I keď nie sú všetky posty obsadené, dá sa usúdiť, že v rámci nominácií do vedenia polície, hlavné slovo mal nový policajný prezident Tibor Gašpar. Nový šéf Úradu boja proti korupcie (ÚBPK) je napríklad Ján Bajla, ktorý za Gašparovej bývalej éry (keď bol šéf ÚBPK od 2005 do 2010) bol šéfom odboru Bratislava. Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) ešte nemá riaditeľa – možno preto, že ÚBOK a ÚBPK čakajú fúzie do jedného elitného úradu. Zatiaľ však má dvoch nových zástupcov – Milan Lučanský nahradil Jozefa Blažeka na poste zástupcu riaditeľa pre operatívu, a Milan Tököly nahradil Rudolfa Cádra na poste zástupcu riaditeľa pre vyšetrovanie. Za prvej Ficovej vlády slúžil Lučanský ako šéf OBOK stred (súčasť ÚBOKu). Tököly bol zase šéfom vyšetrovania ÚBPK za prvej Ficovej vlády a zastupoval Gašpara.
Čo to znamená pre Gorilu
Pre vyšetrovanie kauzu Gorily môžu mať tieto zmeny zásadný význam. Operatívec ÚBPK, ktorý v roku 2009 odišiel z úradu „na vlastnú žiadosť“ po tom ako sa pokúsil riešiť spis Gorila, mi hovoril ako sa dostal do nemilej pozornosti svojich nadriadených. Začalo to tým, keď mi dohodol stretnutie s vyšetrovateľom ÚBPK Františkom Sajlerom, ktorému som mal odovzdať spis. „Odkedy som dohodol to stretnutie, stal som sa nepriateľom štátu,“ povedal mi neskôr. „Hneď ma zavolali na krížový výsluch ku šéfovi do kancelárie, že čo, prečo, načo, ako, s kým. Tam bol Gašpar, jeho zástupca pre vyšetrovanie Milan Tököly a môj šéf oddelenia Oliver Hataš, ktorý len pozeral ako na tenise. Ako sme sa kontaktovali, to ich zaujímalo.“
Keď sa spis Gorila neskôr „posunul“ zo Sajlerovho vyšetrovacieho spisu v ÚBPK Bratislava do ÚBPK Nitra, príkaz podpísal Jozef Lutter, Bajlov zástupca na bratislavskom oddelení ÚBPK. V ÚBPK Nitra, konkrétne na detašovanom pracovisku v Trenčíne, sa spis preveroval s nulovým výsledkom a následne bol uložený v archíve.
Fakt, že trio policajtov, ktoré malo hoci aj nepriamu zodpovednosť za zanedbané vyšetrovanie Gorily v roku 2009, sa teraz vrátilo do ešte významnejších funkcií nemožno brať ako pozitívny signál. Tobôž nie keď návrat Tökölyho sprevádzal odchod skúseného vyšetrovateľa Rudolfa Cádra z funkcie zástupcu riaditeľa ÚBOKu. Cádra zostává naďalej odborný garant tímu – čo znamená, že minister vnútra Róbert Kaliňák formálne neporušil svoj prísľub, že nebude zasahovať do vyšetrovacieho tímu. Zároveň je otázne do akej miery Cádra môže naďalej fungovať ako efektívny garant tohto tímu, ak je len rádový policajt.
Našťastie šéf vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš sa podľa všetkého zachová hrdinsky a nenechá „vonkajšie“ vplyvy zasahovať do vyšetrovania. Má to vraj pomerne ťažké – asi pred mesiacom bol veľká porada na ministerstve vnútra, ktorej sa zúčastnil Kaliňák, Gašpar, prvý viceprezident PZ Ján Holič (ďalší bývalý Gašparov zástupca z ÚBPK) a členovia vyšetrovacieho tímu Gorily. O Gajdošovi sa vraj hovorilo ako „o tom, ktorý bude podpisovať uznesenie o zastavení vyšetrovania“ – čo vyznelo naozaj trochu „blbo“ a spôsobilo menší rozruch medzi poctivejšími policajtmi. Neskôr sa však vyjasnilo, že mali na mysli len to, že „AK“ sa vyšetrovanie zastaví, iba Gajdoš to bude podpisovať – inými slovami, nikto iný do prípadu nebude zasahovať. Nuž, držme mu palce.
Zmeny v SIS
Zatiaľ sa v tajnej službe neuskutočnili väčšie personálne zmeny od nástupu druhej vlády Róberta Fica, okrem pozície riaditeľa (kde Ján Valko nahradil Karola Mitríka) a námestníka (Ľudovít Mihaľ nahradil Milana Pudelku). Vraj sa chystá väčšia reorganizácia k 1. septembru, ale konkrétne zmeny nie sú známe.
Ale aj tieto doterajšie výmeny sú celkom zaujímavé. Viacerí ľudia si možno pamätajú na Mihaľa ako na bývalého šéfa Bratislavskej krajskej polície, ktorý bol obvinený za zneužitie právomoci, po tom čo zavolal kukláčov do jednej pezinskej reštaurácie, keď tam večeral s kamarátmi. Mihaľove správanie vykreslila hovorkyňa generálnej prokuratúry takto: „Náhodne vytypovaným osobám prikázal vyjsť na parkovisko pred reštauráciu, kde museli bezdôvodne stáť počas kontroly vozidiel rozkročení, s rukami na kapote a v chladnom počasí hodinu, až do príchodu psovoda. Počas tohto čakania bezdôvodne použil donucovacie prostriedky – hmaty, chvaty, údery a kopy – proti 4 osobám, ktoré nekládli odpor, pričom jednu ľahko zranil.” Mihaľa neskôr obvinenia zbavili (dostal len disciplinárny a peňažný trest), a poslali ho do Prahy ako policajného pridelenca.
Bývalý vysokopostavený policajt, ktorý Mihaľov prípad pozná, sa o celom incidente vyjadril inak ako to bolo prezentované v médiách. „Chcel zo seba robiť frajera pred vplyvnými kamarátmi,“ povedal. „Do reštaurácie vošla partia grázlov a Mihaľ to riešil možno razantnejšie ako bolo treba. Najväčší problém nebolo to, že kopal do gaunerov, ale že ponížil tím kukláčov, ktorý zasahoval. Tí to neskôr aj nahlásili.“
Nebolo to posledný krát, kedy Mihaľ vystupoval v medializovanej kauze. V roku 2008 bol údajne prichytený pri návšteve nevestinca Oáza v Senci spolu s vtedajším Bratislavským krajským šéfom Pavolom Brathom (viď článok tú: http://www.sarm.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/navstevnici.html). V tom čase boli v plnom prúde policajné akcie zamerané na kukláčov, ktorí vo voľnom čase robili ochranku prostitútkam (a teda boli podozriví z kupliarstva). Mihaľa a Bratha vraj spoznali kukláči, ktorí boli vtedy odpočúvaní a ktorí pestrým spôsobom vyjadrili svoje prekvapenie a nervozitu z toho, že ich šéfovia mohli spoznať. Brath a Mihaľ neskôr odmietli, že by niekedy Oázu navštevovali.
Mihaľ (51) sa blíži ku koncu svojej dlhej kariéry v štátnych bezpečnostných službách. Začiatkom deväťdesiatich rokov slúžil ako operatívec vo vtedajšom Odbore závažnej kriminality (akýsi predchodca ÚBOKu). „Tú robotu pozná, bol slušný operatívec,“ povedal policajný zdroj, ktorý obhajoval Mihaľovu najnovšiu nomináciu. Slúžil aj ako šéf okresných policajtov v Pezinku, a počas tohto obdobia nazbieral slušné množstvo kontaktov, akým je napríklad vplyvný miestny podnikateľ Ján Mirianský. „Ako šéf kraja bol jednička,“ povedal o Mihaľovi Mirianský. „Ostatní mu ani nesiahli po päty. A na čo ho asi poslali do Prahy? Za to, že bol nejaký vagabund?“
Podľa niekoľkých zdrojov sa Mihaľ dlho pozná s novým šéfom SIS Valkom (38), medzi nimi je dôvera. Nie je známe ako sa dostal tandem Mihaľ-Valko do SIS. Zaujímavá je však jedna vec z Valkového bývalého pôsobenie – v rámci predstavenstva firmy Consult Invest, od 24. septembra do 1. novembra 1998. Jeho pôsobenie v Consult Invest zrejme spočívalo s predajom firmy v auguste 1998 spoločnosti EUPRO (pre zaujímavosť- EUPRO kúpil firmu, ktorú vlastnila Consult Invest, menom VÚB Invest Holding, za nominálnu hodnotu akcií, teda 110 milión korún, i keď čistý zisk VÚB Invest Holding bol rok predtým vo výške 115 milión korún).
V EUPRO – teda nový vlastník Consult Invest, v čase keď sa Ján Valko stal členom predstavenstva – objavili aj mená ako Jaroslav Haščák z Penty a ďalší bohatý finančník blízky Pente Pavol Krúpa (v roku 1997 Krúpova firma AFS sa podieľal na nákupe VÚB Kúpon spolu s Pentou; tento obchod sa stal prelomovým momentom vo vývoji Penty).
Tým nechcem povedať, že Ján Valko má nejaký bližší vzťah s majiteľom Penty. Skôr sa mi zdá, že za týmito transakciami stáli ľudia blízky Ivana Lexa, vtedy šéf SIS, a jeho otec Vladimír. Jasne, Valko slúžil na predstavenstve spolu s Ľubošom Ševčíkom z Penty (jeho meno sa viackrát spomína v spise Gorila ako privatizačný poradca vtedajšieho ministra hospodárstva Jiřího Malchárka). Ale možno nie menej dôležitý bol predseda predstavenstva Consult Invest, Karol Melocík, ktorý predtým slúžil ako vedúci Lexovej kancelárie v SIS.
Už dlho sa špekuluje o vzťahoch medzi Pentou a Vladimírom Lexom starším. Haščák niekoľko krát hovoril o Lexovi ako o človekovi, ktorého rešpektuje a s ktorým raz mal nejaký biznis. Vždy však popieral, že by Lexa mal nejaký vplyv v rámci Penty. Preto je vždy zaujímavé, keď sa objavujú mena v spojení s Lexom okolo obchodov, v ktorých figurujú ľudia z Penty. Consult Invest napríklad mal sídlo na adrese Tolstého 9 v Bratislave. Logické, lebo tam sídlila aj materská firma VÚB Invest Holding spolu s ďalšími dcérskymi firmami, ktoré získala EUPRO v spomínanej kúpe (hovoríme o spoločnosti Vinlan, Invest Brokers, S-Invest a VÚB Invest). Okrem týchto firiem tam mal sídlo aj VÚB Kúpon (dokým ho nekúpili a nerozdelil Penťáci v roku 1997), ako aj Spoločná istota, firma, ktorá hrala záhadnú úlohu v rámci Mečiarovej privatizácie.
Ale Tolstého 9 vtedy nebola adresa, kde si prenajímali priestory rôzne firmy ako je to dnes. Priestory boli skôr výlučne pre firmy spojené s VÚB Invest Holding. Potom čo sa materská firma predala, v priebehu roku 1999 zanikli alebo odišli ďalší nájomníci. Vinlan a Invest Brokers sa sťahovali na sídlo Penty na Krížkovej, Consult Invest išiel do likvidácie, VÚB Invest Holding zaniklo, VÚB Invest sa premenil a napísal sa na inú anonymnú adresu.
Medzi prvými firmami, ktoré sa presťahovali do prázdnych priestorov na Tolstého 9, boli R49 a Globreal 49. Figurovali v ňom ľudia ako Svetozár Chabada, právnik, ktorý obhajoval Ivana Lexa; Ingrid Kučerová, dlhé roky práva ruka Ivana Lexa v SIS a na úrade vlády; či Miroslav Vavrina, ktorý sa objavil vo viacerých firmách Vladimíra Lexa.
Keď som sa opýtal skúsenejšieho človeka zo SIS, či chápem tie vzťahy správne, odpovedal: "No a čo si si myslel, že keď Lexa odišiel zo SIS, že stratil všetok svoj vplyv?"
Pokračovanie blogu
I keď nemám vo zvyku čítať novinárske články, v ktorých sa objaví moje meno, nemohol som si nevšimnúť určitú nespokojnosť s frekvenciou blogov, ktoré som začal písať po tom, ako Aliancia fair play pre mňa vyhlásila zbierku. Takže zrejme som vám dlžný vysvetlenie.
Do konca mája prišilo na môj účet viac než 22 tisíc eur, za čo som patrične vďačný a na základe čoho cítim obrovský záväzok. Ako som napísal predtým, po prvých týždňoch blogovania som sa rozhodol, že najlepšie urobím keď nebudem len písať blogy a čakať, kým sa vyčerpajú prostriedky, ale namiesto toho založím občianske združenie a spustím internetové noviny zamerané na investigatívnu žurnalistiku. Momentálne sa snažím zohnať viac financií, aby sa ten projekt stal trvalým, a aby mohol zamestnať aj zopár šikovných ľudí, novinárov. Takže minimálne mesiac som sa venoval prezentácií projektu rôznym skupinám a jednotlivcom, fundraisingu, založeniu občianskeho združenia Pod povrchom, a tvorbe webstránky cez agentúru. Potom krajský súd zrušil zákaz mojej knihy o Gorile (dátum vydania je teraz 23. júl), a keďže pôvodný zákaz sa týkal všetkej práce na knihe, zostalo veľa nedokončenej roboty, kým sme knihu mohli vydať. Trvalo to viac ako mesiac. Uznávam, že táto práca nesúvisela priamo s blogom ani s investigatívnymi novinami, ale vzhľadom k tomu, že mienim investovať prostriedky z knihy, spolu s vašimi prostriedkami do Pod povrchom (potom ako z nich zaplatím dane), bral som to ako súvisiacu robotu, ktorá nakoniec pomôže celému projektu.
Počas celého tohto obdobie som sa aj venoval investigatíve a v krátkej budúcnosti vám odprezentujem niektoré ďalšie materiály. Ale ako asi uzná viacero novinárov, je mimoriadne ťažké venovať sa závažným kauzám a zároveň administrovať mediálny projekt. Takže za hluché blogové obdobie sa ospravedlňujem, mal som lepšie odkomunikovať moju robotu okolo projektu Pod povrchom. Ale verím, že mi dáte šancu vám to vynahradiť intenzívnejšou novinárskou tvorbou v najbližších mesiacoch.