Bratislava má mať Hlavnú stanicu, nie Hlavnú šťanicu

Písmo: A- | A+

Hneď na úvod sa ospravedlňujem za neslušné slovo v nadpise, ale ja som zvyknutý pomenúvať veci pravými menami a v tomto prípade to inak nazvať nejde. Hlavná železničná stanica je všade vo svete vstupnou bránou do mesta a v prípade hlavného mesta vstupnou bránou do krajiny. Hlavná stanica v Bratislave je však hanbou nášho mesta a každý kto ňou prejde, má pocit, ako by prišiel do nejakej rozvojovej krajiny vo vojnovom stave. Stručne vysvetlím prečo to tak je.

Hlavná stanic alebo Hlavná šťanica?
Hlavná stanic alebo Hlavná šťanica? (zdroj: internet)

CHRONOLÓGIA

Na konci svojho volebného obdobia v roku 2010 podpísal bývalý primátor Andrej Ďurkovský zmluvu s investorom Transprojekt o rekonštrukcii Hlavnej stanice a Predstaničného námestia. Netreba zachádzať do detailov, aby sme vedeli, že táto zmluva bola pre mesto nevýhodná. Existovala však nádej, že investor stanicu predsa len zrekonštruuje.

Primátorom sa stal Milan Ftáčnik a ako išli roky, na Hlavnej stanici sa nič nedialo. A nielenže sa tam nič nedialo, ale investor nerobil ani len prípravné práce, ako je napríklad žiadanie o stavebných povolení, ktorých pred samotnou výstavbou potrebuje niekoľko desiatok (k dnešnému dňu požiadal iba o dve!). Investor navyše nedokázal uskutočniť ani oveľa menšie projekty ako je rekonštrukcia divadla Astorka alebo “kocka” na Hodžovom námestí, ktorá dodnes stojí nedokončená. Primátor nerobil s týmto stavom nič, preto sme spolu s ďalšími poslancami začali konať.

Minulý rok sme ako poslanci v zastupiteľstve presadili, aby si dalo mesto urobiť právny posudok, za akých podmienok by sa dalo odstúpiť od zmluvy. Tento právny posudok nám povedal, že sa to dá, ak investor neplní dohodnuté termíny výstavby. Primátor však naďalej nekonal, preto sme si dali vypracovať aj štúdiu realizovateľnosti, ktorá ukázala, že ak investor nebude mať v júni tohto roku všetky stavebné povolenia a nezačne stavať, do roku 2016 to nemôže v žiadnom prípade stihnúť. Primátora však neprimälo k nejakému konaniu ani toto a naďalej s investorom “rokoval”.

Investor si však dovolil neuveriteľnú vec - žiadal o ďalšie predĺženie termínu! Primátor tento jeho nehorázny návrh predložil mestskému zastupiteľstvu. A to už sa dostávame k včerajšiemu, poslednému zastupitestvu pred voľbami. 

Primátor predložil investorov návrh na predĺženie termínu poslancom a alibisticky im dal dve alternatívy - schváliť aj neschváliť. Ja som si dovolil predložiť tretiu možnosť, a síce odstúpenie zmluvy a vypísanie novej medzinárodnej súťaže, pretože už štvrtý mesiac je jasné, že investor termíny nestíha a preto je možné zmluvu vypovedať.

ROZHODNUTIE

Primátor poslancom povedal, že máme necelý mesiac pred voľbami a preto neodporúča prijať môj návrh od zmluvy odstúpiť. Tí ho vypočuli a pri mojom návrhu sa väčšina poslancov zdržala. Našťastie sa však poslanci rozhodli návrh investora na predĺženie termínu odmietnuť, a tak sme zase tam, kde sme boli.

Výsledkom štvorročného pôsobenia primátora Milana Ftáčnika je tak - nič. Hlavná stanica je v dezolátnom stave a primátor, ktorý s tým nevie/nechce/nemôže (nehodiace sa preškrtnite) nič urobiť, tam v predvolebnej panike organizuje “dobrovoľnícke” čistenia, na ktorých sa ako dobrovoľník(!) necháva fotiť s kosačkou v ruke. Lepší dôkaz jeho bezradnosti a neschopnosti neexistuje.

Dobrovoľník Milan Ftáčnik.
Dobrovoľník Milan Ftáčnik. (zdroj: Hlavné mesto Bratislava)

ZÁVER

Hlavná stanica tak bude naďalej v stave, ktorý všetci poznáme - Hlavná šťanica. Je to smutný výsledok neschopnosti riadenia mesta za posledných 25 rokov. Pritom novú stanicu si dokázali postaviť už nielen vo Viedni, ale dokonca ajv Užhorode...

Ja som však presvedčený, že jeden schopný manažér by túto situáciu za štyri roky vyriešiť dokázal. Len sa netreba báť, prestať sa vyhovárať a začať konať. Neviem si predstaviť, že by niekto po štyroch rokoch v riadiacej funkcii povedal svojmu šéfovi, že on s nejakým problémom nevie pohnúť, pretože to pokazil jeho predchodca. Primátor však včera presne toto odkázal voličom - za všetko môže bývalý primátor a ja som s tým nedokázal za štyri roky nič urobiť. 

Celých 25 rokov boli primátori Bratislavy pod vplyvom rôznych skupín a vyhovárali sa na svojich predchodcov. Bratislava práve kvôli nim vyzerá, akoby žiadneho primátora nikdy nemala. Teraz si už ale naozaj nemôžeme dovoliť spomínať na November ’89, ani neustále diskutovať a vyhovárať sa ako čo nejde. Bratislava je na križovatke a v roku 2018 už môže byť neskoro. Preto kandidujem na primátora.

Ak sa Vám článok páčil,podporte ho prosím tu.

 

Skryť Zatvoriť reklamu