Vďaka Angele Merkelovej!

V Nemecku sa dnes konajú parlamentné voľby, ktoré budú znamenať aj odchod najvýznamnejšej európskej političky posledných desaťročí Angely Merkelovej z postu spolkovej kancelárky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Preto je čas zamyslieť sa nad jej odkazom pre Nemecko, Európu aj svet.

Výnimočná žena stále na čele Nemecka šestnásť rokov. Spomeňme si len koľko premiérov sa za ten čas vystriedalo na Slovensku (šesť) a nielen u nás. Angela Merkelová v úrade spolupracovala za toto obdobie so štyrmi americkými a štyrmi francúzskymi prezidentmi. Som presvedčený, že história ju zaradí do zoznamu veľkých nemeckých kancelárov, akými boli zakladateľ Otto von Bismarck, obnoviteľ demokracie Konrad Adenauer alebo zjednotiteľ spolkovej republiky Helmut Kohl. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tu však jeden rozdiel, v čom to mala Angela Merkelová ťažšie. Kým uvedení úspešní kancelári niečo nové budovali a spájali, v krajine existovala energia z budovania niečoho nového, súčasná kancelárka zdedila unavené Nemecko a Európsku úniu poznačenú krízami a nástupom novej doby iracionality a populizmu sociálnych sietí. Na rozdiel od iných však nikdy na túto vlnu neskočila, dokonca zaujala gestom, kedy si zrušila svoj osobný facebookový účet. Počas svojho pôsobenia mala vecné vystupovanie, nekomentovala za každú cenu vždy a všetko a na verejnosti vystupovala, keď uznal za vhodné ona a nie médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je však dôležitejšie, za obdobie jej vlády padlo na svet množstvo kríz, cez ktoré previedla Nemecku a vďaka tomu aj celú Európsku úniu vrátane Slovenska. Hneď v prvom volebnom období musela riešiť finančnú krízu, z nej vyplývajúce problémy v eurozóne, hroziaci krach Grécka. v roku 2015 zas otriasla Európou utečenecká kríza v roku 2020 súčasná pandémia nového koronavírusu, ktorej následky pre Európu a svet sú ešte stále v nedohľadne.

Každá z týchto kríz mala v sebe potenciál zničiť integračné štruktúry nášho kontinentu, ktoré zabezpečujú už desaťročia mieru a prosperity v Európe. Spolu s inými lídrami ich kancelárka štátu, ktorý je najsilnejšou ekonomikou EÚ zvládla. Nebála sa stáť za svojimi názormi, ktoré nie vždy boli sympatické verejnej mienke. Ale tak sa majú politici správať, keď dostanú moc riadiť štát. Robiť aj nepopulárne opatrenia. Samozrejme, ani ja nesúhlasím so všetkým, čo Nemecko robilo, ide napríklad o príliš zbŕkly odchod od jadrovej energie, alebo budovanie plynovodu Nord Stream 2. Celkovo som ale presvedčený, že nebyť osobného prispenia Angely Merkelovej, Európska únia by dnes bola v oveľa horšom stave.

SkryťVypnúť reklamu

Je veľmi dôležité, kto bude v nasledujúcich rokoch vládnuť v Nemecku, ale napríklad aj vo Francúzsku, kde budú voľby budúci rok. Európa bude potrebovať odvážnych a zodpovedných lídrov s víziou, ktorí nepodliehajú krátkodobým náladám a ako povedal J. F. Kennedy nebudú len seizmografom verejnej mienky. V tom by mala byť Angela Merkelová vzorom aj pre budúcnosť. Nielen z Nemecka, ale aj zo Slovenska aj od ostatných európskych národov by malo pani Merkelovej zaznieť jedno veľké ďakujeme!

 

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu