reklama

Svedok namočil smerákov, daňovákov a policajtov do podvodu na DPH

Korunný svedok pred policajným vyšetrovateľom masívneho podvodu na DPH vypovedal, že niektorí vrcholní predstavitelia strany Smer-SD, Daňového riaditeľstva, Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby nielenže o multimiliónovom podfuku vedeli ale z neho aj finančne profitovali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (186)

Podľa výpovede prešovského právnika JUDr. Milana Chovanca (36) pred policajným vyšetrovateľom sú v masívnom daňovom podvode, ktorého účastníci takmer päť rokov dojili štátnu pokladnicu na dani z pridanej hodnoty (DPH), namočení vyšší vládni úradníci ako aj lídri strany Smer-SD. Tieto obvinenia Chovanec vyslovil počas desiatok policajných výsluchov v priebehu januára a februára 2014.

Chovanec, ktorý sám čelí obvineniam z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného, sa nachádzal vo vyšetrovacej väzbe od novembra 2011. Polícia ho pokladá za jedného z hlavných architektov podvodu. Podľa mojich informácií polícia dodnes v prípade obvinila 45 osôb, pričom ďalších 40 osôb označuje za podozrivých. Celková škoda by mohla prekročiť sumu 50 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vzhľadom k prebiehajúcemu trestnému konaniu informácie nie je vhodné poskytovať," napísal policajný hovorca Michal Slivka, keď som ho požiadal, aby sa vyjadril k detailom prípadu.

Celý daňový podvod sa točil okolo spoločnosti Tatra Trade Corporation (TTC) a údajne v ňom figurovalo viac ako 100 slovenských, českých, poľských, lotyšských, maďarských, amerických a írskych firiem, ktoré našu štátnu pokladnicu dojili od roku 2007 najmenej do roku 2011. Tieto firmy obchodovali s investičným zlatom, tehlami, dubovými parketami, platinou, olejom a ďalšími komoditami, pričom zlízali miliónovú smotanu v podobe falošných vratiek DPH za cezhraničné „obchody", ktorých skutočný objem bol buď výrazne nižší ako deklarovaný alebo sa tieto zásielky vôbec neuskutočnili. V lexikóne medzinárodného zločinu sa takejto schéme vraví klasický „kolotočový podvod".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zlomili ho

Podľa mojich informácií sa Chovancovi rozviazal jazyk po dvoch rokoch vo väzbe, najmä pre finančné ťažkosti svojho maloletého dieťaťa a družky Kateřiny Š. z Prahy, ktorá v prípade rovnako figuruje ako obvinená. Zároveň dúfal, že ak jeho svedectvo policajní vyšetrovatelia potvrdia, čaká ho znížený trest.

Výmenou za jeho svedectvá polícia v marci súhlasila s jeho prepustením z väzby. Avšak keď žiadosť o jeho prepustenie posudzoval súd, dozorujúci prokurátor podal námietku proti jeho prepusteniu a Chovanec tak zostane za mrežami až do rozhodnutia súdu.

Medzi obvinenými v prípade sú aj ľudia, ktorých polícia už dlho spája s organizovaným zločinom na Slovensku, napríklad Ladislav Pipta zo Sobraniec či Ján Zárecký z Pezinka. Hoci úradné zdroje o podvode už čiastočne informovali (pozri tlačové vyhlásenie MV SR na: http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=rozlozenie-troch-zlocineckych-skupin-s-danovymi-podvodmi), Chovancove najnovšie výpovede vrhajú nové svetlo na údajnú spoluúčasť štátnych úradníkov a politikov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chovanec vypovedal, že jeho firma TTC sa dostala do pozornosti polície už počas vládnutia prvej Ficovej vlády v rokoch 2006-2010, avšak namiesto trestného stíhania mu vyšší policajný dôstojník z Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) navrhol, že bandu kriminálnikov ochráni výmenou za podiel na jej ziskoch. „Za tieto služby v rámci „policajného dozoru" mojej osoby pravidelne štvrťročne inkasoval financie vo výške minimálne desaťtisíc eur," vypovedal Chovanec pred políciou.

Jeho aktivity tiež prilákali pozornosť „vybavovačov", napríklad tajomného muža označovaného ako „Miro z Čadce", ktorý mu prisľúbil pomoc pri nominovaní riaditeľov okresných daňových úradov, ktorí by mu uľahčili páchanie ďalších zločinov. „[Miro] bol v spojení s ľuďmi, ktorí pracovne pôsobili v Banskej Bystrici a ktorí tvorili pracovnú skupiny zloženú z vrcholných predstaviteľov daňovej správy, polície, tajnej služby a mali vplyv pri rozhodovaní o záležitostiach spadajúcich do kompetencie týchto orgánov," vypovedal Chovanec. „Skupina v Banskej Bystrici má všetky potrebné informácie o TTC, o všetkých jej obchodných aktivitách a partneroch, aby mohla kedykoľvek začať policajnú a daňovú akciu proti mne, mojim spoločníkom a obchodným partnerom. Na papieri mal napísané niektoré podrobnosti a detaily o obchodovaní v TTC, o domácich a zahraničných partneroch, o mojom súkromnom živote a aktivitách ľudí, s ktorými spolupracujem." Chovanec tvrdí, že Mirovi a jeho skupine vyplatil stovky tisíc eur vo forme úplatkov a výpalného.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nitky podvodu vraj siahajú do Smeru-SD

Avšak asi najpochmúrnejším zistením vyplývajúcim z Chovancových svedectiev je to, že o masívnom podfuku na DPH údajne vedeli a dokonca sa na ňom zúčastňovali vrcholní predstavitelia strany Smer-SD vrátane krajských straníckych šéfov, jedného štátneho tajomníka a jedného prominentného člena parlamentu z čias prvej Ficovej vlády. Mnohí z nich sú vo vrcholných straníckych a štátnych funkciách dodnes. „Inkasované peniaze mali ísť na podporu Smeru a tie mali byť z obchodov, ktoré už [dvaja obvinení] na základe tejto dohody pripravili," vypovedal Chovanec.

Podľa Chovanca môže okruh politikov parazitujúcich na podvode s DPH siahať aj mimo straníckych kancelárií Smeru-SD. „Pred voľbami politické strany zbierajú od podnikateľov a finančných skupín obrovské peniaze a v prípade, že daná strana voľby vyhrá alebo sa dostane do vlády, peniaze sa im vrátia formou štátnych zákaziek a iných výhod."

V nasledujúcich dňoch a týždňoch budem čitateľov oboznamovať s novými zisteniami o tomto komplikovanom prípade, keď budem postupne overovať Chovancove výpovede a poskytovať ľuďom, ktorých označil za spolupáchateľov, príležitosť reagovať. Hoci zatiaľ nemám priame dôkazy, že vedenie Policajného zboru SR a Úrad špeciálnej prokuratúry podnikli kroky na prekazenie prebiehajúceho vyšetrovania, na základe predchádzajúcich skúseností s prípadom Gorila ako aj mien politikov údajne zapletených do podvodu jestvuje významné riziko, že Chovancove výpovede sa niekto bude snažiť zamiesť pod koberec.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu