Haščák z Penty o kúpe Sme: Ak sa redakcia rozpadne, bude to škoda.

Písmo: A- | A+

Partner Penty Jaroslav Haščák po prvý raz nepriamo potvrdil, že investičná skupina je skutočne za pokusom odkúpiť päťdesiat percentný podiel v Petit Press, vydavateľovi denníka Sme, od nemeckej vydavateľskej skupiny Rheinisch-Bergische (RBVG).

Viaceré zdroje blízke tejto transakcii potvrdili, že obchod zastrešili dohodou o dôvernosti. Podľa plánu tvrdia zdroje, že súkromná slovenská tlačová agentúra SITA mala odkúpiť päťdesiat percentný podiel v Petit Press od RBVG, zatiaľ čo Penta mala neskôr potichu odkúpiť agentúru SITA. Dôvod na takéto machinácie bol údajne fakt, že RBVG mal džentlmenskú dohodu so slovenskou stranou nepredávať finančnému investorovi ako je Penta, ešte z roku 2013. Paradoxne SITA bola prvým slovenským médiom, ktoré prinieslo správy o plánoch Penty ohľadom vydavateľstva Petit Press 19. septembra.

Penta nie je ani zďaleka jedinou finančnou skupinou, ktorá sa chcela angažovať v slovenských médiách. Jej konkurent, korporátni žraloci J &T sú už desaťročie vlastníkmi druhej najsledovanejšej televíznej stanice JOJ. Temperamentný futbalový sponzor Ivan Kmotrík zase ovláda spravodajský kanál TA3 a dominuje aj sektoru mediálnej tlače a distribúcie. Bývalého agenta komunistickej tajnej služby Juraja Širokého spájajú s denníkom Pravda už od deväťdesiatych rokov. Najbohatší Slovák Andrej Babiš (v poradí 731. na zozname Forbes s majetkom 2, 4 miliardy amerických dolárov), ktorý vstúpil do českej politiky ako minister financií, teraz vlastní Hospodárske noviny. Ekonomický denník sa tak stal súčasťou Babišovej najväčšej českej mediálnej skupiny MAFRA, ktorú odkúpil minulý rok – takisto od vlastníka Petit Press RBVG.

Ale pre zamestnancov Sme a zástancov otvorenej spoločnoti, Petit Press je trochu iný prípad. Tvrdia, že počas svojej dvadsaťročnej histórie vydavateľský dom prežil politické zastrašovanie, útoky na novinárov, zrušenie tlačiarenskej zmluvy a konfiškáciu majetku majiteľov denníku. Teraz sa má stať terčom kúpy tej istej finančnej skupiny, ktorá Petit Press v roku 2012 zažalovala, aby zastavila vydanie knihy o škandále Gorila.

Penta je tiež trochu iná káva. Na rozdiel od post-komunistických oligarchov, ktorí vlastnia slovenské médiá, Penta je jedinou investičnou skupinou, ktorá nemá blízke vzťahy so súčasnou Ficovou vládou – a jediná, ktorá cez spis Gorila bola tak otvorene spájaná s korupciou, ktorá rozvracia demokraciu.

“Som veľmi skeptický voči cieľom Penty, keďže je to finanćná skupina, ktorá je výlučne o peniazoch a nemá žiadnu históriu na mediálnom trhu,” hovorí Grigorij Mesežnikov, politológ z Inštitútu pre verejné otázky v Bratislave. “Považujem to za priamu hrozbu plurality názorov a slobody prejavu.”

Zástupca šéfredaktora denníka Sme Tino Čikovský si až tak servítku pred ústa nedával, naopak. “Skupovanie mediálnych titulov Pentou nie sú finančné investície, ale pokus ovplyvňovať slovenskú politiku,” napísal v stĺpčeku denníka Sme.

V exkluzívnom rozhovore z 21. septembra v Bratislave, riaditeľ Penty Jaroslav Haščák hovoril o svojej mediálnej stratégii a po prvý raz nepriamo priznal, že Penta je tým skutočným investorom za nedokončenou dohodou o Petit Press a Sme. Slovenskí majitelia Petit Pressu stale rokujú s RBVG o tom, či sa im podarí zohnať peniaze, aby využili svoje prvotné právo na kúpu podielu v Petit Press (od RBVG).

Iné slovenské finančné skupiny, napríklad J&T, ale aj oligarchovia ako Ivan Kmotrík, Juraj Široký či Andrej Babiš, vlastnia podiely v médiách už dlhé roky. Čo vás viedlo k tomu, aby ste aj vy tento rok začali s kúpou mediálnych titulov?

Nejde len o tento rok a len o Slovensko. Koncom minulého roka sme mali niekoľko rokovaní s vlastníkmi médií na kúpu tlačených, ale aj online a televíznych médií v Poľsku i Českej republike, aj keď sme v žiadnom z týchto vyjednávaní nedosiahli zatiaľ konečnú dohodu. Ale je pravda, že na Slovensku sme viac popredu a máme ďalšie štyri mediálne ciele, na ktorých pracujeme. Vo všeobecnosti, všetky tri krajiny prechádzajú silným procesom konsolidácie v mediálnom sektore a my by sme sa do toho chceli zapojiť. Za posledné desaťročie nastala istá zmena formy v médiách, aj vďaka dosahu finančnej krízy či internetu a e-biznisu. Najmä tlačové médiá sú v stave zásadného zmršťovania sa, a ich výnosy klesajú historicky nízko okolo 7 až 10 percent z roka na rok, ale veríme, že tento trend sa spomalí v nasledujúcich rokoch na zhruba 4 percentá ročne. Regionálne mediálne trhy sú doslova prekŕmené titulmi, ktoré dlhodobo nemajú žiadny ekonomický dôvod na existenciu. My (Penta) máme 3 a pol miliardy eur (z celkovo takmer 5 mld.) na ročných výnosoch v sektore predaja (maloobchodu) v tomto regióne, samozrejme je tam istá synergia, ale veríme, že konsolidácia je nevyhnutná. Naše plány sú dlhodobé.

Niektoré vaše nedávne a zatiaľ nedoriešené nebulvárne kúpy – najmä ekonomický týždenník Trend a Petit Press – vyvolali znepokojenie, že nezávislé poslanie týchto médií je ohrozené práve ich novým vlastníkom, Pentou.

Úplne súhlasím s tým, že noviny by mali zostať nezávislé a nemožno dovoliť, aby sa ocitli v zlých rukách. Nemôžem byť konkrétnejší o tom, koho ruky mám na mysli, ale povedal by som, že my máme silný zmysel pre spoločenskú zodpovednosť. Novinári často rozprávajú akoby prišli z inej planéty, ako keby boli v niečom výnimoční, ale ja vidím mediálny trh rovnako ako ktorýkoľvek iný sektor. Prečo by malo byť v poriadku, aby na jednej strane Penta vlastnila dvadsaťpäť nemocníc, ktoré plnia dôležitý spoločenský účel, a na druhej strane nie je v poriadku, aby Penta vlastnila médiá? Pripúšťam, že ma obťažuje, keď počujem ľudí z médií ako hovoria o špeciálnom sektore, o špeciálnom prípade. Ak v niečo verím, tak je to posvätnosť súkromného vlastníctva, ako aj právo vlastníkov uplatňovať si svoje práva slobodne. Samozrejme tá sloboda so sebou nesie aj povinnosť správať sa zodpovedne.

Napriek tomu, v prípade Sme je pravdepodobné, že ak sa vaša kúpa uskutoční, kľúčoví ľudia v manažmente a redakcii odídu, spolu s časťou čitateľov. Aký ekonomický zmysel má kupovať niečo, čo nakoniec môžete zničiť práve tým, že ste to odkúpili?

Som presvedčený, že podobne ako v prípade Trendu, dokážeme sa vyhnúť takémuto scenáru v Sme, ak sa nakoniec táto kúpa uskutoční. Ale priznávam, že by to bola škoda, keby sme stratili povedzme osem z desiatich kľúčových ľudí a museli začínať odznova z hľadiska ľudských zdrojov. To by bolo veľmi nešťastné.

Neoficiálne odhady ponuky za Petit Press od tlačovej agentúry SITA sa pohybujú okolo 15 miliónov eur. Ide o päťdesiat percentný podiel v biznise, ktorý má čistý zisk milión eur ročne. Takáto investícia by sa kupcovi vrátila za tridsať rokov. Je možné, že ste toľko ponúkli, aby ste znížili pravdepodobnosť, že slovenská strana by mohla uplatniť prednostné právo na kúpu podielu od Nemcov? 

Špecifické podmienky tejto ponuky nemôžem rozoberať, pretože SITA má dohodu o dôvernosti s nemeckou stranou. Ale vo všeobecnosti môžem povedať, že vždy platíme viac ako je férová hodnota takýchto položiek – nie sme na trhu sami, je tu veľa konkurencie a aj očakávania predávajúcich týkajúce sa predajnej sumy sú tiež dosť vysoké.

Tak prečo toľko tajnostkárstva okolo kúpy Petit Press, keď ste kúpili Trend a 7 Plus oveľa otvorenejšie? Prečo najskôr skrývať fakt, že ste chceli kúpiť agentúru SITA, keď a ak by SITA kúpila Petit Press, a potom nechať SITA, aby ako prvá priniesla na Slovensku správy o vašich zámeroch?

Ani ja som nikdy necítil potrebu držať tieto veci v tajnosti, ale bol to väčšinový vlastník SITA Igor Grošaft, ktorý mal na starosti rokovania s predávajúcim (a teda bol viazaný dohodou o dôvernosti).

Keď vypukol škandál Gorila pred vyše tromi rokmi, Penta podala podnet na súd proti Petit Press, aby zabránila vydaniu knihy o škandále. Ak nakoniec predsa len úspešne odkúpite Petit Press, aké dôsledky to bude mať ohľadom vášho právneho sporu s vydavateľstvom?

Vlastne jediný právny spor, ktorý momentálne máme so slovenskými médiami, je s Hospodárskymi novinami o komentár, ktorý z nášho pohľadu prekročil hranice. Nežiadame finančnú náhradu. Ak vezmeme do úvahy fakt, že na vrchole škandálu (Gorila) bola Penta spomenutá v slovenskej tlači asi tri tisíc krát mesačne, som presvedčený, že som sa konal s ukážkovou trpezlivosťou.

Stanovisko od riaditeľa Petit Press Alexej Fulmek k stavu rokovania s nemeckým partnerom, Rheinisch-Bergische (RBVG).

“V podstate od prvej chvíle, keď náš nemecký akcionár RBVG predal v roku 2013 svoj 100%-ný podiel v českom vydavateľstve MAFRA (Andrejovi Babišovi), nám bolo jasné, že bude chcieť vycúvať aj z Petit Pressu, lebo osamotená pozícia na Slovensku strácala pre nich akýkoľvek význam.

Začiatkom roka začala voľná diskusia medzi akcionármi o prevzatí 50%-ného nemeckého podielu, druhým 50% akcionárom slovenskou stranou PSIS. Rokovania komplikoval záujem iných subjektov o podiel v Petit Presse, ale dostali sme z nemeckej strany uistenie, že podiel nepredávajú žiadnej z finančných skupín a že dokonca nerokovali okrem jednej z nich s nikým.

Podľa mojich informácii sú rokovania medzi akcionármi zložité a trvajú doteraz, takže informácia, že skupina PENTA kupuje 50 % podiel v spoločnosti Petit Press nie je korektná. Faktom ostáva, že PSIS už nie je jediným záujemcom o tento podiel, lebo sa objavila aj písomne sformulovaná konkurenčná ponuka. Podľa mojich informácii konkurenčnú ponuku predložila agentúra SITA prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti, ktorú na rokovaniach zastupoval jeden z majiteľov SITY. Nič to nemení na fakte, že PSIS má predkupné právo a ja verím, že si ho uplatní. Je ťažko uveriteľné, že SITA s obratom 10-krát menším ako Petit Press by ponúka tak vysokú cenu za 50%-tný podiel v Petit Presse. Takže predpokladáme, že SITA sa syndikuje s nejakým partnerom. Ale v tejto chvíli o tom nechcem špekulovať. Ak by to bola PENTA a nakoniec by aj kúpila podiel v Petit Press, vydavateľstvu to uškodí.”

Skryť Zatvoriť reklamu