Mesto, ktoré majú ľudia radi a ktoré má rado ich

Bratislava čelí obrovskému množstvu dôležitých výziev, ktoré by sme najradšej riešili už dnes, teraz hneď! Pravda je však taká, že väčšinu týchto výziev už nie je možné riešiť bez podpory a politickej vôle poslancov NR SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Prácu Martina Šimečku sledujem už dlhú dobu a vážim si ho za mnohé postoje. Prečítal som si jeho článok „Bratislava je přehlídkou promarněných šancí“ na webe časopisu Respekt (https://www.respekt.cz/ost-blog/bratislava-je-prehlidkou-promarnenych-sanci“). V texte zaznieva mnoho autentických emócií. Rozumiem im a chápem, že tieto pocity zdieľa veľmi veľa ľudí. Keď som sa pred niekoľkými rokmi vrátil po dvoch dekádach strávených mimo Slovenska, aj ja sám som pocítil tú ťažobu. Nedokázal som sa zmieriť s tým, v akom stave Bratislava bola a tak som sa pred takmer troma rokmi rozhodol kandidovať na primátora Bratislavy a pokúsiť sa tento stav zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V článku zaznelo A, povedzme si však aj B.

Je pravdou, že Bratislava má v európskom meradle jedno z najvyšších HDP na obyvateľa. Pravdou však je aj to, že sa to akosi neprejavuje na rozpočte mesta. To, čo Bratislava vyprodukuje pre štát, štát z veľkej časti posiela inam. Priemerný obyvateľ bratislavského regiónu odvedie ročne do štátneho rozpočtu cca 300 Eur na dani z príjmov fyzických osôb. Štát však do bratislavského regiónu vráti iba cca 50 Eur. Bratislava pritom narába s rozpočtom nastaveným pre približne 450-tisíc obyvateľov, avšak denne musí obslúžiť potreby dvojnásobného počtu ľudí, teda okolo 900-tisíc ľudí. Dodať služby v adekvátnej kvalite a pre všetkých, ale za polovičnú cenu jednoducho nie je možné. Bratislava dnes nemá oporu v zákone pre svoje postavenie (hlavné mesto krajiny), nemá dostatočnú kompetenčnú výbavu a ani adekvátne finančné zabezpečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdou je aj to, že Bratislavu moji predchodcovia počas desaťročí v lepšom prípade nekompetentného, v horšom priam barbarského zaobchádzania, doviedli do stavu, ktorý Martin Šimečka vyjadril slovami: „ Bratislavu mám rád, ale ona nemá rada mňa.“ Je to tak. V Bratislave bolo zvykom riešiť veci iba ad hoc, väčšinou len tie, ktoré prinášali aké – také politické body, veci, ktoré boli naoko ľúbivé, no vo finále žiadny posun nepriniesli, pretože kompetentní sa veľkým a neľahkým rozhodnutiam spravidla vyhýbali.

V úrade primátora som bez pár mesiacov dva roky. Od nástupu sa usilujeme mesto spravovať systematicky, komplexne. Našli sme veľké množstvo „prúserov“, ktoré bolo treba riešiť (mestu napríklad kvôli nepreplateniu peňazí z fondov EÚ za rekonštrukciu Starého mosta hrozilo, že sa dostane do nútenej správy). Veľa energie venujeme postupnej revitalizácii verejných priestranstiev. Na spadnute je vynovenie Trnavského mýta, investujeme do dlhodobo zanedbávanej zelene, parkov. Verejný priestor je tu pre Bratislavčanov a my im ho chceme dať vo vysokom štandarde. Prvý rok na radnici sme obetovali tomu, aby sme do správy mesta zaviedli pravidlá moderného a systematického manažmentu. Krok za krokom meníme spôsoby a väzby, ktoré sú ešte z minulosti zažraté hlboko dovnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislava naďalej čelí obrovskému množstvu dôležitých výziev, ktoré by sme najradšej riešili už dnes, teraz hneď! Pravda je však taká, že väčšinu týchto výziev už nie je možné riešiť bez podpory, politickej vôle a súčinnosti poslancov NR SR. Bratislava totiž dnes potrebuje zásadné zmeny na úrovni legislatívy a tu už je na rade vláda a parlament. Nevieme napríklad efektívne napĺňať územný plán, pokiaľ máme v jednom meste 15 (!) stavebných úradov, ktoré schvaľujú výstavbu bez akejkoľvek jednotnej koncepcie. Spôsobuje to niekedy až absurdné situácie, kedy nemôžeme dať dokopy ani tú istú ulicu, lebo jedna jej časť je v správe hlavného mesta a druhá v správe mestskej časti.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkému napísanému však zároveň platí, že Bratislava nikdy nebola v lepšej kondícií, ako je dnes. Je to dobrý základ pre progres. Na ceste k modernej európskej metropole však mesto potrebuje viac než len sladké populistické reči, hľadanie skratiek namiesto koncepčných riešení, či vymýšľanie zástupných problémov namiesto riešenia tých skutočných. Bratislava potrebuje podporu pre politiku, ktorá nekričí: „Pozrite, akí sme trendy a cool!“, ale takú, ktorá je možno menej nápadná, no má reálnu šancu prinášať pre Bratislavčanov citeľné zlepšenie aj dlhodobo.

Stále viac hlasov hovorí o Bratislave ako o naozaj unikátnom a dobrom mieste na život. Je tu čoraz viac ľudí, ktorým záleží na jej rozvoji a niečo pre jej rozvoj aj robia. Verím, že na konci nášho spoločného úsilia bude Bratislava mestom, o ktorom budeme môcť úprimne všetci povedať, že ju máme radi a ona má rada nás.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

734 článkov
SkryťZatvoriť reklamu