Bývalý manažer SBS Bonul pomohol bývalému chlebodarcovi získať zákazku za 22,3 milióna eur

Marek Grzybowski sedel vo výberovej komisii Slovenskej pošty (SP), ktorá v roku 2012 pridelila štvorročnú zákazku v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur súkromnej bezpečnostnej službe (SBS) Bonul. Na tom by nebolo nič zvláštne, možno akurát to, že Grzybowski svojim šéfom očividne zabudol povedať, že len rok predtým pre Bonul pracoval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

SBS Bonul opakovane čelila obvineniam, že mnohé mnohomiliónové štátne zákazky získala nečestne.

Úspechy Bonulu v štátnych tendroch sa často pripisovali známostiam na vysokých miestach. Možno ste počuli o spoločných poľovačkách majiteľa Bonulu Miroslava Bödöra so svojím dlhoročným priateľom, ktorým je minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Alebo o tom, že predseda vlády Róbert Fico v tomto roku predniesol reč špeciálne pre zamestnancov Bonulu na súkromnej firemnej akcii v Nitre. Alebo o tom, že Bonul v minulosti strážieval volebnú centrálu Smeru-SD.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno ste sa tiež dopočuli o sťažnostiach neúspešných uchádzačov na podmienky štátnych tendrov, ktoré vyzerajú ako šité na mieru pre Bonul. Jednou z nich bola napríklad požiadavka na rating „prísne tajné“, vďaka ktorému Bonul získal štátnu zákazku v hodnote 3,6 milióna eur od Jahnátkovho ministerstva hospodárstva v časoch prvej Ficovej vlády.

Možno sa k vám doniesli aj chýry o úžasnej jasnozrivosti šéfov Bonulu. TV Markíza informovala, že v máji tohto roku Bonul uverejnil sériu inzerátov na nábor nových zamestnancov, ktorí mali strážiť Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS), hoci o kontrakte v hodnote 5,6 milióna eur sa rozhodlo až v júni. Víťazom bol, ako inak, Bonul.

SkryťVypnúť reklamu

Ale tento ste ešte určite nepočuli. Pri verejnej súťaži, v ktorej Bonul lapil jeden zo svojich kapitálnych úlovkov z rybníka štátnych zákaziek – štvorročný kontrakt v hodnote 22,3 milióna eur od Slovenskej pošty – sa na výbere víťaza priamo podieľal bývalý zamestnanec Bonulu.

Tieň pochybnosti

Marek Grzybowski, jeden z troch členov výberovej komisie SP, ktorá mastný kontrakt priklepla tejto SBS, pracoval pre Bonul ešte v roku 2011 ako riaditeľ úseku technických služieb.

„Nie je to v poriadku,“ pripustil generálny riaditeľ SP Tomáš Drucker v rozhovore o Grzybowskeho úlohe pri pridelení zákazky pre Bonul. Drucker okrem iného povedal, že výberová komisia ako aj podmienky súťaže boli stanovené počas Radičovej vlády a že keď svoj úrad prevzal, „súťaž už bola procesne ukončená“.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja by som pána Grzybowskeho do komisie nedal,“ povedal Drucker. „Bez neho by bolo oveľa jednoduchšie [tender] vysvetliť. Zbytočne to vrhá tieň pochybnosti na Slovenskú poštu.“

Tento názor zdieľa aj majiteľ Bonulu Miroslav Bödör. „Čo pošta, zbytočne to spochybňuje našu firmu,“ povedal. Dodal, že si na Grzybowskeho nepamätá, ale po kontrole firemných záznamov uznal, že Grzybowski pre jeho firmu pracoval vyše roka, „niekedy v rokoch 2010 až 2011“. Poprel teóriu, podľa ktorej bol Grzybowski nastrčený, aby ovplyvnil výsledok výberového konania v prospech Bonulu.

Podľa Druckera Grzybowski pre SP pracoval v rokoch 1996 až 2007, kedy sa vyšplhal až na pozíciu riaditeľa bezpečnosti a kontroly. Počas prvej Ficovej vlády „bol prepustený ako nadbytočný“, no za Radičovej vlády sa do spoločnosti v roku 2011 vrátil a dodnes pre ňu pracuje v sekcii bezpečnosti. Medzičasom pracoval aj pre Bonul.

SkryťVypnúť reklamu

Grzybowski nevyužil niekoľko možností vyjadriť sa k tomuto článku. Podľa Druckera politika spoločnosti zaväzovala Grzybowskeho osvetliť akýkoľvek konflikt záujmov pred svojím vymenovaním za člena výberovej komisie, čo očividne neurobil.

Žiadny konflikt záujmov

Podmienky verejnej súťaže na štátnu zákazku za vyše 22 miliónov eur si vyžiadalo najmenej 16 bezpečnostných firiem, no iba dve z nich – Bonul a eseročka DUG z Rimavskej Soboty – sa rozhodli predložiť svoje ponuky. Ponuka druhej z nich bola rozpísaná iba na troch stranách, vrátane ručne napísaného odhadu ceny, ktorá bola podstatne vyššia ako konkurenčná ponuka Bonulu. „Nebola to seriózna ponuka,“ povedal Drucker.

Predstaviteľ DUG Dušan Urban poprel, že jeho firma ponuku predložila len preto, aby vytvorila zdanie férovej súťaže s priaznivým výsledkom pre Bonul. „Podmienky tendra boli veľmi prísne a my sme sa prihlásili, lebo sme chceli zistiť, kto sa v skutočnosti o zákazku uchádza,“ povedal. Ponuka DUG bola zo súťaže vyradená a firma následne podala sťažnosť proti jej výsledkom na Úrad verejného obstarávania (ÚVO). Neúspešne.

Hovorca ÚVO Ján Mažgút sa vyjadril, že v kompetencii jeho úradu nie je posudzovať informáciu o tom, že Grzybowski ako člen výberovej komisie SP mohol byť v konflikte záujmov.

„Nakoľko konflikt záujmov ako taký nie je upravený v zákone o verejnom obstarávaní, vo všeobecnosti je možné vychádzať len z požiadaviek, ktoré sú kladené na člena komisie na vyhodnotenie ponúk,“ povedal. „Odporučili by sme vám obrátiť sa priamo na Slovenskú poštu.“

„Slovenská pošta sa na základe Vášho podnetu prípadom s možnosťou konfliktu záujmov v predmetnej verejnej súťaži zaoberala,“ písali z SP. „V súčasnej dobe ani neexistuje zákonná možnosť zrušiť predmetnú verejnú súťaž.“

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu