Podľa troch od seba nezávislých zdrojov z bezpečnostného sektora, obsadil od polovice marca funkciu zástupcu riaditeľa rozviedky v rámci tajnej služby bývalý policajt Jozef Mičieta. Mičieta sa dlhodobo venuje organizovanému zločinu na Slovensku, za prvej Ficovej vlády obsadil post zástupcu riaditeľa odboru v rámci Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Počas pôsobenia súčasnej vlády sa najprv vrátil do policajnej inšpekcie Ministerstva vnútra, odkiaľ vraj odišiel k 1. marcu. Otázne je, či má všetky jazykové a iné predpoklady, prípadne potrebný medzinárodný prehľad, aby zastával takú významnú funkciu v SIS, ktorá sa venuje dianiu za slovenskými hranicami.
Igor Cibula, ktorý bol prvým šéfom modernej Slovenskej rozviedky (1993-1995) vysvetlil, že samotný riaditeľ rozviedky nemusí mať pôvodnú profesiu ako spravodajský dôstojník. „Najmarkantnejším príkladom v tomto smere v minulosti bol George H. W. Bush senior na poste riaditeľa CIA v roku 1976 alebo významný politik nemeckej sociálnej demokracie Konrad Porzner, ktorý od roku 1990 vyše päť rokov viedol nemeckú rozviedku BND," povedal. „Uvádzam tieto príklady zámerne, aby som poukázal na to, že na druhej strane zástupca riaditeľa rozviedky má kľúčové postavenie v spravodajskej službe, pretože zodpovedá za jej každodenný chod, koordináciu spravodajských operácií a kontrolu aktivít jednotlivých útvarov rozviedky. Je vlastne akousi „pravou rukou" šéfa."
Podľa mojich informácií post riaditeľa rozviedky nie je zatiaľ obsadený. Samotný riaditeľ SIS Ján Valko nie je považovaný za odborníka na spravodajské služby, je vyštudovaný účtovník, ktorý do roku 2011 viedol jadrovú firmu JAVYS.
S Mičietom som sa stretol naposledy niekedy okolo Vianoce, teraz však nezdvíhal mobil. Tajná služba sa v zásade nevyjadruje k personálnym otázkam. Tak som sa nedostal k priamym informáciám, do akej miere Mičieta disponuje potrebnými znalosťami na svoju novú funkciu.
Bývalý minister vnútra za KDH Vladimír Palko bol v období 1991-1992 námestníkom riaditeľa postkomunistickej tajnej služby na vtedajšom Československu, FBIS. „Špeciálne na takú funkciu (zástupca riaditeľa rozviedke SIS) by mal mať značne intelektuálnu kapacitu, jazykové znalosti, aby sa dohovoril odborne aj vo všeobecnosti, a predovšetkým by mal mať prehľad o medzinárodnej situácií."
„Vzdelanie nie je rozhodujúce," dodal Cibula. „Musí rozumieť zložitostiam operatívnej spravodajskej činnosti v zahraničí, ktorej podstatou je získavanie, riadenie a úkolovanie agentov a iných tajných spolupracovníkov. Vyžadujú sa od neho organizačné schopnosti a koncepčná rozhľadenosť v problematike strategického zamerania spravodajskej činnosti. Významným osobnostným faktorom každého spravodajského dôstojníka je úroveň sociálnej inteligencie, jednoducho povedané musí disponovať schopnosťou „konať rozumne v ľudských vzťahoch" - ako to vyjadril americký psychológ Edward Thorndike."
Mičieta sa stal verejne známym po svojej ceste do Chorvátska v roku 2010, kde bol spolu s policajným kolegom Milanom Lučanským (v súčasnosti prvý viceprezident policajného zboru) ako aj s vplyvným prokurátorom Petrom Šufliarským, riaditeľom odboru osobitného určenia generálnej prokuratúry. Média potom priniesli informáciu o tom, že dovolenkovali spolu s trestne stíhaným podnikateľom, ako aj to, že vedenie polície ich podozrievalo, že možno nepodnikli všetky potrebné kroky k zaisteniu mafiána Karola Mella v zahraničí - podozrenie, ktoré všetci tvrdo dementovali. Mičieta nakoniec žiadal finančné odškodnenie v hodnote 30 tisíc eur od viacerých médií, aj za to, že uverejnili jeho celé meno.
Od začiatku marca, zástupcovia denníku Sme, Nový Čas a .týždeň hovoria, že dostali list od Mičietu prípadne od jeho právneho zástupcu, v ktorom navrhuje, že odstúpi od peňažného vyrovnania, ak sa mu verejne ospravedlnia. Nevedno, či táto nová zmierlivosť súvisí s jeho údajným vstupom do SIS.
V minulosti už boli zaznamenané viaceré prípady, kedy bývalí policajti prešli do SIS, no za druhej Ficovej vlády sa tento trend zrejme prehĺbil. Okrem Mičieta, slúži v SIS ako Valkov námestník bývalý šéf KR PZ v Bratislave Ľudovít Mihal. Za Valka sa kontrarozviedka sa rozdelila na dve časti: hlavnej (ekonomickej) časti šéfuje Ján Holíč, ktorý bol predtým šéfom tzv. „finančnej polície" v rámci ÚBOKu. Odbor v rámci kontrarozviedky, ktorý sa venuje organizovanému zločinu, vedie bývalý šéf okresnej polície v Bratislave.
Bývalí policajti však nedostávajú tak často posty v rozviedke. Bývalý dôstojník za druhej Dzurindovej vlády, ktorý chcel zostať v anonymite, tvrdí že po nástupe Ficovej vlády sa viaceré posty v rozviedke (napríklad rezidentúry v zahraničí) vraj poskytli ľuďom, ktorí nemali na ne tradičné profesionálne predpoklady. Takisto sa rozdelením kontrarozviedky vytvorili desiatky nových pozícií, ktoré bolo treba obsadiť aj po kamarátskej línií.