Video z PC na obrazovke televízora

Prenos videa z PC alebo notebooku na obrazovku televízora je žiadaný nielen v domácnosti ale aj napr. v spoločenskej miestnosti nejakého klubu, keď nie je k dispozícii  tzv. Dátový projektor s premietaním na plátno, alebo inštalácia požičaného je nepraktická.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Televízor (TV) súčasnej technickej úrovne ponúka pre video prepojenie s počítačom (PC) takmer úplný sortiment rozhraní, ako ukazuje obrázok.

Obrázok blogu

4, 5 HDMI PC VGA a S-Video 1, 2 SCART 3 Komponentné video

Pre kvalitu výstupu videa z PC na obrazovku TV je hlavným parametrom technická úroveň televízora.

Televízor s vysokým rozlíšením (HDTV)
Je to TV s oveľa vyšším rozlíšením, ostrejším a kvalitnejším obrazom, ako u klasických TV. HDTV sú preto vhodné pre použitie aj ako externý monitor PC. 

Televízor so štandardným rozlíšením
Väčšina televízorov so štandardným rozlíšením podporuje len pripojenie pre tzv. kompozitné video (žltý „cinq" konektor alebo konektor S-Videa). Pripojenie však bude poskytovať obraz, ktorý nebude taký ostrý ako obraz na štandardnom počítačovom monitore alebo na HDTV televízore.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prenos videa v najvyššej kvalite poskytuje digitálne rozhranie HDMI (High-Definition Multimedia Interface). Podmienkou pre túto možnosť je však mať HDTV televízor s vysokým rozlíšením, ktorý tento typ rozhrania poskytuje. Pri kúpe PC / notebooku je pre perspektívu video prepojenia s rozhraním HDMI nevyhnutné investovať do typu, ktorý má grafickú kartu s týmto typom rozhrania. Pokiaľ náš starší počítač túto možnosť nemá, je možné
- u stacionárneho PC investovať do inštalácie novej grafickej karty
- u notebooku, ak sa chceme vyhnúť možným problémom pri jeho upgrade, je možné kúpiť externú grafickú kartu s týmto rozhraním, ktorej vstupom je USB rozhranie. Vhodný typ takéhoto konvertora je ponúkaný ma webe TU http://www.zeroshop.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=34249

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí sú nútení sa stále ešte uspokojiť so starým TV (alebo v miestnosti ich klubu je k dispozícii len takýto), hľadajú nejakú možnosť video výstupu z PC. Pritom najmenej kvalitným prepojením je prenos cez vstup TV pre kompozitné video, lebo zo všetkých možných spôsobov prenosu poskytuje najnižšiu kvalitu. Pri nej ako tak vidíme obrázky, no napríklad malé písmená sú už rozmazané.

Do úvahy preto prichádza u starých TV už len prenos cez klasické rozhranie typu SCART, cez ktoré je možné v analógovej forme prenášať tzv. komponentné video, u ktorého je každá zložka (komponent) farby RGB (Red, Gren, Blue) prenášaná po samostatnom drôte a po ďalšom tiež samostatne synchronizácia. Pre výstup z PC potom prichádza do úvahy jeho rozhranie VGA, schopné taktiež prenášať komponentné video.

SkryťVypnúť reklamu

Špecifikácia synchronizácie pre TV

Existujú 3 základné štandardy NTSD, PAL a SECAM

- PAL (UK a Európa): 25 fps a 625 riadkov

- SECAM (pôvodne Francúzsko a pôvodne východná Európa): 25 fps a 625 riadkov

- NTSC (Amerika a Japonsko): 30 fps a 525 riadkov

Každýz nich má niekoľko drobných „pod" noriem, takže nastavenia ktoré fungujú v Holandsku nemusia fungovať v Nemecku, alebo tu. U nás sa momentálne používa norma PAL, ale nebolo to tak vždy, v minulosti sa používal SECAM.

Každý riadok TV signálu začína zatmievacím impulzom. Po určitej dobe sa objaví synchronizačný impulz, po jeho skončení sa vysiela farebná synchronizácia, potom si TV nastaví úroveň čiernej. Nasledujú vlastné obrazové dáta.
TV signál používa prekladané riadkovanie - v jednom polsnímku sa vyšlú iba nepárne riadky, v nasledujúcom zasa párne.

SkryťVypnúť reklamu

Konvertor VGA na SCART

Pre vstup konvertora sa využije rozhranie VGA, ktoré má doteraz takmer každý PC alebo notebook.

Štandardné signály pre VGA monitory sú: signály R, G, B a dva synchronizačné signály HSync a VSync. Typicky RGB vstup u TV používa rovnako definované signály R, G, B a ku tomu kompozitný synchonizačný signál CSync, ktorý sa privedie na vstup videosignálu.

Vodiče pre RGB signály môžu byť prepojené transparentne, sú elektricky kompatibilné.

U signálov pre synchronizáciu tomu tak nie je. Pri VGA je vertikálna synchronizácia a horizontálna synchronizácia prenášaná cez separátne vodiče, zatiaľ čo na strane SCART sú oba kombinované do kompozitného / zloženého synchronizačného signálu prenášaného po jednom drôte. Vložené el. obvody konvertora premenia vstupné oddelené komponenty signálu synchronizácie na kompozitný signál, kompatibilný s rozhraním SCART.

Navyše je tu už len signál Blank informujúci o pripojení signálu RGB (u niektorých TV tento signál nie je potrebný a RGB funguje aj bez neho). Rozdiely v požadovanom napätí synchronizačných impulzov vyrieši jediný odpor. Bolo by tiež potrebné prepojiť piny 5 a 11 na rozhraní VGA aby sa do PC vyslala informácia, že je pripojený farebný monitor. Vidíme, že na to, aby zapojenie fungovalo, postačí vytvoriť signál CSync a Blank. Tu záleží na schopnostiach videokarty. Niektoré videokarty dokážu generovať priamo signál CSync, u iných si musíme vypomôcť externými súčiastkami.

Konvertor podľa návodu na zapojenie, uvedenom na konci tohto článku, je potrebné zhotoviť svojpomocne.

Obvody konvertora nezabezpečujú žiadnu frekvenčnú konverziu alebo zmenu veľkosti obrazu, atď., a tak grafická karta PC musí po príslušnom nastavení parametrov rozlíšenia a časovania, vysielať signál podľa PAL alebo NTSC špecifikácie, ak má mať TV šancu správne sa synchronizovať. Pre PAL, TV rozlíšenie by mal byť zvyčajne 720 × 576 a obnovovacia frekvencia by mala byť 50 Hz s prekladaním riadkov. Pre grafickú kartu je potrebné zadať parametre rozlíšenia a časovania, akceptovateľné na strane TV.

Bez dodržania požiadaviek na rozlíšenie a časovanie nie je možné normálne zobraziť na TV celý obraz. Horizontálna synchronizácia u VGA beží na dvojnásobnej frekvencii, ako u PAL. TV trvá zobrazenie riadku 64us (15,625 kHz), zatiaľ čo u VGA v základnom najnižšom zobrazení je to zhruba polovica 32us (31,25 kHz).
Ak je vidieť dva obrázky vedľa seba, potom vaša grafická karta vysiela štandardný VGA signál. Pritom sa síce TV dokáže zasynchronizovať (na každý druhý riadok), ale pretože lúč ide pomaly, vykreslia sa dva obrázky vedľa seba. Veľa informácií v riadku sa ale stratí, pretože po začiatku synchronizačného impulzu trvá TV dlhú dobu, než sa lúč vráti späť sprava doľava, a v tejto dobe už VGA vysiela informácie v novom riadku, ktoré sa tak definitívne stratia v zatemnenom spätnom riadkovom behu.

Schéma obvodov konvertora VGA - SCART pre karty ATI Radeon a NVidia je na webe TU http://www.mythtv.org/wiki/RGB_Scart#ATI_Cable

Aj s návodom na nastavenie karty typu RADEON TU http://www.scribd.com/doc/56575056/VGA-scart-ryoandr

Je tu vysvetlený aj dôvod pre použitie vzdialeného ovládania PC čas konfigurácie a podpora poskytovaná utilitou Power Strip.

Informácie v tomto článku, pozbierané na internete a skompilované, sú len úvodom do problematiky, nie návodom na stavbu konvertora ani na posúdenie, či grafická karta vášho PC bude schopná pomocou zadaných údajov, vysielať časovanie, akceptovateľné na strane TV.

Autor článku by rád komunikoval s niekým, kto už má konvertor VGA - SCART realizovaný a v prevádzke.

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu