O náplni do atramentovej tlačiarne a jej repasi

Informácie o náplni do atramentovej tlačiarne a jej repasi uvedené nižšie, môžu byť užitočné pre tých, čo majú o uvedenú problematiku záujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tlačiarne k PC sa vyrábajú v 2 základných prevedeniach
 - atramentové
 - laserové

Pri atramentových tlačiarniach sú ešte dve podskupiny podľa toho, či je dekodér s tryskami súčasťou kazety (HP) alebo priamo tlačiarne (Cannon). Preferujem prvé riešenie (HP), lebo kedykoľvek inštalujete novú originálnu kazetu, máte tlačovú hlavu opäť v 100% stave ako u novej tlačiarne.

Rozprávanie tu bude o atramentových tlačiarniach (AT) a náplni (kartridž ..) do nich, osobitne do tlačiarne HP, ktorú používam už vyše 15 rokov.
“Priesvitný“ pohľad na náplň s jej tlačovou hlavou ukazuje obrázok na webe TU.

Komponentami náplne sú:

 - cartridge reservoir / nádobka náplne
 - sponge / špongia (nad filtrom, tu nenakreslené,)
 - micro filter / mikrofilter
 - thermal heaters / tepelný ohrievač
 - ink channel / kanálik pre atrament
 - jets / trysky
 - ink droplets / kvapôčky atramentu

Spodná časť náplne podľa obrázku sa nazýva tlačová hlava.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Náklady na kúpu náplní do AT sú možné v 3 stupňoch, kúpa
 - originálnych náplní
 - repasovaných náplní
 - repasácia / refill / opakované plnenie atramentom

V ďalšom sa budem zaoberať repasáciou náplne 3. metódou „urob si sám“. Ku tomu je potrebný len atrament vyhovujúcej kvality, injekčná striekačka a v stave núdze aj odsávací držiak.

Odhaliť ku tomu určený otvor na náplni hore, stiahnutím pásky, ktorá ho zakrýva.
Atrament dopĺňať injekčnou striekačkou pomaly a pritom pozerať na trysky tlačovej hlavy. Akonáhle sa pri ústí trysiek začne objavovať atrament, prestať. Potom z vrchnej časti kazety odobrať toľko atramentu (0.5 až 1 ml) aby sa presakovanie zastavilo. Napĺňanie kazety atramentom je tým ukončené.
Odsávací držiak bude potrebný len vtedy, ak bola kazeta využitá až do úplného vyprázdnenia a pokúšame sa ju oživiť doplnením atramentu potom, čo sa už prejavili závady tlače vo forme vynechávania pásikov farby alebo miest so slabou vrstvou farby. Keď tlačiareň začne pruhovať, tlačová hlava hovorí "zabíjaš ma". Ak doplníme atrament predtým, než bude kazeta prázdna, potom odsávací držiak nebude potrebný. Odsávanie sa používa sa naťahanie atramentu do trysiek tlačovej hlavy kazety a pre pokusy o odstránenie vzduchových vreciek na dne zásobníka ich vytiahnutím a tiež na event. uvoľnenie kanálikov, upchatých zaschnutým atramentom
Odsávací držiak, zatiaľ čo môže umožniť obnovenie tlače, v závislosti od toho, ako sa používa, môže spôsobiť aj problémy. Ak sa odsáva príliš tuho alebo rýchlo, môže sa v skutočnosti aj natlačiť vzduch do špongie kazety, v závislosti na tom, ako homogénne bola predtým naplnená.
Odsávací držiak môže byť využitý aj pre uloženie náplne alebo počas jej prepravy.
Vzduch si vždy nájde cestu najmenšieho odporu, takže ak plnenie sa koná v stave, keď špongia nie je rovnomerne naplnená a plnenie nie je robené energicky, vzduch môže v skutočnosti preniknúť späť do špongie a len vypeniť, čo spôsobí výskyt pruhov alebo pásikovania po tlači niekoľkých strán.
Profesionálnou metódou opätovného plnenia / refill je zaslepenie trysiek tlačovej hlavy a plnenie vo vákuovej komore. Tým sa eliminujú vzduchové vrecká vo vnútri a tlačová hlava je na konci plnenia automaticky inicializovaná. Toto je však mimo možností amatéra.
Pri každom plnení taktiež skontrolovať stav a vyčistiť špongiu v miske, do ktorej sa zavádza tlačová hlava náplne v kľudovom stave tlačiarne. Ak je tam niečo vytečeného a čiastočne zaschnutého atramentu, toto spôsobuje záhadné stopy v tlači. 

SkryťVypnúť reklamu

Vcelku sa mi páči aj drastická metoda naplnenia s odobratím krytu náplne, ako ukazuje videoklip TU

Problémom u repasovaných náplní býva, že tlačiareň nedokáže správne alebo vôbec vyhodnotiť množstvo zostávajúceho atramentu. Potom je asi jedinou nožnosťou odvážit novú plnú náplň a potom pravidelne sledovať úbytok váhy. Tento úbytok je u náplne tesne pred vyprázdnením asi 50%. 

Pre kazetu HP350 XL je možné plniacu sadu s odsávacím držiakom
"Refillkit s odsávacím držiakom pre HP no. 350/350XL - black"
kúpit v eshope bluebird-eshop.sk

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu