskreditovať výberový proces. Politickým hrám dávam veľké nie! Sú to všetko len úbohé prejavy, ktoré majú za cieľ zmariť akúkoľvek zmenu. Verím, že každý, kto sa o výberové procesy do metských podnikov zaujíma, si tieto prejavy vedel pomenovať. A čo sa stane, keď pichnete do osieho hniezda? Čakajte útok, jedovaté bodnutia a vytrvalú snahu húževnatých tvorov, chrániacich si svoje veľké sladké záujmy.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

734 článkov
SkryťZatvoriť reklamu