Poďakovať sa však chcem aj občianskym aktivistom a cyklistom, pretože som si skoro istý, že bez ich tlaku, ktorým na tieto problémy upozornili, by sa takáto jednoznačná väčšina v zastupiteľstve takmer určite nenašla. Počas môjho triapolročného pôsobenia v mestskom parlamente som už predkladal mnohé návrhy - a nie všetky získali takúto masívnu podporu. Svoju rolu v rozhodovaní poslancov nepochybne zohrali aj blížiace sa komunálne voľby. Asi ťažko by sa im vysvetľovalo, prečo nepodporili návrh, ktorý uľahčuje ľuďom pobyt v bratislavskom lesoparku.

Voľby však súvisia s touto témou aj v ideálnom načasovaní. V súčasnosti pripravujú aktivisti, ekológovia, ale aj cyklisti a zástupcovia viacerých občianskych združení novú koncepciu tohto územia, z ktorej vyplynie, koľko kubíkov dreva treba ťažiť a či je nevyhnutné, aby ťažké mechanizmy používali trasy, ktoré využívajú Bratislavčania na prechádzky, či jazdu na bicykli. Po voľbách v novembri sa s touto koncepciou bude môcť oboznámiť nový primátor a rozhodnúť, či sa podľa nej zariadi. Som presvedčený, že si vôľu tejto veľkej komunity ľudí nebude môcť dovoliť odignorovať.
Na záver si dovolím byť osobný. Keď som týždeň pred rokovaním mestského zastupiteľstva sedel spolu s občianskym aktivistom Marekom Pávom v sídle Mestských lesov s ich riaditeľom pánom Kutkom, aby sme definitívne dopočítali koľko peňazí potrebujú na to, aby mohli zastaviť ťažbu, na náš úspech by som si veľa peňazí nestavil. Prítomný lesník nás od tohto nápadu odrádzal a ja som bol zase skeptický z pohľadu hlasovania poslancov. Nakoniec sa to však podarilo a mňa teší, že odteraz si Bratislavčania budú môcť užívať svoje voľné chvíle na Železnej studienke bez hrmotu z pílenia stromov, bez okoloidúcich traktorov či kamiónov a na rovných, zjazdných cestičkách. Tak do lesa, priatelia!
Ak sa Vám článok páčil, podporte ho prosím aj na Vybrali SME.