Depozitár poznámok Evernote

Vyskúšal som celý rad aplikácií na túto tému a skončil som pri Evernote. Evernote funguje na báze poznámkového bloku,  jedná se o online úložisko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Uložte si info o veci čo treba kúpiť. Potrebujete mať dôležitú prezentáciu? Uložte si ju. Urobte si zoznam úloh pre nasledovný týždeň. Uložte si video či zvukový súbor.

Všetko na jednom mieste: s touto aplikáciou budete mať při sebe všetky svoje poznámky, dôležité obrázky, fotky alebo hocičo, čo by ste museli mať niekde na papieri.

Vložené poznámky se ukládají automaticky. Akonáhle poznámku vytvoríte, hneď sa vám zobrazí v iných zariadeniach (v počítači, na tablete a pod.).

Dostupnosť zo všetkých zariadení: aplikáciu Evernote môžete použíť i v mobile/smartfóne, tablete alebo na svojom počítači bez nutnosti otvárať prístup na online internet. Je potrebné nainštalovať si príslušnú aplikáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aplikácia Evernote funguje pre systémy Windows i Android, doteraz však nie na Linuxe.

Dlho som bádal nad klientom servera Evernote na mojom PC s Linuxom. Mala pre to byť náhražka menom Nixnote, tá však pracovala nespoľahlivo a nakoniec som objavil aplikáciu s názvom Tusk (meno to má ako terajší prezident EÚ ...), ktorá slúži OK.

Hľadanie pomocou obrázkov: Evernote vie vyhľadávať i v obrázkoch. Takže, ak si oskenujete napríklad účtenku, budete ju schopní nájsť len podľa mena obchodu.

Evernote umožňuje ukladať poznámky do až 3 stupňovej stromovej štruktúry.

Popis takejto štruktúry smerom od najnižšej úrovne:Poznámka / Note

SkryťVypnúť reklamu

Základnou jednotkou je poznámka. Poznámku si môžeme predstaviť ako jeden hárok papiera hociakej dĺžky, na ktorý môžeme písať, lepiť obrázky, pripnúť ďalšie prílohy. Evernote používa vlastný formát pre ukladanie poznámok ENML (Evernote Markup Language).Zošit / Notebook

Jednotlivé poznámky vkladáme do zošita. Zošit združuje poznámky a každá poznámka môže byť len v jednom zošite. Pri založení účtu Evernote sa vytvorí jeden defaultný zošit, do ktorého se v prvom rade ukladajú poznámky.

Zošity je možné pomenovať, v zozname sa budú zoraďovať podľa abecedy. Ak potrebujete zaviesť vlastné poradie zošitov, je praktické si ich napríklad očíslovať alebo označit veľkými písmenami abecedy.Zväzok / Stack

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko súvisiach zošitov môžeme pridať do Zväzku. Tieto sú teda treťou a najvyššou úrovňou stromu položiek v Evernote.


Vyhľadávanie v poznámkach.

Sú tu viaceré možnosti, asi najpoužívanejšou je hľadanie podľa štítka.
Štítky predstavujú samostatnú úroveň organizácie poznámok. Rovnako ako napríklad fotkám priraďujeme štítky rodina, dovolenka a iné, alebo e-mailom priraďujeme štítky podľa projektov či partnerov s ktorými komunikujeme, je možné takto označovať i poznámky.
Štítky umožňujú rýchly prístup k poznámkám, ku ktorým je daný štítok priradený. Pomocou štítka prepojíme poznámku napríklad s konkrétnym projektom (repasia katosérie) alebo osobou (priateľ X). Akonáhle zvolíme štítok repasia ... , zobrazia sa nám všetky poznámky vzťahujúce sa na repasia ... dokopy. Podobne môžeme zadať v hľadaní kombináciu štítkov, napr. repasia ... a priateľ X. Evernote zo všetkých poznámok vyfiltruje len tie poznámky, ktoré majú priradené všetky uvedené štítky. Ku každej poznámke môžeme pridať ľubovoľný počet štítkov.
Množina štítkov v Evernote vytvára samostatnú štruktúru. Pomocou hlavného štítka, a ”podštítkov" sa dajú ďalej triediť poznámky v rámci jednoho zošita alebo projektu.

 

SkryťVypnúť reklamu

Štruktúra poznámky

Textová poznámka je východzí štýl poznámky v Evernote. Všetky poznámky jsou textové, len niektoré obsahujú i ďalšie prvky.

Evernote umožňuje textové poznámky formátovať: veľkosť písma, kurzíva, tučné alebo podtržené písmo, zmena farby textu, zoznamy s odrážkami a číslované zoznamy, zarovnanie textu. Do poznámky je možné vložiť i tabuľku alebo obrázok. Obrázok sa v texte poznámky správa vždy ako samostatný objekt – Evernote nepracuje s obtekaním textu, preto obrázok umiestniť na samostatný riadok.
Veľkosť obrázku upravíme klopnutím na obrázok a ťahaním za bod v pravom spodnom okraju obrázka. Obrázok takto zmení veľkosť vždy len v pôvodnom pomere strán. Pri klopnutí na obrázok pravým tlačidlom myši sa dostanete k ďalšej ponuke – otočenie obrázka a pod. 

 

Prílohy poznámok

K textovej poznámke je možné pripojiť prílohu. 

Súbory: do poznámky môžeme pridať ľubovoľný súbor PDF, súbory Wordu či Excelu.
Ostatné typy súborov sa do Evernote pridávajú ako .zip archívy a aplikácia môže len ponúknuť ich otvorenie v inej aplikácii. Obrázok alebo fotografia: prílohy vložíme cez ikonku sponky. 

Sken: je vlastne tiež obrázok. Evernote však dokáže v aplikácii na mobile alebo tablete naskenovat i viacstránkový dokument. Evernote dokument prečíta pomocou technológie OCR, a preto vie v naskenovanom texte hľadať.

 Zvuk: Evernote má integrovanú funkciu nahrávania zvuku..Špeciálne druhy poznámok

E-maily: sú to vlastne poznámky obsahujúce názov, nejaký text a prípadne aj prílohy. Uživateľ Evernote má k dispozícii unikátnu e-mailovú adresu. Keď si na túto adresu pošleme niektorý svoj e-mail, automaticky sa správa uloží jako poznámka s názvom, obsahom správy a i s prílohami.

Webové výstřižky / Web Clipper: v prípade záujmu si dôležitý obsah webu môžeme pridať medzi svoje poznámky. Vďaka Evernote a rozšíreniu pre webové prehliadače (Web Clipper) odpadá kopírovanie a starosť s formátovaním obsahu. Celá webová stránka, jej časť, zjednodušený článok, výstřižok alebo samotný odkaz, snímok webovej stránky sa prenesú a uložia priamo do Evernote.


Pre poznámky, ktoré treba rýchlo zaznamenať a vyhľadávať, poznámky dočasné (čo treba nakúpiť, súrne vybaviť …) používam spolu s Evernote I druhý poznámkový blok s názvom Simplenote. Taktiež umožňuje synchronizáciu záznamov medzi notebookom a smartfónom, tabletom.


Zdroje článku: Evernote_guide.pdf (dostupné na webe)

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu