reklama

Obvinil smerákov z krytia podvodu, poslali ho do basy; prípad smeruje pod koberec

Milanovi Chovancovi sľúbili, že ak povie pravdu o masívnom medzinárodnom daňovom podvode, môže dostať miernejší trest a bude môcť ochrániť svoju rodinu. No mená, ktoré vyšetrovateľom prezradil – medzi nimi vysokí predstavitelia Smeru-SD – sú zrejme príliš vysoko na potravinovom reťazci politických šeliem. Pol roka potom, čo prvý raz prehovoril, vrchný vyšetrovateľ opustil rady polície, v prípade podvodu na DPH zavládol zmätok, Chovanca naďalej držia vo väzbe a jeho kľúčové svedectvo sa prehliada.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (92)

Po dvoch rokoch vo vyšetrovacej väzbe si daňový podvodník Milan Chovanec povedal, že jazyk za zubami držal už dosť dlho.

Jeho priateľka sa zatiaľ na slobode snažila z biedneho platu postarať sa o ich spoločnú dcéru a o svoju chorú matku, pričom sama čelila trestnému stíhaniu v prípade daňového podvodu za 20 miliónov eur, v ktorom bol Chovanec aktívne zapojený. Jeho bratovi Ivanovi, ktorý tiež figuruje medzi 43 obvinenými v prípade, štát skonfiškoval nákladiaky a zničil živobytie. A tucty utáraných spoluobvinených začali ukazovať prstom na Chovanca, označujúc ho za hlavného architekta a organizátora medzinárodného „kolotočového“ megapodvodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V novembri 2013 Chovanec konečne porušil bobríka mlčania a začal vypovedať. V priebehu ďalších štyroch mesiacov vyšetrovateľom opísal nielen to, ako celý mechanizmus fungoval, ale hlavne to, kto ho zorganizoval a kto celej akcii údajne poskytol politické krytie a ochranu pred policajtmi. Medzi vplyvnými ľuďmi, ktorých menoval, boli vedúci miestnych daňových úradov, syn sudcu Najvyššieho súdu, sudca Krajského súdu v Prešove, bývalý viceprezident Policajného zboru, a dvaja vysokí predstavitelia Smer-SD.

Čo Chovanec pred rokom nemohol vedieť, bolo to, že ho promptne odsúdia na šesť rokov za mrežami, že v policajnom vyšetrovaní jeho prípadu zavládne chaos, že na jeho dohodu s prokurátormi sa nebude prihliadať a že politici, ktorých označil, mu budú hroziť žalobami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečo za niečo

Celý daňový podvod sa točil okolo Chovancovej spoločnosti Tatra Trade Corporation (TTC) a údajne v ňom figurovalo viac ako 100 slovenských, českých, poľských, lotyšských, maďarských, amerických a írskych firiem, ktoré našu štátnu pokladnicu dojili od roku 2007 najmenej do roku 2011. Tieto firmy obchodovali s investičným zlatom, dubovými parketami, platinou, olejom a ďalšími komoditami, pričom zlízali miliónovú smotanu v podobe falošných vratiek DPH za cezhraničné „obchody“, ktorých skutočný objem bol buď výrazne nižší ako deklarovaný alebo sa tieto zásielky vôbec neuskutočnili. V lexikóne medzinárodného zločinu sa takejto schéme vraví klasický „kolotočový podvod“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chovanec sa nijako netajil tým, že jazyk sa mu rozviazal preto, aby ochránil svoju rodinu a zabezpečil si nižší trest.

„Polícia nemá informácie, s kým som pri týchto trestných činoch spolupracoval a aké bolo skutočné zoskupenie organizátorov, pretože vyšetrovatelia vychádzali len z výsluchov osôb, ktoré mali k dispozícii a ktoré usvedčovali prioritne mňa,“ povedal hlavnému vyšetrovateľovi prípadu Pavlovi Milanovi. „Preto som svoju výpoveď považoval za jediné východisko, akým spôsobom eliminovať koncentráciu [polície] na moju osobu a moju rodinu a odkloniť smerovanie vyšetrovania objektívne správnym spôsobom a na správne osoby. Taktiež pokiaľ sa moja výpoveď na konci súdneho konania zobjektivizuje a ukáže sa ako správna, prokurátor zohľadní túto moju aktivitu pri konečnej výške trestu.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pritom nešlo o dohodu ušitú horúcou ihlou s jediným policajným vyšetrovateľom – podľa mojej informácie, bol konzultovaný v decembri 2013 s dozorujúcim špeciálnym prokurátorom Jaroslav Palkovič, a ním aj odsúhlasený. Znelo to takto: ak vyšetrovanie v úplnosti potvrdí Chovancovo svedectvo, obvinenia proti jeho družke a jeho bratovi sa stiahnu a sám Chovanec vyfasuje nižší trest (možno 8-10 rokov natvrdo namiesto 20, ktorý by mu inak hrozil).

Svedectvá, ktoré Chovanec chrlil až do marca 2014, vyšetrovatelia predložili Palkovičovi ako aj ich českým kolegom, ktorí sa zhodli, že korešpondujú s ostatnými dôkazmi v prípade i s neoficiálnymi zisteniami tajných policajných operatívcov. Počas týchto mesiacov Chovanec a jeho družka tiež pomohli dostať za mreže šéfa východoslovenského podsvetia Ladislava Piptu potom, čo sa Pipta údajne pokúsil Chovanca odhovoriť od svedeckých výpovedí o Piptovej údajne kľúčovej úlohe v celom podvode.

Prokurátori odmietajú spolupracovať

Na druhej strane sa členovia vyšetrovací tím zdráhali vyhovieť ďalšej z Chovancových kľúčových požiadaviek: aby ho prepustili z vyšetrovacej väzby. Problémom bolo, že Chovanec sa v skutočnosti za mrežami ocitol pre svoju účasť na inom zločine z roku 2009, ktorým bolo objednané zmlátenie námestníka generálneho riaditeľa DR SR Jána Dobroviča, ktorý pôvodne bol tiež medzi obvinenými v Chovancovom prípade. Tento prípad totiž dozorovala Generálna prokuratúra SR a teda bol mimo právomoc špeciálneho prokurátora Palkoviča a policajných vyšetrovateľov. Okrem toho, Palkovič sa odmietol prihovoriť u svojej kolegyne z GP Márie Sokirkovej, aby Chovanca prepustila z vyšetrovacej väzby na základe toho, že jeho svedectvo v prípade podvodu na DPH malo pre našu spoločnosť vyššiu hodnotu ako jeho uväznenie za zorganizovanie Dobrovičovho zbitia.

V procesnom postavení svedka Chovanec potvrdil, že politické krytie jeho kolotočovému podvodu mali poskytnúť poslanec NR SR a šéf Smeru-SD v prešovskom kraji Stanislav Kubánek spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra Jozefom Bučekom, zatiaľ čo bývalý viceprezident PZ Michal Kopčík mal prisľúbiť, že odoženie policajných vyšetrovateľov, ktorí by začali ňuchať príliš blízko Chovancovej operácií – to všetko vraj za primerane mastné úplatky.

Nejestvuje žiadny priamy dôkaz o tom, že vládne úrady odmietli uzatvoriť dohodu s Chovancom preto, že menoval takých vplyvných spolupáchateľov. Ale fakty sú veľavravné.

Okresný súd v Prešove najskôr odobril Chovancovu žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby avšak prokurátorka Sokirková proti tomu podala námietku, ktorej Krajský súd v Prešove vyhovel. Prokurátorka takisto prekvalifikovala Chovancovu úlohu v Dobrovičovom prípade, v dôsledku čoho zrazu čelil väzeniu v dĺžke 10 až 20 rokov namiesto pôvodných 5 až 12 a jeho vyšetrovacia väzba, ktorá mala pôvodne vypršať v novembri 2014, sa predĺžila o ďalší rok.

V septembri 2014, kým bol stále vo vyšetrovacej väzbe, Okresný súd v Prešove odsúdil Chovanca na šesť rokov väzenia za zmlátenie Dobroviča; prokuratúra žiadala trest vo výške 13 rokov. Po odvolaní Krajský súd v Prešove dňa 28. októbra verdikt prvostupňového súdu zrušil a následne prípad vrátil okresnému súdu na nové konanie a rozhodnutie. Napokon 8. novembra Okresný súd v Prešove znovu rozhodol Chovanca ponechať vo väzbe.

Momentálna situácia je taká: Chovancovi sa za jeho svedectvo, ktoré je podľa vyšetrovateľov veľmi cenné a korešpondujúce s ostatnými dôkazmi – a ktorým ohrozuje seba aj svoju rodinu – prokuratúra odmenila tak, že vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci podala návrh na jeho ďalšie väzobné stíhanie, pre obavu, že bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Nuž, kto chce psa biť, palicu si nájde.

Chovancovo svedectvo „nie je žiadané“

Generálna prokuratúra (GP SR) nevysvetlila nielen to, prečo nevzala do úvahy dôležitosť Chovancovej výpovede, ale ani to, prečo namiesto toho podnikla kroky, aby predĺžila jeho pobyt vo vyšetrovacej väzbe i jeho potenciálny trest. „Návrh na zmenu právnej kvalifikácie (a teda dlhšiu väzbu a vyšší trest – pozn. autora) nemá nič spoločné s tým, či Milan Ch. v inej trestnej veci spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ napísala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bol ešte menej zhovorčivý a odmietol odpovedať na akékoľvek otázky týkajúce sa dohody medzi Chovancom, políciou a prokurátorom Palkovičom. „Vo veci sa koná, nie je ukončená, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie,“ napísala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ani polícia nebola ochotná baviť sa o jednej z najdôležitejších okolností vyšetrovania prípadu, ktorá sa udiala po tom, čo Chovanec začal hovoriť – t.j. odchode hlavného vyšetrovateľa Pavla Milana z policajného zboru a následnom skolabovaní snahy prípad vyšetriť.

Podľa niekoľkých nezávislých zdrojov po tom, čo sa v médiách objavili správy o obsahu Chovancových výpovedí, Sekcia inšpekcie Ministerstva vnútra pohrozila Milanovi trestným stíhaním napriek tomu, že Chovanec sa priznal k odoslaniu kópie svojho svedectva rôznym slovenským médiám. Milan dal neskôr výpoveď a podmienil jej stiahnutie tým, že vedenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vytvorí skutočne priaznivé podmienky na úplné vyšetrenie Chovancových svedectiev. Tiež žiadal, aby došlo k stretnutiu na úrovni Generálnej prokuratúry, kde sa prijme stanovisko, ako sa bude ďalej v prípade postupovať, aby bola istota, že Chovanec svoje kľúčové svedectvo zopakuje aj v neskoršom súdnom konaní.

Podľa mojich informácií zástupca riaditeľa NAKA Eduard Matanin s týmito podmienkami súhlasil, avšak medzičasom jeho nadriadený, riaditeľ NAKA Daniel Goga, Milanovu rezignáciu k 1. júlu podpísal. Odvtedy sa vyšetrovanie prípadu dostalo na plytčinu, pretože nový vyšetrovateľ sa práve oboznamuje s dôkazovým materiálom, ktorý má vyše 10 tisíc strán.

Na dôvažok, z dôvodu medzinárodného rozmeru podvodu bol v júni 2013 vytvorený spoločný vyšetrovací tím (JIT) zahŕňajúci päť českých a sedem slovenských mužov zákona. Avšak českých členov JIT údajne nikto zo slovenskej strany oficiálne neinformoval o Milanovom odchode od polície, nehovoriac o ich rozhorčení nad tým, že ani polovica podozrivých – vrátane tých najdôležitejších – stále nečelia formálnym obvineniam, že vyšetrovací tím potrebuje posily a že prokuratúra hodila dohodu s Chovancom cez palubu. Ako povedal jeden zdroj: „Na strane prokuratúry alebo polície chýba skutočná snaha prípad vyšetriť … vyzerá to, že svedectvo Milana Chovanca nie je žiadané.“

Policajná hovorkyňa Marianna Paulíková odmietla, že by sa vyšetrovanie prípadu dostalo na slepú koľaj, a povedala, že českí členovia JIT boli riadne informovaní o najnovšom vývoji. „Medzinárodný tím bol o odchode vedúceho včas informovaný, na prípade intenzívne pracuje a jeho činnosť nezávisí na odchode jedného vyšetrovateľa z tímu.“

Ako v lete na saniach

Navzdory tvrdeniam polície sa však zdá, že intenzita vyšetrovania je na mŕtvom bode, ak možno súdiť podľa toho, aký nízky počet ľudí z tých, ktorých Chovanec menoval ako komplicov, bolo dodnes vypočutých. Polícia odmieta prezradiť, či už vypočula Bučeka, Kubánka alebo Kopčíka, aby overila Chovancove tvrdenia, ktoré boli prvýkrát zverejnené ešte v marci tohto roka. V každom prípade, viacerí ostatní údajní komplici prezradili, že ich zatiaľ nikto ani len nekontaktoval.

Chovanec napríklad tvrdil, že syn sudcu Najvyššieho súdu SR Viliama Dohňanského, takisto Viliam, bol jedným z jeho najbližších spolupracovníkov v celom podfuku a zúčastnil sa na mnohých podvodných transakciách. Keď však polícia začala o jeho účasť na prípade javiť záujem, Viliam Dohňanský ml. sa údajne začal Chovancovi vyhrážať.

„Viliam Dohňanský sa mi najmä v roku 2010 opakovane vyhrážal spoločenskou likvidáciou prostredníctvom svojho otca a jeho kontaktov a fyzickou likvidáciou z dôvodu zisku finančného prospechu,“ tvrdil Chovanec. „Oháňal sa okrem iného úzkym vzťahom jeho otca s profesorkou Máriou Bujňákovou, niekdajšou dekankou UPJŠ Košice a súčasnou členkou Súdnej rady. Viliam Dohňanský sa oháňal tiež úzkymi kontaktmi a vzťahmi jeho otca so sudcami Ústavného súdu a sudcami Najvyššieho súdu, takže v prípade súdnych konaní voči mojej osobe zabezpečia, že sa môžem odvolávať kam len chcem, vždy na to bude mať dosah a vplyv sudca Dohňanský.“ 

Dohňanský mladší, ktorého v súvislosti s podvodom na DPH zatiaľ nikto neobvinil, odmietol prezradiť, či ho polícia vypočula, ako aj komentovať Chovancovo svedectvo. „Nechcem sa k tomu vyjadriť,“ povedal.

Jeho otec, ktorý v rokoch 2009 až 2011 sedel v Súdnej rade SR ako kandidát prvej Ficovej vlády, povedal, že pred políciou zatiaľ nevypovedal. „O skutočnostiach, o ktorých mal vypovedať Chovanec, som nevedel; dozvedel som sa o tom až z rozhovoru s mojím synom, ktorý mi uviedol, že to nie je pravda,“ povedal JUDr. Dohňanský. „O synovej angažovanosti v uvádzanom prípade som nevedel a až od syna som sa dozvedel, že s prejednávanou vecou nemá nič spoločné. Žiadne kroky som vo veci obvinenia Chovanca nepodnikol.“

Ďalšou vplyvnou postavou, ktorú Chovanec vo svojom svedectve spomenul, bol sudca Krajského súdu v Prešove Emil Dubňanský. Chovanec tvrdil, že ho poznal už od roku 2005, keď bol ešte Dubňanský právnikom. „Emil Dubňanský ma kontaktoval s ponukou, že pozná ľudí, ktorí by mi vedeli dodávať rezivo pre moju výrobu vo Veľkom Šariši,“ povedal Chovanec a dodal, že Dubňanský mu ponúkol sprostredkovanie nelegálnej operácie s DPH. „Garantom pre obe strany bol Emil Dubňanský, pričom som v tom čase ešte nevedel, že je to bratranec Viliama Dohňanského. Obchod sme začali realizovať, s tým, že peniaze po vyplatení daňovým úradom som zväčša odovzdával Emilovi Dubňanskému.“

Hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák potvrdil, že polícia Dubňanského zatiaľ nevypočula. „Sudca JUDr. Emil Dubňanský tieto obvinenia považuje za formu obrany obžalovaného. Obvineného Chovanca pozná, nakoľko v čase svojho výkonu advokácie boli niektorej z firiem pán Chovanca poskytnuté právne služby … Sudca JUDr. Dubňanský mal v minulosti ako advokát s pánom Chovancom štandardné priateľské vzťahy.“

Okrem označenia údajných vysokopostavených komplicov Chovanec tiež prezradil detaily kšeftov, o ktorých vyšetrovatelia predtým nevedeli, napríklad o predaji zlata firme Zlatokov z Trenčína. Podľa jeho výpovede Chovanec spolu s Dohňanským nakúpili zlato v Rakúsku bez toho, aby zaplatili DPH, a následne ho na Slovensku predali s DPH. Vzniknutú daňovú povinnosť vykryli zaúčtovaním fiktívnych faktúr od spoločností, ktoré zabezpečil ďalší údajný komplic Viliam Baran (ktorý taktiež nie je pre tieto skutky obvinený a ani k tvrdeniam Chovanca nebol vypočutý).

Majiteľka Zlatokovu Katarína Svobodová – mimochodom, dcéra bývalého prezidenta FNM Štefana Gavorníka – potvrdila, že od Chovanca a Dohňanského odkúpila „možno dve kilá“ zlata – samozrejme, všetko prísne legálne. „Však vystupovali ako partneri,“ povedala. Keď jej však Chovanec ponúkol dlhodobú spoluprácu, zháčila sa. „Navrhol, že nás môže zásobiť zlatom len na papieri, vraj by sme mali z toho zobrať výše miliardy korún. Vtedy sme okamžite ukončili spoluprácu, aj z toho dôvodu, že potrebujeme reálne zlato do továrne, nie nejaký fiktívny tovar.“

Ani Svobodovú podľa jej vlastných slov polícia nekontaktovala odvtedy, čo jej Chovanec poskytol svoje svedectvo.

Šmejdi

Môžeme sa len domnievať, čo si o tom všetkom myslí Milan Chovanec, ktorý práve načal svoj štvrtý rok za mrežami napriek tomu, že štyri mesiace svedčil. Ale zrejme sa toho príliš veľa, aspoň podľa tónu, nezmenilo od apríla 2014, keď napísal polícii list.

„Ja som v minulosti robil chyby; priznám si ich a ľutujem ich,“ uvádza Chovanec v ručne napísanom liste odoslanom z jeho cely. „Niektorí justiční šmejdi však aj v súčasnosti zneužívajú svoje funkcie, aby kryli svoje trestné činy a trestné činy svojich príbuzných. Vďaka svojim funkciám sa cítia neohroziteľní. Preto nechám na posúdenie sudu, čie konanie je spoločensky nebezpečnejšie.“

PS: Celá kauza bude mať postupné pokračovanie na mojich blogoch a v stránkach denníku SME, kde budú uvedené ďalšie zaujímavé a zarážajúce okolnosti prípadu.

Oprava: Z dôvodu nepresnej interpretácie informácie od zdrojov došlo k nesprávnej formulácii v uvedení zdroja hrozieb trestným stíhaním bývalému šéfovi vyšetrovacieho tímu Pavlovi Milanovi. Podľa skutočnosti to bolo tak, že tieto hrozby nepochádzali od inšpekcie MV SR, ale boli tlmočené jeho nadriadenými z NAKY, konkrétne riaditeľom expozitúry finančnej polície v Košiciach Jozefom Hrušovským a riaditeľom NAKY Danielom Gogom. Za nepresnosť sa čitateľom tohto blogu, ako aj policajtom z inšpekcie Východ, ktorí sa nedali nahovoriť na nekalé, politicky ovplyvňované konanie, ospravedlňujem. Taktiež chcem uviesť , že Eduard Matanin nezastáva funkciu zástupcu riaditeľa NAKY, ako som uviedol v tomto blogu, ale je zástupcom riaditeľa národnej jednotky finančnej polície. Ešte raz: Prepáčte.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu