Bratislava musí pokračovať v rozbehnutom kurze

Prešlo viac ako sto dní nového vedenia mesta. Nevyjadroval som sa k jednotlivým krokom nového vedenia, aj keď bolo k čomu a mnohí ma nabádali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Nový primátor má právo realizovať svoje predstavy, držím mu palce a nebudem ho zozadu podkopávať, ako to robil môj predchodca mne. Ale čo mi leží na srdci je akým smerom sa mesto bude uberať ďalej. A ja chcem aby pokračovalo v úspešných zmenách.

Bratislava sa konečne začalo dariť. Je modernou európskou metropolou. Celkom neprekvapujúco majú európske metropoly podobné problémy a pravidelne diskutujú ich riešenia, tiež podobné. V roku 2016 na stretnutí v Amsterdame sa tieto oblasti postmoderného mestského života pomenovali a svetlo sveta uzrela tzv. Urban Agenda for the EU. Ide o dostupné bývanie, kvalitu ovzdušia, mobilitu, používanie veľkých blokov dát, sociálnu inklúziu, migráciu a urbanizáciu, podporu podnikania, vzdelania a ďalšie oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže veci sa dejú skokovo a čierne labute (Brexit, Trump, migrácia) sa dopredu neohlasujú, rozhodujúca je schopnosť reagovať a konať rýchlo a efektívne. Občania chcú vidieť výsledky, procesy ich nezaujímajú. Je to politikum. Kto rozpráva a nekoná, pozýva do politiky extrémistov.

Bratislava má okrem vyššie uvedených starostí jeden problém navyše. Obrovský investičný dlh, nepekné dedičstvo socializmu, vzniknutý zanedbaním snáď všetkého čo robí mesto mestom. Aj preto som kládol dôraz na to, aby každé jedno voľné eur, ktoré sa nám podarilo ušetriť, išlo naspäť Bratislavčanom. Do lepšej MHD, opráv zastávok, dopravnej a cestnej infraštruktúry, verejných priestranstiev, podchodov, mostov, nových parkov, zelene, sociálnej pomoci, bikesharingu, smart riešení atď atď.. Po odvrátení hroziaceho kolapsu mesta z roku 2015, boli tak postavené všetky naše rozpočty. So všetkými realizovateľnými (zverejnenými!) poslaneckými a starostovskými prioritami a pravidelne končiace prebytkom. Schválené na prvý krát a veľkou väčšinou. A výsledky sa dostavili, nevidel iba ten, kto nechcel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako som povedal, nevyjadroval som sa k novému vedeniu mesta a jeho krokom a štýlu. Na stole poslancov na zajtrajšie MsZ je ale zásadná vec a tou je návrh rozpočtu. Zrkadlo hodnôt a politického presvedčenia. Lebo ide prerozdeľovanie verejných zdrojov, peňazí Bratislavčanov. Slovami klasika: people mumble, money talks.

Nový primátor prebral mesto v najlepšom stave v novodobej histórií. Takpovediac prestretý stôl. Neporovnateľný so situáciou spred štyroch rokov, kedy v rozpočte chýbalo 22 miliónov, mesto malo milióny neuhradených záväzkov, Starý most nebol, na Štúrovej rástli paradajky, v DPB hrozil štrajk, integrácia MHD zastavená a Bratislava čelila kolapsu. To je za nami, chvalabohu. Tvrdá práca sa oplatila a návrh rozpočtu mesta na rok 2019 opäť počíta s prebytkom a poskytuje dostatočný priestor pre ďalší rozvoj mesta. Zároveň platí, že Bratislavčania očakávajú výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrou správou je, že pri zverejnenom návrhu ide na 95% o prevzatý rozpočet, pripravený na vyššie uvedených prioritách a verejnosti predstavený ešte minulý rok. Mesto pokračuje v rozbehnutých projektoch obnovy dopravnej a cestnej infraštruktúry, stavbe a rekonštrukcií električkových tratí na koniec Petržalky a Karlovej Vsi, zvyšovaní kvality MHD, Národnom parku Malé Karpaty, nových parkoch na nám Komenského, Karlovej Vsi a Dúbravke, križovatkách, náhradných nájomných bytoch, sociálnych službách, cyklotrasách, smart riešeniach a ďalších veciach, na ktoré Bratislavčania dlho čakajú.

Pristaviť sa ale treba pri inej veci. Oproti nášmu návrhu rozpočtu z konca roka 2018, sa ukazuje, že Bratislava bude mať ďalšie dodatočné príjmy z lepšieho výberu daní fyzických osôb a iných príjmov vo výške cca. 6,5 milióna eur. To je samo o sebe výborné Ale otázka znie ako mesto naloží s týmito dodatočnými verejnými zdrojmi?

SkryťVypnúť reklamu

Vždy sú dve možnosti. Alebo prioritne investujete do mesta, alebo do seba. Toto rozhodnutie do veľkej miery napovie o spôsobe rozmýšľania každého politika. Preto hovorím o rozpočte ako o zrkadle. Počas môjho mandátu sme každé ušetrené eur vracali okamžite do mesta.

Ale je tu aj tá druhá možnosť. Že si ako prvé si kúpite nový nábytok do kancelárie, posilníte marketing, zamestnáte kamarátov, nafúknete počet miest na úrade a mzdové prostriedky, začnete vytvárať nové úrady bez reálneho kompetenčného rámca a použitia ich výstupov, znásobíte dotácie na služby, ktoré mesto vôbec nemá poskytovať a podobné akcie.

Som posledný, kto by kritizoval investície do ľudí. Mnohé veci išli pomaly práve pre ich nedostatok a slabé ohodnotenie. Aj preto sme investovali do úradu a do ľudí, vždy keď sme mohli. Ale je veľký rozdiel, či investujete verejné zdroje do ľudí vo výkonných pozíciách, ktorí realizujú služby Bratislavčanom, alebo do neproduktívnych úradníckych a poradenských miest, bez kompetencií a konkrétneho výkonu Lebo takáto podpora vyzerá skôr ako poďakovanie za pomoc v kampani, než potrebné posilnenie profesionality úradu. O povolebnej plošnej výmene vedúcich sekcií a iných odborníkov písať teraz nebudem, SGI má k tomu celú štúdiu, však.

Mestu sa konečne začalo dariť. Bratislava ako moderná európska metropola má pred sebou veľa úloh. Ale bude ďalej úspešnou iba vtedy, keď bude pokračovať v rozbehnutom kurze, to znamená venovať sa v prvom rade Bratislavčanom. Mesto musí mať pevné, akcieschopné vedenie, schopné a ochotné sa zaň pobiť, aj za cenu vlastnej nepohody a možných konfliktov. Ustupovanie (aj rôznym úradom), zastavovanie projektov a výmena zdrojov za kľud, môžu byť tým povestným zle zapnutým prvým gombíkom. To si nepraje určite nikto.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
SkryťZatvoriť reklamu