V posledných týždňov sa hovorilo o štyroch menách ako o možných riaditeľoch tajnej služby: Jozef Magala, ktorý služil ako šéf SIS od 2006 do 2010; Ľubomír Skuhra, ktorý bol veliteľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v rovnakej dobe; Bratislavský krajský prokurátor Ján Čižnár; a teraz aj výštudovaný účtovník a profesionálny politický nominant Ján Valko.
Aby ste rozumeli, prečo najkvalifikovanejší kandidát (Magala) zrejme neuspeje, treba sa bližšie pozrieť na pomery vo vnútri SMERu. Strana sa skladá z troch skupín: dve skôr „podnikateľské“ (pod vedením Roberta Kaliňáka a Pavla Pašku) a jedna ideologická, združená okolo Mareka Maďariča a Dušana Čaploviča. Magala patrí do tej tretej skupiny (bol dokonca asistent poslanca Maďariča), a možno aj preto sa za jeho éry SIS nenamočila do väčších korupčných škandálov. Maďaričová skupina má však výrazne slabšiu pozíciu oproti kolegom s pozadím politického biznisu.
Táto úvaha necháva preto v hre len Skuhru, Čižnára a Valka. Prvý je síce skúsený a pochádza z bezpečnostného prostredia (podľa zdroja blízkeho Skuhrovi jeho otec, RSDr. Matej Skuhra, bol za komunizmus zástupca riaditeľa policajnej akadémie v Pezinku). Skuhra mladší začal ako pohotovostný policajt, no rýchlo sa dopracoval do OK (skorý predchodca súčasného Úradu boja proti organizovanej kriminalite). Odtiaľ sa dostal do SIS počas éry Ivana Lexu; neskôr pracoval pre Colný kriminálny útvar (CKÚ), kde mal na starosti drogovú agendu (iróniou je, že obchodného partnera jeho bývalej manželky Bohumily Skuhrovej, chytila polícia v roku 1998 na letisku Schwechat s 31 kilami kokaínu, ktoré sa nachádzali v jeho batožine. Išlo o Lymana Zamora, diplomata z Kostariky, ktorý pôsobil na Československu počas komunizmus a neskôr na Slovensku). Z CKÚ sa mal Skuhra vrátiť do SISky, odkiaľ ho v roku 2006 zobrali do VOS. Má dobré vzťahy s Romanom Osuským, ktorého pozná zo SISky ako aj z CKÚ. Za Radičovej vlády Osuský pôsobil ako šéf prvého odboru v rámci kontrarozviedky (tento odbor mapuje organizovaný zločin a ekonomické hrozby štátu). Osuský bol v minulosti spolumajiteľ SBS Peber, ktorých nálepku nájdete na viacerých podnikov v Bratislave a tieto podniky sú spájané s mafiánskou skupinou Takáčovcov. Keď som tieto informácie vypátral minulý rok pre týždenník Trend, človek ktorý sa predstavil ako Osuský mi volal a varoval, že ak článok zverejním, budeme my dvaja „vo vojne“.Článok nájdete tu http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2011/cislo-23/mocni-muzi-v-sis.html
Problém je, že Skuhra má blízky vzťah s Robertom Kaliňákom (Skuhrová spolupracovnička v SIS je Kaliňáková sučasná žena). A keďže Kaliňák už má políciu, stranická centrála neuznala za vhodné, aby mal pod palcom aj SIS. Preto Skuhra dostane možno nanajvýš pozíciu riaditeľa, Kaliňákom proklamovanej spojenej Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva.
A čiže v hre na post riaditeľa SIS zostávajú dve mená – Čižnár (47) a Valko (38). Dokonca sú to kamaráti, a veľmi dobre si rozumejú s Ficom (Čižnár je Ficov spolužiak z Právnickej fakulty, promovali v roku 1986). Jaro Čižnár bol horúci kandidát na šéfa SIS už v roku 2006, ale nakoniec post obsadil Magala. Jeden otáznik nad Čižnárom visí a to v otázke, či sa pozná s Liborom Jakšíkom a aký s ním má vzťah (jeden zo šéfov skupiny Jakšíkovcov, stíhaný vo väzbe od roku 2011 za vydieranie a nebezpečné vyhrážanie). Pre určité väzby, ktoré získal Čižnár v pozíciíšéfa Krajskej prokuratúry v BA, a ako známyprívrženecŠtefana Harabina, je jeho nominácia za šéfa SISky minimálne kontraproduktívna.
Ale v podstate je to jedno, lebo Čižnára a Valka môžeme vnímať ako jednu partiu (Čižnárov brat Peter slúžil s Valkom v predstavenstve JAVYS od roku 2007 do 2010). Rozdiel je len v tom, že Valko nemá vôbec skúsenosti v bezpečnostnom sektore. Študoval odbor účtovníctvo a audítorstvo. Neskôr pracoval ako burzový maklér a na pozícií šéfa oddelenia obchodu v Slovenskej poisťovni. Ako šéf JAVYSu a nominant Smeru, nemal potuchy o jadrovej energetike, ale bol Ficov človek. Keď ho Fico neskôr navrhol ako nominanta Smeru do čela Úradu verejného obstarávania, Radičová Valka odmietla, lebo „nespĺňal dohodnuté kvality odbornosti, skúsenosti a bezúhonnosti... Počas vedenia tohto muža v JAVYSe nevykonala táto inštitúcia žiadne verejné obstarávanie súťažou, ale prostredníctvom tretieho subjektu za 11-tisíc eur mesačne.“A to nebolo všetko. Keď bol Valko šéf JAVYSu, dostalo občianske združenie blízke Ficovmu bratrancovi 210-tisíc eur na opravu Topoľčianskeho hradu. Práce robila firma Style-Mont, v ktorom figuroval Ficov strýko Ladislav Rybanský. Za Valka JAVYS tiež umožnilo firme Korema zarobiť si 143 miliónov korún na predaji nehnuteľnosti. Spolumajiteľ Korema bol príbuzný Ľubomíra Blaška, ktorý v minulosti daroval Smeru 32 miliónov korún.
Tak prečo by ho potom dali do kresla šéfa tajnej služby? Pre odpoveď sa treba vrátiť do momentu, keď sa o Valkovi hovorilo ako o novom ministrovi hospodárstva. Podľa dobrého informovaného zdroja, Valko – ktorý vraj nenavidí údajného sponzora Smeru Jozefa Brhela – mal povedať Brhelovi, že nech zabudne na vplyv v podnikoch (SE, SEPS, BAT...) pod jeho ministrovaním. Brhel sa vraj razantne sťažoval u Fica, a výsledok bol, že Valko stratil perspektívu na kresle hospodárstva. A Fico, aby si zachránil tvár ho chce dať do SISky.
Strana Smer vyhlásila pred voľbami, že nebude nominovať nikoho z Gorily do štátnej funkcie. Ale keby Fico skutočne nominoval Valka do vedenia SISky, bolo by to len pokračovanie v Gorilích metódach. Metódy, ktoré stoja za vymenovaním už väčšiny Ficovej vlády.