Akú tlačiareň

V aktívnom veku konštruktér, vždy ma zaujímalo „ako veci fungujú“. Teraz som ku tomu bol i prinútený, v súvislosti s dvomi pokazenými tlačiarňami v rodine, Canon MP550 a MG5650. Ja sám už roky používam HP Photosmart C4480.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hľadaním možností opravy tých Canon tlačiarní som strávil veľa dní nad diskúznymi fórami a videoklipmi na Youtube na webe, najmä zahraničnými. Jednalo sa o návody, ako vyriešiť chyby B200 a 5B00.

Canon Pixma MP550 : chybové hlásenie B200. Znamená, že teplota tlačovej hlavy dosiahla hodnotu, kedy už pravdepodobne došlo k poškodeniu hlavy jej prehriatím. Vyskúšané množstvo návodov na riešenie, nič nezabralo. Skúsenosti podobne postihnutých sú v koncentrovanej podobe obsiahnuté v diskuzii na webe na adrese zive.cz/poradna/tiskarna-canon-a-chyba-b200--je-to-nahoda-nebo-zamer/sc-20-cq-457395/default.aspx?consultanswers=1

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyskytlo sa viacero prípadov, kedy chyba B200 vyskočila just niekoľko málo mesiacov po skončení záručnej lehoty. Viacerí ǔčastníci diskusie preto došli ku záveru, že v tomto type tlačiarne je zabudované „kazítko“ (v diskúzii to volajú vulgárnejšie). Oprava je reálne možná výmenou centrálnej tlačovej hlavy, avšak za cenu ca 50 EUR, čo sa už takmer rovná cene novej tlačiarne aj s náplňami - výmena by teda bola nezmyselná.
Na Youtube je aj demonštrácia neúspešného pokusu o reset chyby B200. Nakoniec vyriešené vyhodením tlačiarne z okna, potom skákanie po nej zakončené rozbitím kálačkou.

Canon Pixma MG5650: chybové hlásenie 5B00. Znamená to, že bol prekročený počet strán tlače (napr. 5000) sprevádzaný pravdepodobným preplnením odpadovej nádržky atramentu, tento stav počítadla spôsobil generovanie chyby 5B00, spolu so zablokovaním tlačiarne. Riešenie je možné prechodom do tzv servisného módu a následne aplikáciou programu WIC reset (Waste Ink Counters), s týmto programom je možné zadarmo zistiť aktuálny stav počítadla a pri chybe 5B00 ho resetovať, to ale po zakúpení reset kódu za asi 8 EUR, prvýkrát dostanete kód zadarmo.
Nad tymito radami som strávil niekoľko dní bezúspešne. Resetovanie sa podarilo iba čiastočne, no tlačiareń nechcela komunikovať s PC a súčasne sa v autonómnom režime zadrhávala. Napríklad pri príkaze návrat do továrenského nastavenia sa proces započal, no ďalej už nič - beh programu zabokovaný. Pri spustení funkcie kopírka, ktorú vie tlačiareň autonómne bez PC, sa síce snaha o kopírovanie realizovala, potom aj sa natiahol do polovice papier a ... ďalej už nič.
Nakoniec som sa dopracoval k zisteniu, že bohužiaľ od 06/2016 Canon printer firmware už vstup do servisného módu obyčajnému užívateľovi nedovolí a teda môže už len využiť značkový servis a - platiť. 

SkryťVypnúť reklamu

Tieto skúsenosti ma vedú k záveru, že už nikdy tlačiareň s centrálnou tlačovou hlavou a spokojenosť s mojou HP C4480, kde pri každej výmene kartridže máte novú tlačovú hlavu. Je až prekvapujúce, že takáto náplň pre HP s čiernym atramentom stojí asi len 7 EUR (od spol. Printmania), doprava kurýrom od 5 EUR nákupu u nich zadarmo.

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu