Odkedy denník Sme škandál pred dvoma týždňami odhalil, slovenské médiá uverejnili vyše 200 správ o korupcii a nezodpovednom šafárení s rozpočtovými zdrojmi vo Vojenskej spravodajskej službe (VSS) počas prvej Ficovej vlády. Avšak žiadna z nich nespomenula muža, ktorého stopa sa tiahne celou správou o vnútornom vyšetrovaní vo VSS, ktorá celý ten harmatanec spôsobila: JUDr. Ľubomíra Benkovského.
Podľa správy bol Benkovský, ktorý funkciu námestníka riaditeľa VSS zastával v rokoch 2006 až 2010, údajne členom „organizovanej skupiny", ktorý spolu s vtedajším šéfom VSS Jurajom Šebom a jeho náprotivkom vo Vojenskom obrannom spravodajstve (VOS) Ľubomír Skuhrom vraj „manipulovali s finančnými prostriedkami a s majetkom VSS".
Medzi praktikami, ktoré spomínaná správa zdokumentovala spolu s kópiami podpísaných a notársky overených zmlúv a vnútornej korešpondencie v rámci VSS, je predaj majetku VSS súkromným osobám pod trhové ceny. Avšak zatiaľ čo Šebu a Skuhru noviny rozvláčili na franforce, Benkovský ako správny tajný ostal inkognito. Kto teda je táto záhadná osoba, ktorej sa úspešne podarilo uniknúť pozornosti slovenských novinárov? A prečo je táto kauza tak citlivá, že vládna strana Smer 30. mája presadila, aby sa parlamentný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva ňou prestal zaoberať?
Od polície až po SIS
Pred príchodom do VSS Benkovský pracoval ako operatívec pre Úrad organizovanej trestnej činnosti (ÚOTČ). „Bol to dobrý policajt. Mnoho našich vedomostí o bratislavskom organizovanom zločine pochádzalo od neho," povedal o ňom jeho bývalý kolega z ÚOTČ.
Začiatkom roku 2004 ÚOTČ nahradil Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý bol dieťaťom Jaroslava Spišiaka. Benkovský bol medzi kandidátmi na vedúceho nového odboru venujúceho sa rozkrývaniu zločineckých štruktúr, avšak ako väčšina prišelcov do ÚBOK-u musel najskôr prejsť testom na detektore lži, ktorý by vylúčil jeho prípadné väzby na organizovaný zločin. Podľa viacerých zdrojov, Benkovský uprednostnil odchod zo zboru pred podrobením sa testu.
„Jaro (Spišiak) mal voči nemu nejaké výhrady, asi mal nejaké informácie z iných zložkách," povedal Ján Vaľo, vtedajší riaditeľ ÚBOKu.
Zakrátko nato sa Benkovského kariéra, ktorá dovtedy iba rolovala, prudko odštartovala. V apríli 2004 založil súkromnú bezpečnostnú službu (SBS) pod názvom OWL (čo po anglicky znamená sova). Približne v rovnakom čase zrejme začal pracovať pre Slovenskú informačnú službu (SIS), ktorá má v znaku dve sovy.
„Mgr. Ľubomír Benkovský, bývalý pracovník Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, podľa získaných poznatkov prezentoval svoju firmu - súkromnú bezpečnostnú službu OWL - ako kryciu firmu SIS," píše sa vo vnútornom dokumente SIS z roku 2004. „O Benkovskom je známe aj to, že sa často stretáva s osobou Róberta Kaliňáka."
Otázky na Kaliňáka, ktorý je na služobnej ceste v USA, zostali nezodpovedané. Avšak Vaľo aj ďalší Benkovského bývalý kolega a kamarát, Peter Krajiček, uviedli že Benkovský sa poznal s Kaliňákom a s Jánom Počiatkom, súčasný minister dopravy. „Nikdy to netajil, ale ani mu nebolo prijemné, keď ho niekto poprosil vybavovať niečo cez jeho politické známosti," povedal Krajíček, ktorý za Radičovej vlády šéfoval ÚBOKu.
„Minister Počiatek pozná pána Benkovského z detstva, keďže bývali na tej istej ulici," uviedol hovorca MDPT Martin Kóňa. „Odkedy sa v roku 1986 ako 16-ročný odsťahoval, je s ním len v sporadickom kontakte."
Krytie prezradené
Neskôr sa vraj k dôstojníkom SIS dostali správy o tom, že Benkovský počas svojej kariéry u polície mohol byť zapletený v nekalých praktikách a že by sa mohol pokúsiť diskreditovať niektorých bývalých kolegov. „Benkovský môže pri svojich činnostiach poškodiť kredit SIS a to hlavne mediálne," píše citovaný dokument SIS. „Ak je to naozaj príslušník SIS, je potrebné upozorniť jeho nadriadených alebo inšpekciu SIS, že jeho krytie je prezradené."
Problémom bolo, že nikto v kontrarozviedke (časť SIS, ktorá sa venuje hrozbám štátu pochádzajúcim zo Slovenska) si nebol istý, pre koho vlastne Benkovský pracuje. „Trvalo nám dlho, kým sme na to prišli," spomína môj zdroj, ktorým je starší dôstojník tajnej služby. „Nemohli sme nájsť žiadny dôkaz, že bol RDL [teda riadiacim dôstojníkom v legalizácii] pretože nepracoval pre nikoho z kontrarozviedky. Napokon sa ukázalo, že jeho riadiaci dôstojník pracoval pre rozviedku pod krycím menom Marián Gross. Prečo však rozviedka zamestnávala agenta na slovenskom území je už pravdaže iná otázka."
Medzičasom sa Benkovského chata zastrčená v malebnom údolí na severnom okraji Malých Karpát údajne stala miestom stretnutí starších policajných dôstojníkov, medzi nimi riaditeľa ÚBOK Jána Vaľu a jeho námestníka Petra Krajíčka. Obidvaja potvrdili, že v chate boli, i keď odmietli, že ju pravidelne navštevovali.
„Vaľo to obhájil tým, že Benkovský má dobrý ťah na Smer, čo mu možno pomôže udržať sa vo funkcii po zmene vlády," povedal citovaný policajný zdroj. A vskutku, Vaľo si udržal miesto šéfa ÚBOK aj po nástupe Róberta Kaliňáka na Ministerstvo vnútra v roku 2006 a zotrval na ňom až do rozsiahlej personálnej výmeny v rámci polície o dva roky neskôr. Odmietol však, že to bolo vďaka politickej známosti Benkovského. „Dvakrát som bol odvolaný z funkcie, obidva razy za ministra Kaliňáka," povedal.
Zo SIS do VSS
Počas prvej Ficovej vlády Benkovský slúžil ako námestník riaditeľa VSS. Podľa vnútornej správy VSS Benkovský údajne figuroval tak v predajoch vozidiel ako aj predajoch nehnuteľností, ktoré poškodili VSS, vrátane domu v obvode Bratislava III, ktorý momentálne vlastní spolu so svojou partnerkou Zuzanou Gašičovou.
Správa dokumentuje zmeny vlastníctva domu s pozemkom v oblasti Ahoj na Vinohradoch. VSS pôvodne túto nehnuteľnosť údajne získala v roku 2007, pretože v nej chcela umiestniť svoj agentúrny úsek (AÚ). Správa obsahuje aj notársky overenú kúpnopredajnú zmluvu zo dňa 11. júna 2007, podpísanú predajcom Zuzanou Belajovou (spoluvlastníčkou stavebnej firmy Stellar) a kupcom Miroslavom Dobríkom, čo bolo údajne krycie meno šéfa AÚ Mareka Dovčíka. Potom, čo do nehnuteľnosti vrazila vyše 9,7 milióna korún (320 000 eur), sa VSS podľa správy rozhodla, že sa nachádza príliš blízko miesta, kde bývalý dôstojník SIS Michal Hrbáček práve staval svoju obrovskú vilu, ktorá priťahovala príliš veľkú pozornosť novinárov. „V júli 2007, počas realizácie terénnych úprav, bola spracovaná informačná správa o bezpečnostných rizikách možného prevalenia nového objektu z dôvodu, že sa nachádza v blízkosti medializovanej novostavby rodinného domu bývalého príslušníka SIS Hrbáčka," píše sa v správe. „Toto riziko bolo uvedené ako dôvod na odpredaj objektu."
Dňa 30. decembra 2009 bola rezidencia údajne odpredaná Benkovskému a Gašičovej za 168 tisíc eur; aj v tomto prípade uvádza správa VSS notársky overenú kúpnopredajnú zmluvu podpísanú oboma zmluvnými stranami. Podľa internetovej verzie katastra nehnuteľností sú Benkovský s Gašičovou stále vlastníkmi majetku. Keď som lokalitu navštívil, istý sused mi povedal, že Benkovský práve odišiel a súhlasil, že mu odovzdá moje telefónne číslo s prosbou, aby mi zavolal. Nestalo sa.
Ministerstvo obrany, ktoré počas prvej Ficovej vlády riadilo VSS aj VOS, tvrdí, že niektoré z aktív, ktoré mali byť podľa správy „tunelované", sú stále majetkom vojenského spravodajstva alebo jeho zamestnancov a podozrenia označilo za „nebezpečnú mediálnu kačicu a fiktívnu konštrukciu".
Avšak Vladimír Suchodolinský, ktorý slúžil ako námestník riaditeľa VSS počas vlády Ivety Radičovej a nedávno sa verejne priznal k autorstvu správy, odmietol tvrdenia ministerstva, že predmetné aktíva VSS „ostali súčasťou systému".
„Vo funkcii, v ktorej som bol, som mal možnosť preverovať personálne alebo objektovo, či boli v minulosti alebo v súčasnosti osoby, firmy, objekty v nejakom vzťahu k VSS," povedal v rozhovore pre denník Sme. „Môžem povedať, že ani jedna z nich nebola oficiálne vedená v žiadnych našich evidenciách ... Bol by som amatér, ak by som si na začiatku neoveril, či daná osoba, ktorá je vo vzťahu k danému objektu, má alebo nemá nejaký vzťah k VSS. Nenašiel som žiaden relevantný dokument, že ide o krycie osoby alebo krycie firmy."
--------------------------------------------------------------
Dneska spustilo kníhkupectvo Gorila.sk kampaň na podporu môjho občianskeho združenia Pod Povrchom. Touto cestou by som sa im chcel poďakovať za ich odhodlanie prispieť k pozitívnej zmene v našej spoločnosti.