Vo vedení ROA sú zaujímavé mená

Bývalý agent SIS z Dzurindovej éry a sesternica kontroverzného mediálneho profesionála sú úspešnými priekopníkmi nového modelu centralizovaného verejného obstarávania - Regionálnej obstarávacej agentúry (ROA).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)

Čisto teoreticky nie je centralizované verejné obstarávanie prostredníctvom súkromných firiem zlý nápad. Môže sa ukázať rýchlejším a lacnejším ako usporadúvanie osobitných tendrov pre každú štátnu zákazku a v prípade škandálu to namiesto ministerstva schytá súkromný obstarávateľ.

Avšak v praxi je náročné vyhnúť sa obvineniam z klientelizmu, pretože centralizované obstarávanie vkladá obrovské prostriedky - ako aj obrovskú moc obmedzovať konkurenciu - do rúk zopár šťastných podnikateľov. Preto je kľúčové, aby títo podnikatelia ostávali mimo dosah výčitiek a podozrení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presne to je problém Regionálnej obstarávacej agentúry (ROA), ktorá sa minulý týždeň dostala pod paľbu kritiky po tom, čo 9. apríla oznámila víťazov tendra na reklamné služby v hodnote 130 miliónov eur. Otázku, ako sa ROA podarilo vyhrať zmluvy s takmer dvoma tuctami štátnych inštitúcií, vzbudzuje ani nie tak zazmluvnená práca ako skôr mená jej šéfov.

Dzurindov SIS-kár to má u Fica vyhraté

V januári 2013, keď sa ROA prvýkrát objavila v správach, zarazilo ma meno muža, ktorý podľa medializovaných informácií stál za projektom - bol ním bývalý dôstojník tajnej služby Ján Feranc. Dovtedy som Feranca poznal ako muža, ktorý pred voľbami v roku 2010 údajne poskytol spis Gorila šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi. Sulík tvrdil, že sa stretol s mužom, ktorý sa predstavil ako dôstojník SIS, v akejsi ošarpanej budove v Maďarsku; keď som mu ukázal štyri fotografie možných kandidátov, identifikoval Feranca ako človeka, ktorý ho bol kontaktoval.

SkryťVypnúť reklamu

„Varovali ma, že mi ideš trieskať o hlavu ten podnik [ROA]," spustil rozladený Feranc, keď som sa s ním konečne stretol v marci (niekoľko týždňov predtým som bombardoval rôzne ministerstvá otázkami). „S Gorilou som nemal nič spoločného. Sulík je vierolomný človek."

Feranc nastúpil k SIS v roku 1993 a spočiatku slúžil v sekcii inšpekcie. Neskôr bol zástupcom riaditeľa kontrarozviedky pre spravodajskú činnosť, kde zotrval až do roku 2006, kedy na miesto riaditeľa SIS nastúpil Jozef Magala. Spýtal som sa Feranca, kedyže sa to stihol stať expertom na verejné obstarávanie. „Stačí čítať zákony," odsekol namosúrene.

SkryťVypnúť reklamu

Feranc očividne narážal na článok 6, odsek 1, písmeno f) Zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého sa pod pojmom „verejný obstarávateľ" môže rozumieť aj právnická osoba, v ktorej obec vykonáva priamu alebo nepriamu kontrolu. ROA zodpovedá tejto definícii, keďže jej 95% kontroluje Ferancova firma TenderOnline a zvyšných 5% krpatá dedinka Horné Plachtince; v poslednom čase rastú podobné firmy ako huby po daždi, ktorým nepochybne je náhly 'dopyt' po centralizovanom obstarávaní.

Pravda, to ešte neposkytuje odpoveď na otázku, ako sa staršiemu dôstojníkovi tajnej služby z čias druhej Dzurindovej vlády podarilo získať štátne zákazky na dodávku reklamných, právnych, audítorských a informačno-technologických služieb pre päť ministerstiev Ficovej vlády a približne tucet ústredných inštitúcií štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

„Na všetky ministerstvá a centrálne štátne inštitúcie som poslal ponuku; bolo to ako kobercový nálet," vysvetlil Feranc. „Konzultoval som to s nejakými ľuďmi z ÚVO."

Verejné tendre na odborné poradenské služby (t.j. právne a audítorské), ako aj IT a reklamné služby boli potichu uverejnené vo Vestníku verejného obstarávania minulý september. Niektoré spoločnosti to zaregistrovali a prihlásili sa; iné o tom nemali ani potuchy a navždy stratili príležitosť zúčastniť sa. Po úvodnom kole tendrov zostavila ROA užšie zoznamy spoločností, ktoré boli ponúkli najnižšie ceny na audítorské, právne, IT a reklamné služby; títo kandidáti teraz budú mať príležitosť uchádzať sa o budúce zákazky zadávané štátnymi partnermi ROA.

ROA nie je financovaná zo štátneho rozpočtu; úspešní záujemcovia agentúre odovzdávajú 0,5% z hodnoty každej zákazky.

„Stojí ich [ministerstvá] to nulové peniaze, ani na zamestnancov, a zrýchľujeme čas," povedal Feranc. „Vo chvíli, keď prejavia záujem, môžeme konať, rozbehnúť elektronickú aukciu a podpísať zmluvu - všetko v rámci týždňov, nie mesiacov."

Feranc sa stiahol

V tom čase som sa rozhodol počkať so zverejnením svojich zistení, najmä preto, že Ferancove argumenty podporoval aj dokument Efektívne spoločné obstarávanie viacerých obstarávateľov vydaný Transparency International Slovensko, ale aj preto, že ministerstvá a ďalší štátni klienti neboli povinní nakupovať prostredníctvom ROA. „Ministerstvo financií to vníma ako rozšírenie možnosti realizovať prípadné obstarávania za výhodnejších podmienok z pohľadu štátu," napísal Marek Rockár z MF SR.

Užšie zoznamy spoločností, ktoré sa kvalifikovali pre prácu pre štát, nevykazujú žiadnu jednoznačnú politickú príchuť. Napríklad právnická firma Ecker, Kán & partneri pracovala pre štátne inštitúcie pod vedením nominantov Ficovej prvej vlády (napr. pre STV v roku 2008), zatiaľ čo Dedák & Partners zastupuje denník Sme v mediálnych kauzách. Obe boli medzi šťastlivcami, ktorých ROA vybrala pre účasť v budúcich štátnych tendroch.

Napokon, a to je azda najdôležitejšie, spoločnosti, ktoré nesúťažili v úvodnom kole tendrov organizovaných ROA a preto sa ani nekvalifikovali čoby uchádzači o štátne zákazky organizované prostredníctvom ROA, nijako neprotestujú. Napríklad, z tzv. veľkej štvorky audítorských firiem len Deloitte minulý september vhodila svoje meno do klobúka, čo znamená, že iba táto firma bola oprávnená zúčastniť sa na troch tendroch, ktorých usporiadaním Ministerstvo vnútra neskôr poverilo ROA; a úspešne, ako tomu nasvedčujú zmluvy, zverejnené 5. apríla.

„Nepodávali sme ponuku, pretože sa teraz orientujeme na iný druh služieb pre MV SR," povedal partner KMPG Slovensko Ľuboš Vančo. „V budúcnosti zvažujeme účasť aj vo vami spomenutých oblastiach."

„Môžem potvrdiť, že PWC sa nezúčastnil na tomto tendri," sekundoval šéf PricewaterhouseCoopers Slovensko Todd Bradshaw. „Práve teraz skúmame pozadie toho, prečo k takejto situácii došlo."

Ktovie, možno Ferancovo meno nelákalo obchody. S účinnosťou od 19. apríla 2013 má ROA novú konateľku; je ňou Katarína Lutherová, vedúca legislatívneho-právneho sekcie na Ministerstve zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika (KDH).

Lutherová na ministerstve začínala v časoch Ivana Valentoviča (Smer). Po tom, čo dostala padáka od súčasnej ministerky Zuzany Zvolenskej (Smer), pracovala ako parlamentná asistentka pre Uhliarika a neskôr sa mihla na Úrade pre verejné obstarávanie. Na ROA nastúpila koncom minulého roka.

Lutherová je zároveň sesternicou Petra Kubu, mediálneho experta, ktorý bol podľa spisu Gorila kľúčovou figúrou v pozadí podenkovej strany Nádej; Kuba udržiava dobré vzťahy so zakladateľom Penty Jaroslavom Haščákom ako aj s bývalými členmi dnes už takmer nefunkčného HZDS Vladimíra Mečiara. V období Radičovej vlády sedela Lutherová v Komisii pre finančnú stabilizáciu, spoločného projektu ministerstiev financií a zdravotníctva na vyriešenie zadlženosti v rezorte zdravotníctva. Tajomníkom komisie bol Peter Kuba.

Lutherová poprela, že by jej bratranec mal prsty v štrúdli menom ROA, rovnako ako Kuba. „Mám tri sesternice a jedného bratranca. Mám ich všetkých zastreliť?"

Starosta Horných Plachtiniec Ladislav Nozdrovický, ktorý má dohliadať na prácu ROA, minulý týždeň pôsobil zaskočeným dojmom pri rozhovore, keď nevedel o výmene Lutherovej za Feranca na čele ROA. Nozdrovický, bývalý kandidát HZDS, dnes už nezávislý, odmietol potvrdiť svoju známosť s Kubom. „Bez komentára," povedal.

Hovoril som s KATARÍNOU LUTHEROVOU, novou konateľkou Regionálnej Obstarávacej Agentúry.

Prečo došlo k výmene konateľov v ROA?

Ja s Ferancom nemám nič spoločne, ani s tým čo robil predtým. Tá výmena je otázka na neho. Čo ja viem, nezvládal to, nemal na to čas.

Prečo práve Vás vybral?

Ja som tam pracovala predtým, od septembra 2012. Ja som to obstarávanie realizovala. Kontinuita musela byť zachovaná.

Podľa mojej informácie ste v rodinnom vzťahu s Petrom Kubom, boli ste členka medzirezortnej komisie za Radičovej vlády, v ktorej bol Peter Kuba tajomník. Má alebo mal pán Kuba nejaký vzťah s ROA? Pomohol Vám dostať tie zákazky?

Nie.

Je mi dosť záhadou, ako pán Feranc sám mohol presvedčiť päť ministerstiev a viac ako desať centrálnych štátnych inštitúcií, aby s nim podpísali rámcovu zmluvu na obstarávanie. Čím ich tak presvedčil?

Ja som spolupracovala na tých listoch, čo posielal. Bola to normálna ponuka na spoluprácu.

Ale žijeme na Slovensku. Nezískaš veľké zákazky na základe nejakého listu.

Ono to bolo rôzne. Niektorí prijímatelia sa chceli stretnúť, mali doplňujúce otázky. Komunikácia prebiehala, nebolo to tak, že všetci automaticky podpísali.

Podľa Vás je pán Feranc expert na verejné obstarávanie?

Úplný expert asi nie (smiech). Ale rozumie tomu, určite.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu