Jaromír Čižnár a jeho neprokurátorské okolie

Keď bol Dobroslav Trnka generálnym prokurátorom, zdalo sa, že každý má naňho vyhranený názor, či už sa týkal motívov skrytých za jeho rozhodnutiami, jeho nadutého správania, jeho šoférskych návykov, ale najmä jeho problematického vzťahu ku kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Možno preto sa premiér Robert Fico pokúša presadiť na post Trnkovho nástupcu Jaromíra Čižnára, človeka verejnosti prakticky neznámeho. Hoci bol takmer desaťročie bratislavským krajským prokurátorom, meno Jaromír Čižnár sa v slovenských a českých médiách za posledných 15 rokov spomína len 117-krát; iba 13 z týchto zmienok nie je priamo spojených s hľadaním nového generálneho prokurátora a žiadna z nich nie je taká, kedy by povedal čokoľvek objavné.

Kto je teda tento muž, ktorého nominácia na kľúčový verejný post visí vo vzduchu napriek tomu, že nefiguroval v žiadnom závažnom prípade, nezaujal žiadne závažné verejné stanovisko, nenapísal žiadne odborné state (aspoň nie také, ktoré by boli dostupné na internete) a že žiadna jeho fotografia sa nikdy neobjavila v novinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tí, ktorí ho poznajú osobne, vravia, že Čižnár je tvrdohlavý, cieľavedomý a zanietený prokurátor, ktorého sa obávajú podriadení ako aj kolegovia. Inými slovami, presne ten typ, ktorý by bol schopný nastoliť poriadok v úrade generálneho prokurátora. „Ja ho volám hundroš," povedal zdroj z právnického prostredia. „Niekedy ťažko artikuluje. Ale ak ste niekedy zažili porady na krajskej prokuratúre, on tam nepozná brata. Je relatívne rovný, nedá sa kúpiť, ani si nedá povedať. Myslím, že sa hodí na tú funkciu."

Avšak Čižnárove spoločenské a politické styky naznačujú, že je kandidátom establišmentu väčšmi než akým kedy bol Dobroslav Trnka. Otázkou teda je, do akej miery by mal možnosť ostať samým sebou ako generálny prokurátor. Zostal by úrad generálneho prokurátora pod Jaromírom Čižnárom skutočne samostatným a nezávislým od výkonnej moci, ako má byť?

SkryťVypnúť reklamu

Kamarát Bžán

Hovorí sa, že človeka spoznáš podľa spoločnosti, v ktorej sa pohybuje. Ak je toto príslovie pravdivé, Jaromír Čižnár môže mať blízko k relatívne novej mocenskej skupiny v rámci Smeru-SD, ktorá je napojená na tajnú službu a jadrový priemysel. Hoci jeho politické a sociálne styky nám toho príliš nepovedia o Čižnárovi-prokurátorovi, môžu nám osvetliť aspoň prípadné vplyvy na jeho rozhodovanie v pozícii generálneho prokurátora.

Často sa spomína, že Čižnár chodil na práva s Ficom a má jeho plnú dôveru, čo sa prejavilo v roku 2006, keď sa Čižnárovo meno spomínalo v súvislosti s kandidatúrou na post riaditeľa SIS, ktorý sa zodpovedá priamo predsedovi vlády. Avšak Čižnárov vzťah k ďalšiemu právnikovi - Radomírovi Bžánovi - ponúka celkom nový pohľad na prostredie, v ktorom sa pohybuje.

SkryťVypnúť reklamu

Počas nedávneho rozhovoru v hoteli Carlton mi Bžán, inak rodák zo Sniny, povedal, že v polovici 80. rokov aj on navštevoval právnickú fakultu na Univerzite Komenského vedno s Čižnárom. Na výzvu, aby opísal ich vzájomný vzťah, Bžán povedal, že on a Čižnár sú „kamaráti, ktorí sa občas stretnú". Bžán svojho kamaráta opísal ako „rigorózneho a zásadového", čo sa zdá byť v zhode s názormi, uvádzanými Čižnárovými kolegami z prokuratúry.

Až do druhej polovice minulého roku býval Čižnár v obytnom dome v centre Bratislavy patriacej Bžánovi, ktorý ku koncu komunistického režimu pracoval ako sudca. Bžán si presne nepamätal, ako dlho bol Čižnár jeho podnájomníkom, či to bolo štyri alebo šesť rokov, ale vraj „normálne platil nájomné". Podľa katastra nehnuteľností na internete jediný obytný dom patriaci Bžánovi v centre Bratislavy stojí na Tallerovej ulici č. 8. Podľa mojich informácií užíval Čižnár byt v Bžánovom dome počas vlastného rozvodového konania.

SkryťVypnúť reklamu

Brat Peter, námestník Ľudovít

Brat Jaromíra Čižnára Peter momentálne predsedá predstavenstvu Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), štátneho podniku zaoberajúceho sa likvidáciou jadrového odpadu, kam ho druhá Ficova vláda nominovala v júli minulého roka. Oficiálna webstránka spoločnosti JAVYS uvádza tri faktúry, ktoré Bžán vystavil JAVYS-u za mesačné právne služby. Každá z nich znie na zhruba 20,000 eur a odvoláva sa na zmluvu o poskytovaní právnych služieb uzatvorenú 28. januára 2009.

Hovorca JAVYS-u Dobroslav Dobák povedal, že zmluvu s Bžánovou firmou predĺžilo v roku 2011 bývalé vedenie JAVYS-u vymenované Radičovej vládou. „Advokátska kancelária JUDr. Bžána poskytuje právne služby v rámci projektov financovaných z Medzinárodného podporného fondu na vyradenie Bohuníc. Neplatí sa žiadny mesačný paušál a právne služby sú poskytované a platené na základe jednotlivých požiadaviek." Na otázku, či bola zmluva na právne služby predmetom verejnej súťaže, Dobák odpovedal, že „JAVYS nebola v zmysle zákona platného v roku 2009 verejným obstarávateľom".

V čase podpísania zmluvy medzi Bžánom a JAVYS-om bol Peter Čižnár podpredsedom predstavenstva JAVYS-u, zatiaľ čo súčasný šéf SIS Ján Valko bol jeho predsedom.

Bžán sa pozná aj s ďalším vysokopostaveným predstaviteľom SIS, námestníkom riaditeľa Ľudovítom Mihálom. "Poznáme sa, ale nemáme nejaké priateľské vzťahy," povedal Bžán o Mihálovi, pričom odmietol komentovať skutočnosť, že Mihálova dcéra Dáša je koncipientkou v jeho právnickej firme. „Prešla po odbornej stránke," povedal stručne.

Chvála z druhej ruky

Jaromír Čižnár odmietol odpovedať na otázky týkajúce sa jeho vzťahu k Bžánovi aj na to, či sa pozná s Mihálom, čo je dosť pravdepodobné, nakoľko Mihál pred časom zastával post riaditeľa krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. "Pán doktor Čižnár odkazuje, že jeho súkromie odmieta rozoberať," povedala Natália Gálová z Čižnárovho sekretariátu.

Čižnár bol o čosi zhovorčivejší na tému údajného telefonátu, ktorý podľa všetkého polícia zachytila a nahrala počas vyšetrovania údajného bossa podsvetia Libora Jakšíka dňa 26. augusta 2010. Jakšík bol zatknutý v máji 2011 a obvinený z výpalníctva.

Ide o dvojstranu údajného písomného záznamu o zachytenom rozhovore, ktorého pravosť nie je potvrdená. Nesie číslo spisu Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Podľa tohto záznamu, Jakšíkovi o 23:13 zatelefonoval istý Emil R., ktorý práve prišiel z letiska a pozval Jakšíka na pohárik. Jakšík pozvanie odmietne. „Akurát som si umýval zuby," vysvetľuje.

Nato Emil odovzdá svoj mobilný telefón istému Bohušovi, ktorý s Emilom zrejme popíja a podľa Emila „je zlomený jak siuxský šíp".

„Miláčik môj zlatý," začne Bohuš. „Ja som kokot oné, počúvaj, é, trtkoví oné. Na, na a musel som piť s nimi, vieš nikde bol oné, Čižnár. A vieš, ja Jara milujem. Oné, viacej ako, ako seba a teba. No tak, tak, tak to bola taká situácia, bol aj v podzemí, čo fungovala. Asi takto."

Po krátkom odbočení sa Bohuš vráti k svojim pijanským výkonom. „Sme medzitým oné, Čižmár (sic) a Lešo a, a nejaký ešte generál, to sme sedeli, pili."

„Dobre, dobre, ani, ani nemusíme toľko rozprávať, zbytočne ... kŕmiť," odpovedá Jakšík podľa údajného prepisu telefonátu.

Začiatkom tohto týždňa som zavolal na číslo uvedené na údajnom prepise Emilovho telefonátu. Muž, ktorý reagoval na oslovenie „Emil" odmietol čokoľvek komentovať. „Čo ste policajt?" spýtal sa. „Nemám potrebu s Vami rozprávať."

Údajný prepis telefonátu síce „Bohuša" neidentifikoval, avšak v najnovšej verzii „mafiánskych zoznamov", ktorá z prostredia polície unikla v roku 2012, sa istý Bohuslav C. spomína medzi spoločníkmi Libora Jakšíka. Rovnaké meno sa objavuje aj na Jakšíkovom živnostenskom liste v úlohe prevádzkara jeho tenisových kurtov.

Bohuš bol ústretovejší ako Emil a súhlasil so stretnutím v istej krčme na Kramároch. Počas nášho rozhovoru nepotvrdil ale ani nevyvrátil existenciu políciou zachyteného telefonátu, avšak zároveň povedal, že jeho obsah sa nemá vysvetľovať doslova. „Vedeli sme, že Liborov telefón je napichnutý, a veľa sme vymýšľali," povedal. Odmietol, že by niekedy popíjal alkohol s Čižnárom, a povedal, že ďalšiu osobu spomínanú v údajnom prepise telefonátu - konkrétne okresného prokurátora Bratislava I Stanislava Lešu - pozná len prostredníctvom športu. Výsledky niekoľkých cyklistických pretekov uverejnené na internete svedčia o tom, že Lešo a Bohuslav C. sa na nich zúčastnili spoločne.

Moja žiadosť o komentár Stanislava Lešu zaslaná na bratislavskú krajskú prokuratúru ostala bez odpovede. Avšak Čižnár odpovedal prostredníctvom svojho hovorcu Reného Vaneka. „JUDr. Jaromír Čižnár sa s osobou menom Libor Jakšík nepozná, nikdy sa osobne nestretli. Osobu menom Bohuslav C. pozná ako bývalého policajta, neudržiava s ním žiadne kontakty a zdôrazňuje, že nezodpovedá za jeho prejavy v rámci komunikácie s inými osobami, " napísal Vanek. „Ďalej Vás krajský prokurátor JUDr. Jaromír Čižnár upozorňuje, že v prípade zverejnenia neoverených, skreslených alebo nezákonným spôsobom získaných informácií podnikne proti Vám okamžité právne kroky na ochranu jeho osoby."

Bžán na Čižnárovu obranu

Keď sa Bžán dozvedel o obsahu údajného prepisu telefonátu, odmietol ho ako absurdný. "Absolútne to vylučujem, lebo ja Jara poznám, a zo zásady by nemal niečo s podsvetím."

Dva nezávislé vysokopostavené zdroje z prostredia polície takisto vyjadrili pochybnosti, že Čižnár by mal mať niečo do činenia so skupinou organizovaného zločinu. "Skôr sme nadobudli pocit, že bratislavská prokuratúra nekonala v ekonomických prípadoch tak, ako mala, nie čo sa týka organizovanému zločinu," povedal jeden z nich.

Zdroje vypovedali, že v jednom prípade organizovaného zločinu z roku 2005, do ktorého bola zapletená skupina Takáčovcov, Čižnárova súčasná zástupkyňa Iveta Kopčová zastavila trestné stíhanie siedmich mužov obvinených z výpalníctva až po tom, čo jej to nariadila Kancelária Generálneho prokurátora. „Ona nás podržala do konca," povedal bývalý vyšetrovateľ z oddelenia organizovaného zločinu.

Nový začiatok v Pezinku

Zdá sa, že časy, keď bol Čižnár odkázaný na Bžánove ubytovacie služby, sú preč a Čižnár sa chystá na nový začiatok v novopostavenej pezinskej štvrti, kde sa v apríli 2012 stal majiteľom nehnuteľnosti. Ide o nevýrazný jednopodlažný dom v novej časti projektu tiahnucej sa smerom k Malým Karpatom. Podľa finančnej dokumentácie bola predajná cena nehnuteľnosti 220,000 eur. Záložné právo bolo zriadené v prospech Tatra banky.

V susednom býva Ivana Minarovičová, manželka Daniela Minaroviča, ktorého firma IMD Group je stavebníkom projektu Rozálka. "Myslím, že bola skôr náhoda, že skončil tu [ako môj sused]," povedal Minarovič. "Pravdaže nepopieram, že Jara poznám, netajím to. Myslím, že sme sa spoznali na rybačke, ale nepoviem vám presne, koľko rokov dozadu."

Minarovič je blízkym obchodným partnerom Michala Lazára, jedného z najbohatších mužov na Slovensku, ktorý svoju počítačovú firmu Columbex rozbehol v 90. rokoch za Mečiarovej éry.

Ďalšou zrejmou náhodou súvisiacou s tajnou službou je fakt, že firma IMD Group takisto vlastní malú administratívnu budovu v Pezinku, v ktorej až donedávna sídlila právnická firma iného v súčasnosti významného dôstojníka kontrarozviedky SIS, ktorého krycie meno je Britt.

Britt bol kedysi koncipientom v právnej kancelárii bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Mitru a neskôr pracoval ako vyšší dôstojník kontrarozviedky v SIS pod Mitrovým vedením. Takisto pracoval spolu s Ľudovítom Mihálom pre kriminálne oddelenie PZ SR.

Minarovič povedal, že si Britta pamätá. „Bol dobrý, čo sa týkalo platenia nájmu, ale ináč som si ho až tak nevšimol. Odišiel pred viac ako rokom, ak si dobre spomínam, povedal že ide na určitú dobu do zahraničia."

Všetky cesty vedú k Ficovi

„Je pravda, že kontakty, ktoré naznačujete, jestvujú, ak však v tejto krajine chcete niečo dosiahnuť, musíte mať za sebou mocných ľudí," povedal zdroj z právnického prostredia, ktorý označil Bžána za „výnimočne vplyvného".

Podľa zdrojov blízkych Smeru-SD by mohol byť Čižnár dôležitou figúrou Ficovej kampane za „zníženie úrovne" korupcie a škandálov v jeho druhom funkčnom období. Centralizácia moci v úrade generálneho prokurátora by predsa mohla znížiť úniky informácií a utíšiť rozdielne názory. Ale dokázalo by to zmeniť vzorec, podľa ktorého sa v tejto krajine mieša obchod s politikou?

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu