Bavme sa stále o Gorile

“Nebavme sa stále len o Gorile”, povedal nový šéf policajného zboru Tibor Gašpar koncom minulého týždňa v rozhovore pre Hospodárskej noviny. Chápem ho. Veď kto by nechcel zabudnúť na niečo, čo už raz pochoval? A ktorý policajt by sa nechcel radšej sústrediť na vzácnejšie kauzy, ako je branie päťtisíciek vo futbale? Ale predsa zostalo ešte zopár momentov z vyšetrovania Gorily za Gašparovho minulého pôsobenia ako šéfa Úradu boja proti korupcii, ktoré stoja za povšimnutie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Predovšetkým je evidentné, že polícia z Gašparovho ÚBPK nemala veľký záujem zaoberať sa so spisom Gorila, ktorý som im odovzdal na Odbore boja proti korupcii v Bratislave dňa 24.6.2009. Väčšina zo 106 strán, ktoré som doložil, boli po troch týždňov vytrhnuté zo spisu ÚBPK Bratislava a poslané cez centrálu do Nitry, odkiaľ pochádza Gašpar. Bývalý operatívec ÚBPK cez ktorého som dohodol odovzdanie materiálu, hovoril o tom nasledovne: „Ten spis (Gorila), čo som chcel zobrať do operatívy, on (Gašpar) zobral, že v Bratislave sa to preverovať nebude a poslal do Nitry. Dalo sa to pekne spätne preverovať, ale jednoducho Gašpar to zobral a drbol do Nitry na operatívne preverovanie. Pochádza z Nitry, bol zástupca kraja. Tak to posunul domov… Potom mi povedal, Martin ty si bol vždy problematický. Prečo si sa nevenoval tým prípadom lekárov, ktoré sme rozrobili? Povedal som mu, že prečo sa mám venovať tomu, kto zoberie 5 alebo 10 tisíc, keď tu sa kradnú miliardy a zatvárame nad tým oči?” (Keď som hovoril telefonicky o tomto vyjadrení s Gašparom vo februári tohto roka, povedal že ho „mrzia“ slová jeho bývalého operatívca a popieral, že by ho niekedy odhováral od riešenia spisu Gorila. „Martin odišiel na vlastnú žiadosť, lebo dostal nejakú lepšiu ponuku a povedal mi, že určite to nemám vnímať tak, že odíde preto, lebo s vami riešil Gorilu.“)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akokoľvek to bolo s tou Nitrou, hlavný dôvod, prečo by sme sa stále mali baviť o Gorile je ten, že zatiaľ sa nielenže nič nezmenilo, ale ako keby teraz dochádza ešte k väčšej centralizácií moci. Polícia, SIS a iné inštitúcie justičného systému sú stále pod ťažkým politickým vplyvom a ich riaditelia stále nie sú ochotní riešiť veľké ryby.

Tibor Gašpar bude zrejme tiež takýto typ riaditeľa, aspoň podľa doterajších poznatkov o jeho pôsobení. Najprv máme samotný spis Gorila, ktorý ponúka nie najlichotivejší portrét Gašpara - ako si obeháva politikov pred voľbami v roku 2006, aby si udržal funkciu (vraj „mal už rokovania s viacerými politikmi (Kaliňák, KDH...), ktorí ho uistili, že by po voľbách mal zostať na svojom poste.“) Podľa spisu mal tiež „kamarátsky vzťah“ s Jánom Rejdom, vedúci oddelenia zvláštnych činností v Gašparovom ÚBPK. Rejda bol ten, ktorý navštívil konšpiračný byt na Vazovovej, aby sa stretol s jeho bývalým policajným šéfom a spolupracovníkom Penty Zoltánom Vargom. Vraj aby od neho vytiahol – nie predal – kompromitujúce informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Potom máme povrchnú 10-stranovú správu, ktorá vznikla 21.12.2009 za Gašparovej éry ako výsledok Nitrianskeho operatívno-pátracieho skúmania spisu Gorily. V tejto správe ide v podstate len o rekapituláciu informácií získaných políciou koncom roka 2009 od Jaroslava Haščáka, Anny Bubeníkovej čí Jiřího Malchárka na základe výsluchov, bez konfrontácie s dostupnými faktami. Je tam tiež rekapituláciu odpovede SIS z 25.09.2009, ktorý konštatoval že len časť materiálu (!) zo spisu Gorila sa dá identifikovať ako „písomnosti, ktoré boli vytvorené SIS“. Zvyšok spisu – „písomnosti pripomínajúce akési opisné vyhodnotenie záznamov... z odpočúvania“ – „nevyplýva, že ich pôvodcom by mala byť SIS.“ A že keby náhodou aj pochádzali od SIS, nie je možné to preukázať, lebo „boli všetky zvukové záznamy z uvedeného obdobia zničené.“ (Inak vtedajší šéf SIS Jozef Magala mal iniciatívne napísať polícii list z 23.08.2006, v ktorom im sľúbil spoluprácu pri skúmaním podozrení zo spisu Gorila. Keďže takto v praxi vyzerala ochota SIS spolupracovať s hoci aj laxným skúmaním nepohodlných skutočností, niet divu, že premiér Fico znovu našiel miesto pre Magalové talenty, keď ho nominoval za nového šéfa Národného bezpečnostného úradu.)

SkryťVypnúť reklamu

Možno Gašpar mal rozumný dôvod poslať spisu Gorily do Nitry, aby sa mu venovalo len zopár operatívcov (Marcel Kostra a Róbert Krajmer) a potom ho mohol upratať bez začatia trestného stíhania do archívu. A možno ak budeme trpezliví, tak nám raz dôvody pre svoje konanie odhalí („pridelenie prípadu do Nitry malo svoje dôvody, teraz ich ale nechcem rozoberať, je to na dlhšie,” povedal pre Hospodárskej noviny 10. mája). Ale určite má aj dôvody prečo (ako aj minister vnútra Róbert Kaliňák a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik) „nehecuje“ špeciálny vyšetrovací tím k práci. „Čas ukáže, či bude úspešnejší, ako sme boli my,” povedal vlažne o prípade Gorila. Tím to zrejme bude mať ťažké, ak si nenájdu nové dôkazy čí svedkov. A to napriek tomu, že majú k dispozícii aj veľkú výhodu – „informácie, ktoré sme zistili my, nielen nejaký dokument zverejnený na internete.“

SkryťVypnúť reklamu

Neviem si pomôcť, ale mám silný pocit ako keby všetci zainteresovaní zo strany štátnej bezpečnostnej zložky – vedenie polície, MV SR, SIS, GP a špeciálna prokuratúra – sa snažili minimálne slovne demotivovať policajný tím a zároveň verejne sa tváriť ako strašne držia palce tým našim statočným vyšetrovateľom. V niečom mi to pripomína aj prácu sudca Branislav Kráľa z okresného sudu Bratislava I, ktorý najprv vo februári zakázal vydanie mojej knihy o prípade Gorila, a potom – zrejme v jeho pretrvávajúcom zápale pre spravodlivosť – nechal skúmať doručenie obálky odporcovi v druhom rade (potenciálny vydavateľ knihy Petit Press). Nakoniec sa zistilo, že poštár naozaj spravil chybu – nechal doručenú obálku podpísať sekretárke a nie štatutárovi firmy Alexejovi Fulmekovi. A „problém“ bol na svete. Kým to Petit Press cez právnika nedalo do poriadku, okresný sud nemohol prípad poslať na odvolací (krajský) súd. Konečne 10. mája, KS Bratislava potvrdila, že prípad dostali, takže do 10. júna budú rozhodovať v rámci zákonnej lehoty. Teda, ak je všetko znovu v poriadku s tými doporučeným listom.

Keďže nemôžeme zatiaľ písať knihy o Gorile, poďme sa aspoň o nej baviť. Nejako je v tejto krajine príliš ticho. Presne podľa predstavy našich staronových zemepánov a ich staronových funkcionárov.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu